Według specjalistów z firmy Acronis tradycyjne rozwiązania do tworzenia zapasowych kopii danych to przeżytek. Narzędzia do ochrony danych powinny mieć znacznie większą funkcjonalność i nie tylko gwarantować zrobienie backupu, ale także na różne sposoby weryfikować kopiowane dane. Tradycyjne oprogramowanie antywirusowe również przestało być wystarczające, gdyż jego działanie nadal polega głównie na wykrywaniu złośliwego kodu dzięki analizie znanych już schematów jego uruchamiania na stacjach roboczych i nie zabezpiecza przed nowymi sposobami ataków. Co więcej, korzystanie z dwóch różnych narzędzi do ochrony danych oznacza konieczność przeprowadzenia dodatkowych operacji, a także związane z niektórymi z nich komplikacje (zakup, wdrożenie, szkolenie użytkowników, rozwiązywanie ewentualnych problemów), więc idealną sytuacją byłoby połączenie ich funkcji.

Takie podejście przyjęli inżynierowie firmy Acronis. Już dwa lata temu zdefiniowali pięć obszarów, wokół których powinny być podejmowane działania ochronne i projektowane rozwiązania zabezpieczające. Powstała w ten sposób filozofia zarządzania danymi określona została skrótem SAPAS – Safety (ochrona w postaci kopii zapasowej), Accessibility (łatwa dostępność), Privacy (blokada dostępu dla osób nieuprawnionych), Authenticity (gwarancja autentyczności) oraz Security (zabezpieczenie przed zagrożeniami zewnętrznymi i złośliwym kodem). Zdaniem producenta takie podejście zapewnia, że stworzone w zgodzie z nim oprogramowanie będzie łatwe w obsłudze, wydajne, skuteczne oraz gwarantujące bezpieczeństwo za niską i przewidywalną cenę.

Zgodnie z tą filozofią Acronis stworzył nowe rozwiązanie – Cyber Protect. Zintegrowano w nim kilka funkcji zapewniających szeroko rozumiane bezpieczeństwo cyfrowych danych: tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych po awarii, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, ocenę podatności na zagrożenia, zarządzanie aktualizacjami aplikacji, monitorowanie wydajności i stanu pracy stacji roboczych, zdalne zarządzanie nimi oraz dokładne raportowanie.

Z Acronis Cyber Protect na razie mogą korzystać dostawcy usług zarządzanych (Managed Service Provider). Do tej pory zmuszeni byli do wdrażania u klientów różnych narzędzi ochronnych i zapewniania opieki nad nimi, co było wyzwaniem nie tylko ze względu na brak integracji między rozwiązaniami oraz złożoność i czasochłonność tego procesu, ale także brak na rynku pracy ekspertów w tej dziedzinie. Często wręcz MŚP rezygnowały z obsługi klientów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Rozwiązanie Cyber Protect mogą z łatwością uczynić osią swojego portfolio rozszerzonego o usługi ochronne. Dzięki niemu zapewnią klientom zintegrowane usługi zarządzania zasobami IT, proaktywne przeciwdziałanie cyberatakom, a w efekcie minimalizowanie przestojów w pracy przedsiębiorstwa.

Bardzo ważną cechą Acronis Cyber Protect jest unifikacja. Na urządzeniach końcowych instalowany jest tylko jeden agent, dzięki czemu użytkownik musi nauczyć się jednego interfejsu, administrator zaś ma jedną konsolę zarządzania. Wysoki poziom integracji usług oraz związane z nim współużytkowanie zebranych danych i automatyzacja działań przekładają się na znaczną poprawę bezpieczeństwa urządzeń końcowych.

 

100 % wykrywalności

Wersja pre-release oprogramowania Acronis Cyber Protect została przetestowana w marcu 2020 r. przez niemiecką organizację specjalizującą się w prowadzeniu rygorystycznych testów rozwiązań ochronnych AV-Test Institute. Weryfikacji dokonano, poddając skanowaniu zestaw 6932 złośliwych plików w systemie Windows 10 Professional.  Cyber Protect poprawnie i w 100 proc. zidentyfikował je jako kod zagrażający bezpieczeństwu danych. Narzędzie otrzymało również doskonałąnotę w teście false-positive, sprawdzającym odsetek generowanych fałszywych alarmów.