Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę badawczą Boston Consulting Group, w ciągu czterech lat blisko połowa aplikacji będzie sprzedawana w modelu Software as a Service. Użytkownicy coraz częściej szukają rozwiązań działających nie w lokalnej infrastrukturze, lecz w chmurze. Już teraz usługi SaaS generują ponad 90 mld dol. przychodu, co stanowi niemal połowę (47 proc.) całego rynku cloud computing. Aby ułatwić polskim firmom IT tworzenie konkurencyjnych rozwiązań w skali globalnej, Aruba Cloud uruchomiła program partnerski. Ułatwia on tworzenie własnych usług w chmurze bez konieczności posiadania infrastruktury centrum danych. Każdy, kto chciałby dołączyć do programu, może zrobić to w prosty sposób, korzystając z zakładki na stronie Aruba Cloud.

Współpracujący z Aruba Cloud partnerzy mogą sprzedawać rozwiązania chmurowe pod własną marką w modelu „white label”, w którym klienci końcowi odnoszą takie same korzyści, jak gdyby korzystali z usług bezpośrednio. Zalecane jest jednak, aby partnerzy skupiali się na oferowaniu wartości dodanej w postaci wdrożeń narzędzi analitycznych lub świadczenia usług konsultingowych. W tym modelu firmy IT mają przez cały czas pełną kontrolę nad wykorzystaniem wykupionych zasobów i związanymi z tym kosztami. Dzięki temu mogą swobodnie kształtować ceny swoich usług.

Wirtualny dysk i serwer w chmurze

Podstawowym produktem, jaki partnerzy Aruba Cloud mogą oferować swoim klientom, jest usługa Object Storage. Pozwala ona na tworzenie wirtualnych dysków, które rozwiązują problemy z przechowywaniem i udostępnianiem plików. Innym narzędziem, które warte jest zainteresowania klientów końcowych, jest wirtualny serwer prywatny Cloud VPS. Dostępne są cztery prekonfigurowane pakiety o przestrzeni dyskowej 20, 40, 80 oraz 160 GB, których wydajność może być skalowana dowolnie, w zależności od potrzeb użytkownika.

Partnerzy oferujący usługę VPS mogą przygotować dla każdego ze swoich klientów wirtualny serwer i na nim hostować aplikacje. Jeśli okaże się, że któryś z użytkowników potrzebuje zwiększenia wydajności, partner może natychmiast zapewnić mu to z panelu administracyjnego. Cloud VPS jest szczególnie przydatny do testowania nowych rozwiązań i aplikacji oraz w przypadku tworzenia wirtualnych pulpitów. Dodatkowym atutem tego modelu jest niewielki koszt dla partnera, zaczynający się już od 4 zł miesięcznie za instancję serwera w podstawowej konfiguracji.

Dla profesjonalistów

Inną, bardziej zaawansowaną formę współpracy z klientami końcowymi zapewnia usługa Cloud PRO. Dzięki niej partner może zaoferować zasoby o większej mocy obliczeniowej i parametrach zmienianych w czasie rzeczywistym, transfer danych niepodlegający żadnym limitom, redundancję środowiska IT oraz możliwość wyboru hypervisora. Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom zastosowanym w centrach danych usługodawcy, partnerzy Aruba Cloud mogą zapewnić swoim klientom umowę SLA gwarantującą dostępność zasobów na poziomie nawet 99,95 proc. w skali roku. Dzięki temu mają pewność, że infrastruktura nie zawiedzie, co ułatwia rozwój własnych, unikalnych produktów.

W ramach usługi Cloud PRO można tworzyć własne wirtualne serwery VPS z system operacyjnym i preinstalowanym oprogramowaniem odpowiadającym indywidualnym potrzebom danego klienta. Użycie jednego z zaproponowanych szablonów gwarantuje uruchomienie serwera w ciągu kilku minut. W przypadku wybrania systemów z rodziny Windows nie ma problemów z licencjami, jako że ich koszty są wliczone w cenę usługi. Rozliczenie następuje w modelu pay-per-use, co oznacza, że partner płaci tylko za wykorzystywane zasoby, a w każdej chwili może zredukować np. przestrzeń dyskową lub pamięć RAM.