Innowacyjne pomysły młodych firm mają nie tylko ułatwić zarządzanie danymi, ale również powstrzymać wzrost wydatków na ten cel. Największą zmorą administratorów IT jest przyrost danych nieustrukturyzowanych. W latach 2016–2021 ich ilość będzie się zwiększała w tempie 20 proc. rocznie w środowiskach lokalnych i 34 proc. w chmurze publicznej. Ale to niejedyny problem, z którym muszą borykać się działy informatyczne. Nie mniej uciążliwe są dynamiczne zmiany zachodzące w świecie techniki, gdzie co rusz pojawiają się nowe trendy. W ostatnim czasie wiele dyskutuje się o konteneryzacji, bazach danych NoSQL, hiperkonwergencji oraz SaaS. Niewykluczone, że niebawem pojawią się kolejne rewolucyjne idee.

Chwili wytchnienia administratorom sieci nie dają też hakerzy uderzający z coraz większą siłą. Klasyczny przykład stanowi ransomware. Według analityków Cybersecurity Ventures komputerowi przestępcy dwa lata temu przeprowadzali tego typu ataki średnio co 40 sek., w przyszłym roku będą uderzać co 14 sek. Nic dziwnego, że inwestorzy z Doliny Krzemowej zaczynają łaskawym okiem patrzeć na startupy opracowujące produkty przeznaczone do zarządzania danymi, ich przechowywania i ochrony.

Zresztą, jak dowodzi historia rynku pamięci masowych, autorami największych innowacji w tej klasie rozwiązań byli szerzej nieznani gracze. Firmy Avamar, Data Domain oraz Veeam opracowały systemy wyznaczające nowe kierunki na rynku ochrony danych. Czy podobnie będzie w przypadku Rubrika, Cohesity i innych?

Jeszcze do niedawna operatorzy centrów danych musieli walczyć z rozrastającymi się silosami. Odseparowane i tworzące wyspy serwery, pamięci masowe oraz sprzęt sieciowy wymagały opieki specjalistów, a na dodatek zajmowały coraz większą powierzchnię i pochłaniały mnóstwo energii elektrycznej. Prawdopodobnie pogromcą silosów będzie infrastruktura hiperkonwergentna, łącząca w jednym „pudełku” moc obliczeniową, pamięć masową, sprzęt sieciowy i oprogramowanie. Prekursorem tego trendu jest firma Nutanix, obecnie notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednym z jej założycieli, a jednocześnie CTO, był Aron Mohit. W 2013 r. opuścił Nutanix i utworzył kolejny startup – Cohesity.

Czym zajmuje się nowe przedsiębiorstwo Mohita, w które fundusze venture capital do tej pory zainwestowały, jak na razie, 410 mln dol.? Cohesity zamierza uprościć procesy związane z obsługą danych znajdujących się w środowisku lokalnym i chmurze. W tym celu wprowadziła na rynek system Cohesity Data Platform. To konwergentne rozwiązanie do ochrony danych, konsolidujące procesy związane z tworzeniem kopii zapasowych, archiwizacją, a także przechowywaniem plików i obiektów oraz analityką biznesową. Aron Mohit zaznacza, że system nie zajmuje się jedynie danymi pochodzącymi z aplikacji krytycznych.

Stanowią one zaledwie 20 proc. wszystkich zasobów cyfrowych używanych przez firmy. To wierzchołek góry lodowej, a nas interesuje to, co znajduje się pod powierzchnią wody – wyjaśnia Aron Mohit.