Kluczowym obowiązkiem administracji jest m.in. zabezpieczanie wszystkich przetwarzanych i przechowywanych informacji, ze szczególnym uwzględnieniem danych osobowych i wrażliwych. Instytucje publiczne powinny stosować najnowsze rozwiązania chroniące komputery i sieci, a także bazy danych i aplikacje. Zalecane jest (również przez RODO), aby systemy te kompleksowo chroniły nie tylko przed włamaniami, niechcianą pocztą i utratą danych, ale zapewniały też szyfrowanie ruchu sieciowego tam, gdzie to jest pożądane.

Niezbędny poziom bezpieczeństwa zapewniają rozwiązania firmy Fortinet, które cieszą się dużym powodzeniem wśród integratorów. W ramach środowiska Fortinet Security Fabric budowane są systemy automatyzujące ochronę DLP i NAC na bazie rozwiązań FortiGate, FortiMail, FortiSwitch i FortiClient.
Warto też wspomnieć o dwóch urządzeniach marki Extreme Networks: MACsec Adapter oraz IoTdefender. Pierwsze z nich to czteroportowy adapter, który nie tylko szyfruje ruch, ale zapewnia także spójność danych (działa jedynie z przełącznikami Extreme, więc uniemożliwia nieuprawnione korzystanie z sieci za pomocą innych urządzeń). Drugie rozwiązanie zabezpiecza wrażliwy sprzęt medyczny podłączony do sieci. Jest przeznaczone specjalnie do starszych modeli urządzeń diagnostycznych, w których nie zaimplementowano systemu ochrony sieciowej. IoTdefender działa z istniejącą infrastrukturą sieciową klienta (NAC, firewall itd.) i zapewnia ochronę na wielu płaszczyznach.

Mariusz Kochański
członek zarządu, dyrektor Działu Systemów Sieciowych, Veracomp

Rozwój cyfryzacji zmusza urzędy i instytucje państwowe do poprawy jakości usług, ale przede wszystkim do dbania o skuteczną ochronę gromadzonych danych. Należy też pamiętać, że placówki publiczne odpowiadają za prowadzenie sprawnej komunikacji między administracją a obywatelami oraz walkę z wykluczeniem cyfrowym. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiednich rozwiązań, których zadaniem będzie bezpieczne przesyłanie i przechowywanie danych obywateli. Korzyści do osiągnięcia jest wiele, a najważniejsze to: niższe koszty funkcjonowania placówki, wyższa wydajność pracy urzędników, bezpieczeństwo danych i gwarancja utrzymania pozytywnego wizerunku instytucji.

Sprawna administracja publiczna

Jednym z wyznaczników efektywności przetwarzania i przechowywania danych w placówkach administracji jest infrastruktura. W ostatnich latach wiele urzędów wybiera serwery z rodziny HPE ProLiant. Najnowszy model, czyli DL380 Gen10, zapewnia jeszcze większy niż poprzednie poziom ochrony i wydajności. Elastyczna gwarancja, przystępna cena oraz możliwość rozbudowy sprawiają, że urządzenie idealnie sprawdza się w wymagającym środowisku IT w urzędach i innych placówkach publicznych.

Równie ważne są macierze, które służą do przechowywania danych i kopii bezpieczeństwa. HPE przygotował rodzinę urządzeń 3PAR StoreServ, które zaspokajają wszystkie potrzeby dzisiejszych instytucji, bowiem zapewniają łatwy dostęp do licznych statystyk i analiz wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji. Ponadto licencjonowanie all-inclusive sprawia, że urządzenie jest w pełni funkcjonalne i gotowe do użycia bezpośrednio po uruchomieniu, nie trzeba dokupować żadnych kluczy licencyjnych.

Telekomunikacyjne trio

Veracomp rekomenduje stosowanie w placówkach administracji systemów audio- i wideokonferencyjnych, które zapewniają dużą efektywność spotkań i ograniczają konieczność wyjazdów służbowych. Konstrukcja ich oprogramowania gwarantuje poufność przekazywanych danych.

Do budowy infrastruktury wideokonferencyjnej świetnie nadają się rozwiązania firmy Polycom (mostek, bramy wideo, jednostka zarządzająca, oprogramowanie klienckie). Inteligentny system do pracy grupowej Polycom Real Presence Trio zmienia trójramienny telefon konferencyjny w system przekazywania głosu i współużytkowania plików. Dużą popularnością cieszą się też telefony nabiurkowe VoIP z rodziny Polycom VVX.

Dodatkowe informacje:
Łukasz Krawczyk, specjalista ds. Public Relations, Veracomp, lukasz.krawczyk@veracomp.pl