Ciekawym rozwiązaniem, stworzonym przez czeską firmę OKsystem, które znajduje się w ofercie Yellow Cube, jest Babelnet. Działa on na podobnej zasadzie jak popularne komunikatory (np. WhatsApp, Viber czy Facebook Messenger), ale w przeciwieństwie do nich jest w 100 proc. bezpieczny. Zadaniem tego produktu jest zapewnienie przesyłania danych wyłącznie za pośrednictwem lokalnego, bezpiecznego serwera Babelnet umieszczonego w siedzibie przedsiębiorstwa, a nie za pomocą serwera firmy zewnętrznej, której model biznesowy polega na zarabianiu na danych oraz aktywności użytkownika. W rozwiązaniu zastosowano silne algorytmy kryptograficzne AES, które gwarantują poufność komunikacji zarówno podczas połączeń głosowych, jak i przesyłania wiadomości, plików, a także poczty elektronicznej. Działa ono na komputerach z systemami Windows i macOS oraz urządzeniach mobilnych z systemami Android,iOS i BlackBerry.

Babelnet jest wykorzystywany na całym świecie przez wielu klientów, którym zależy na zabezpieczeniu prywatnych lub służbowych wiadomości przed codziennie występującym zagrożeniem szpiegostwem przemysłowym i cybernetycznym. Użytkownikami tego rozwiązania są rządy, siły zbrojne, tajne służby, kierownictwa przedsiębiorstw, zarządy, kluczowi pracownicy, prawnicy, konsultanci oraz dziennikarze. Narzędziem Babelnet powinny zainteresować się także wszystkie firmy przetwarzające dane osobowe, bowiem sposób jego działania jest zgodny z wymogami nakładanymi przez RODO.

Komunikacja w Babelnet jest chroniona wieloma metodami szyfrowania, uwierzytelniania, a także kontroli integralności transferu danych. Każda wiadomość zostaje zakodowana losowo wygenerowanym, unikatowym kluczem, który pozostaje bezpieczny na urządzeniach użytkownika. Lokalny serwer Babelnet służy jedynie jako łącznik pomiędzy urządzeniami, ale nie przechowuje żadnych kluczy szyfrujących ani poufnych danych.

Unikalne w tym narzędziu jest to, że do stworzenia centralnej bazy uwierzytelniania kluczy szyfrujących wykorzystany został mechanizm blockchain, znany z rynku kryptowalut. Komunikują się z nim wszystkie aplikacje Babelnet działające na urządzeniach końcowych w celu upewnienia się, że na proces przesyłania danych nie miały wpływu żadne czynniki zewnętrzne (zarażenie wirusem lub inne działania cyberprzestępców), a więc poufność transmisji informacji nadal jest zachowana.

Większość komunikatorów internetowych zapewnia szyfrowanie, ale zazwyczaj dane kodowane są tylko podczas przesyłania. Każdy, kto ma dostęp do serwerów, może je odszyfrować i przechwycić. Natomiast rozwiązanie Babelnet zostało zweryfikowane pod kątem odporności na rzeczywiste i teoretyczne, aktywne oraz pasywne cyberataki. Nawet w przypadku naruszenia bezpieczeństwa serwera Babelnet lub udanego ataku typu „man-in-the-middle” wrażliwe dane nie zostaną przechwycone ani odszyfrowane. Jedynym sposobem przejęcia dostępu do zaszyfrowanych wiadomości jest kontrola nad urządzeniem użytkownika. Nawet administratorzy systemu Babelnet nie mają dostępu do treści wiadomości ani do połączeń głosowych.

Bezpłatną wersję próbną komunikatora firmy OKsystem można zamówić na stronie: yellowcube.eu/pl/babelnet.

Cognito – cyberochrona, która myśli

W ofercie dystrybucyjnej Yellow Cube znajduje się także stworzone przez firmę Vectra Networks rozwiązanie Cognito. To automatyczna platforma wykorzystująca sztuczną inteligencję do wykrywania ataków w czasie rzeczywistym i reagowania na nie. Działa w centrach danych i środowiskach korporacyjnych, w chmurach publicznych oraz prywatnych, obejmuje także wszelkie wykorzystywane przez firmę urządzenia IoT. Systematycznie odnajduje ukryte i nieznane zagrożenia, zanim atak wyrządzi szkody.