W centrum badawczo-rozwojowym, należącym do japońskiej centrali EIZO, mieszczącym się w miejscowości Hakusan, pracują wszyscy inżynierowie odpowiedzialni za rozwój monitorów tej marki. Powstają tam urządzenia dla grafików oraz do zastosowań medycznych, ale duża uwaga zwracana jest także na ergonomię pracy innych użytkowników, w tym zwykłych pracowników biurowych. Specjalnie dla nich powstała seria monitorów FlexScan EcoView, które nie tylko wyjątkowo sprzyjają dbałości o zdrowie, ale także pozytywnie wpływają na efektywność pracy.

Inżynierowie EIZO wraz z naukowcami Uniwersytetu Kitasato w przeprowadzonych badaniach dowiedli, że zmęczenie oczu podczas patrzenia na monitor jest spowodowane m.in. emitowanym niebieskim światłem, którego długość fali jest zbliżona do (mających negatywny wpływ na wzrok) promieni UV-A. Także wielogodzinne patrzenie na ekran z ustawionym zbyt wysoko poziomem jasności może powodować brak komfortu pracy, a w skrajnych przypadkach zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu. Kolejną niedogodnością bywa migotanie obrazu charakterystyczne dla podświetlenia LED, które, nawet jeśli nie jest dostrzegane przez użytkownika, powoduje zmęczenie oczu.

 

Cel: ochrona oczu

W monitorach z serii FlexScan EcoView wprowadzono szereg funkcji, które rozwiązują problemy wpływające na zmęczenie oczu. Stabilny poziom jasności, dostosowany do panujących warunków oświetleniowych, zapewnia funkcja Auto EcoView. Czujnik umieszczony w przedniej części obudowy mierzy na bieżąco poziom oświetlenia w pomieszczeniu i automatycznie dostosowuje jasność ekranu. Obniżenie jasności i temperatury barwowej wyświetlacza wpływa także na redukcję ilości niebieskiego światła, dzięki czemu znacząco zmniejsza się poziom zmęczenia oczu użytkownika. Poza tym monitory FlexScan EcoView zostały wyposażone w układ elektroniczny, który szybko stabilizuje poziom jasności monitora po jego włączeniu lub wyjściu z trybu uśpienia.

Kolejną wartą uwagi funkcją jest FineContrast. To odpowiedź EIZO na fakt, że odpowiednie ustawienie jasności i kolorów monitora stanowi problem dla wielu osób. Gwarantuje, że obraz, niezależnie od aplikacji, z której się korzysta, zawsze będzie wyświetlany w optymalny sposób. Monitory mają kilka zaprogramowanych trybów pracy:

– Movie – zalecany do oglądania filmów; wyświetla jasny, ostry i naturalny obraz, jednocześnie redukuje smużenie i migotanie pojawiające się przy wyświetlaniu dynamicznych obrazów;