Tematyka bezpieczeństwa w ostatnim czasie została nagłośniona głównie w kontekście wejścia w życie Rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych. Unijne przepisy zobowiązują wszystkie firmy do stworzenia systemu zarządzenia danymi osobowymi klientów, jednak bez narzucania sztywnych reguł, które określałyby sposób jego implementacji. W efekcie przedsiębiorcy stoją przed dylematem, z jakich elementów taki system powinien się składać i od czego zacząć jego wdrożenie. Istotną podpowiedzią mogą tu być badania z 2017 r., w których urządzenia typu MFP uznano za jedno ze słabszych ogniw w całej infrastrukturze IT (aż w 61 proc. przebadanych firm wykryto minimum jedno naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowane przez urządzenia drukujące).

Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo?

Urządzenia marki Epson od lat oferowane są z zestawem narzędzi zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa w procesie obiegu dokumentów. W portfolio firmy znajduje się m.in. sieciowy skaner biznesowy WorkForce DS-780N, który dzięki danym z modułu uwierzytelniania rejestruje historię jego użycia, a osoby mające uprawnienia administratora IT mogą zarządzać profilami skanowania i prawami poszczególnych użytkowników. Ich tożsamość jest  weryfikowana za pomocą identyfikatora i hasła użytkownika bądź loginu i kodu PIN z karty identyfikacyjnej.

Epson udostępnia również użytkownikom biznesowym urządzeń wielofunkcyjnych WorkForce darmowe narzędzia do zarządzania drukiem w przedsiębiorstwie. Aplikacja Epson Print Admin jest skutecznym, wygodnym w obsłudze oprogramowaniem do monitorowania druku i skanowania. Natomiast Document Capture Pro to zaawansowane rozwiązanie do skanowania i zarządzania tym procesem – zapewnia obsługę wielu typów dokumentów, rodzajów i wielkości materiałów źródłowych. Stworzone pliki mogą być natychmiast bezpośrednio przekazywanie do wskazanych zasobów, np. katalogów, folderów w chmurze, zewnętrznych aplikacji, lub wysyłane do konkretnych użytkowników. Projektując szczelny system obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie, warto także zapoznać się z możliwościami narzędzia EpsonNet Authentication Print, które zapewnia wprowadzenie dodatkowych reguł uwierzytelniających.

Wydajność i niezawodność dają przewagę rynkową

Oprócz bezpieczeństwa danych, dla każdej firmy bardzo istotna jest odpowiednia wydajność pracy. Pod tym względem drukarki Epson – w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami laserowymi oraz drukarkami atramentowymi starego typu – zapewniają przede wszystkim o wiele krótszy czas druku pierwszej strony, dużą liczbę wydruków na minutę oraz natychmiastową gotowość do pracy.

W przypadku urządzeń z serii Epson Enterprise, które zostały wyposażone w głowicę wierszową PrecisionCore, szybkość druku osiąga aż 100 str./min. Druk atramentowy nowej generacji nie ma ograniczeń techniki laserowej w postaci czaso- i energochłonnego podgrzewania podzespołów oraz częstych przeglądów technicznych i napraw.

Druk mono – wciąż sensowny wybór

Chociaż w wielu dokumentach znajdują się kolorowe elementy, nie w każdej dziedzinie biznesu potrzebne są barwne wydruki. Przykładem oferty dla firm, które chcą zachować efektywność kosztową, jest seria WorkForce WF-M5000, która niedawno zadebiutowała na polskim rynku. Składające się na nią urządzenia są przeznaczone dla małych grup roboczych, którym wystarcza monochromatyczny druk w formacie A4. Podczas prac projektowych skupiono się głównie na zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko oraz obniżeniu kosztów eksploatacji. Cel osiągnięto dzięki zastąpieniu kartridży z tuszem pojemnymi workami z atramentem. W efekcie seria ta zapewnia najlepszą wydajność w swej klasie, wynoszącą 40 tys. stron na jednym zasileniu w atrament.

Dodatkowo, dzięki wyeliminowaniu konieczności nagrzewania elementów, drukarki zużywają o 90 proc. mniej energii elektrycznej niż urządzenia laserowe. Na optymalizację kosztów, oprócz ekologicznych rozwiązań sprzętowych, wpływają funkcje oprogramowania Epson Print Admin. Można uruchomić tryb, w którym analizuje ono drukowane dokumenty i informuje użytkownika, jakie oszczędności uda się mu osiągnąć np. w przypadku wyboru druku mono, dwustronnego itp.