Jednak funkcji, które mają oferowane dziś drukarki, nie wprowadzono jedynie z myślą o dużych firmach. Także małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane wieloma z nich, np. funkcją automatycznego skanowania dwuprzebiegowego lub rozpoznawania dokumentów, które następnie, zgodnie z przypisanymi regułami, automatycznie mogą zostać wysłane do klienta poczty elektronicznej lub usług chmurowych, takich jak Dysk Google.

Funkcja optycznego rozpoznawania znaków OCR (Optical Character Recognition) umożliwia szybkie konwertowanie zeskanowanych dokumentów na tekst do edycji. Warto również wspomnieć o module łączności bezprzewodowej, która zapewnia administratorom zdalne zarządzanie sprzętem (np. sprawdzanie stanu materiałów eksploatacyjnych), a użytkownikom wysyłanie dokumentów do druku bez pomocy komputera.

Podstawa opłacalności: tani druk, nie urządzenie

Bez względu na wielkość i rodzaj przedsiębiorstwa podstawowym kryterium zakupu drukarki powinny być niewielkie koszty związane zarówno z wydrukiem strony, jak i całościową eksploatacją. Kierowanie się podczas wyboru drukarki wyłącznie niską ceną okazuje się słuszne tylko do czasu pierwszych prac serwisowych. Dlatego klientowi warto zaproponować atramentowe urządzenia z serii WorkForce Pro, które w porównaniu z drukarkami laserowymi mają bardzo uproszczoną budowę. Brak podzespołów wymagających częstych wymian praktycznie eliminuje konieczność kosztownych prac konserwacyjnych oraz wynikających z nich przestojów.

Modele z serii WorkForce Pro wyróżniają się również kosztem wydruku jednej strony. W urządzeniu wielofunkcyjnym Epson WF-C5790DWF wynosi ona  zaledwie kilka groszy. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku druku w kolorze jest to oszczędność na poziomie 50 proc. w porównaniu z ceną wydruków z modeli laserowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że razem z zakupioną drukarką użytkownik otrzymuje zapas atramentu, który umożliwia wydrukowanie nawet 10 tys. stron czarno-białych oraz 5 tys. stron kolorowych.

Firma Epson wprowadziła też na rynek technologię atramentowego druku piezoelektrycznego. W trakcie tego procesu, inaczej niż w rozwiązaniach laserowych, nie są podgrzewane podzespoły ani nośniki. Dzięki temu urządzenia z serii WorkForce, takie jak WF-C5790DWF, zapewniają ograniczenie zużycia energii elektrycznej aż o 90 proc. Nie dość, że jest to rozwiązanie ekologiczne, to w skali roku daje przedsiębiorcom spore oszczędności na rachunkach za prąd.

Pod względem konstrukcji urządzenia Epsona pozbawione są podzespołów takich jak bębny, grzałki, kartridże, które w przypadku urządzeń laserowych należy regularnie wymieniać. W rezultacie daje to, zdaniem niezależnego ośrodka badawczego BLI, ograniczenie odpadów nawet o 96 proc. Trzeba także podkreślić, że urządzenia Epson pracują o 23 proc. ciszej niż porównywalny konkurencyjny sprzęt, są także dużo mniej inwazyjne dla otoczenia, ponieważ podczas druku nie emitują dwutlenku węgla ani toksycznych nanocząsteczek tonera.

Agnieszka Wnuczak
Business Account Manager, Epson

Przepowiednie o rezygnacji z dokumentów drukowanych okazały się zdecydowanie na wyrost. Najlepszym tego dowodem jest zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorców, którzy niezmiennie potrzebują urządzeń zapewniających tani i szybki druk, charakteryzujący się najwyższą jakością. Jednocześnie zauważalna jest delikatna zmiana środka ciężkości: obok parametrów technicznych i ceny coraz częściej do głosu dochodzą aspekty takie jak zaawansowane funkcje służące do zarządzania dokumentacją oraz ekologia. Przykładem urządzenia wyróżniającego się w tym zakresie jest Epson WF-C5790DWF. Sporym zainteresowaniem cieszą się również zdecydowanie tańsze, a niemal równie efektywne monochromatyczne drukarki EcoTank.