Jednak funkcji, które mają oferowane dziś drukarki, nie wprowadzono jedynie z myślą o dużych firmach. Także małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane wieloma z nich, np. funkcją automatycznego skanowania dwuprzebiegowego lub rozpoznawania dokumentów, które następnie, zgodnie z przypisanymi regułami, automatycznie mogą zostać wysłane do klienta poczty elektronicznej lub usług chmurowych, takich jak Dysk Google.

Funkcja optycznego rozpoznawania znaków OCR (Optical Character Recognition) umożliwia szybkie konwertowanie zeskanowanych dokumentów na tekst do edycji. Warto również wspomnieć o module łączności bezprzewodowej, która zapewnia administratorom zdalne zarządzanie sprzętem (np. sprawdzanie stanu materiałów eksploatacyjnych), a użytkownikom wysyłanie dokumentów do druku bez pomocy komputera.

Podstawa opłacalności: tani druk, nie urządzenie

Bez względu na wielkość i rodzaj przedsiębiorstwa podstawowym kryterium zakupu drukarki powinny być niewielkie koszty związane zarówno z wydrukiem strony, jak i całościową eksploatacją. Kierowanie się podczas wyboru drukarki wyłącznie niską ceną okazuje się słuszne tylko do czasu pierwszych prac serwisowych. Dlatego klientowi warto zaproponować atramentowe urządzenia z serii WorkForce Pro, które w porównaniu z drukarkami laserowymi mają bardzo uproszczoną budowę. Brak podzespołów wymagających częstych wymian praktycznie eliminuje konieczność kosztownych prac konserwacyjnych oraz wynikających z nich przestojów.

Modele z serii WorkForce Pro wyróżniają się również kosztem wydruku jednej strony. W urządzeniu wielofunkcyjnym Epson WF-C5790DWF wynosi ona  zaledwie kilka groszy. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku druku w kolorze jest to oszczędność na poziomie 50 proc. w porównaniu z ceną wydruków z modeli laserowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że razem z zakupioną drukarką użytkownik otrzymuje zapas atramentu, który umożliwia wydrukowanie nawet 10 tys. stron czarno-białych oraz 5 tys. stron kolorowych.

Firma Epson wprowadziła też na rynek technologię atramentowego druku piezoelektrycznego. W trakcie tego procesu, inaczej niż w rozwiązaniach laserowych, nie są podgrzewane podzespoły ani nośniki. Dzięki temu urządzenia z serii WorkForce, takie jak WF-C5790DWF, zapewniają ograniczenie zużycia energii elektrycznej aż o 90 proc. Nie dość, że jest to rozwiązanie ekologiczne, to w skali roku daje przedsiębiorcom spore oszczędności na rachunkach za prąd.

Pod względem konstrukcji urządzenia Epsona pozbawione są podzespołów takich jak bębny, grzałki, kartridże, które w przypadku urządzeń laserowych należy regularnie wymieniać. W rezultacie daje to, zdaniem niezależnego ośrodka badawczego BLI, ograniczenie odpadów nawet o 96 proc. Trzeba także podkreślić, że urządzenia Epson pracują o 23 proc. ciszej niż porównywalny konkurencyjny sprzęt, są także dużo mniej inwazyjne dla otoczenia, ponieważ podczas druku nie emitują dwutlenku węgla ani toksycznych nanocząsteczek tonera.

Agnieszka Wnuczak
Business Account Manager, Epson

Przepowiednie o rezygnacji z dokumentów drukowanych okazały się zdecydowanie na wyrost. Najlepszym tego dowodem jest zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorców, którzy niezmiennie potrzebują urządzeń zapewniających tani i szybki druk, charakteryzujący się najwyższą jakością. Jednocześnie zauważalna jest delikatna zmiana środka ciężkości: obok parametrów technicznych i ceny coraz częściej do głosu dochodzą aspekty takie jak zaawansowane funkcje służące do zarządzania dokumentacją oraz ekologia. Przykładem urządzenia wyróżniającego się w tym zakresie jest Epson WF-C5790DWF. Sporym zainteresowaniem cieszą się również zdecydowanie tańsze, a niemal równie efektywne monochromatyczne drukarki EcoTank.

 

Biznesowa jakość i szybkość

Druk atramentowy zawsze uważany był za wzór jakości. W tym kontekście Epson może pochwalić się nie lada osiągnięciem, ponieważ jeszcze bardziej go udoskonalił. Stało się to za sprawą głowicy drukującej Precion Core, która dzięki technologii kropli o zmiennej wielkości (do 3 pikolitrów) zapewnia wydruki charakteryzujące się doskonałą reprodukcją kolorów oraz najwyższym poziomem szczegółowości.

Do drukowania w najlepszej jakości potrzebny jest również odpowiedni atrament. Urządzenia z serii WorkForce wykorzystują najnowszą generację tuszów DuraBrite i DuraBrite Ultra. Ich podstawową przewagą nad tonerami stosowanymi w drukarkach laserowych jest fakt, że z czasem nie zbrylają się, tak jak proszek w nich stosowany. Dodatkowo wydruki z urządzeń WorkForce są odporne na działanie promieni UV oraz wody i zachowują najwyższe parametry jakości nawet przez 10 lat. W efekcie modele te szczególnie polecane są do zadań związanych z archiwizacją dokumentów.

Jeszcze kilka lat temu to drukarki laserowe wyznaczały standardy szybkości. Obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii atramentowej, urządzenia z serii WorkForce zapewniają porównywalną prędkość druku. Przykładowo, w modelu WF-C5790DWF pierwsza strona czarno-biała zostaje wydrukowana już po 4,8 s, a kolorowa po 5,3 s od wybudzenia urządzenia. Jest to najlepszy wynik w tej klasie produktów.

Czarno-biały druk na miarę MŚP

Sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się również urządzenia monochromatyczne z serii EcoTank, które mają większość zalet wydajnej serii WorkForce, jednak oferowane są w dużo niższych cenach. W przypadku domowego biura idealnym rozwiązaniem jest model M1120. To wyjątkowy, kompaktowy i elegancki sprzęt, który został wyposażony w znaną z bardziej zaawansowanych urządzeń głowicę PrecisionCore. W efekcie drukarka sprzedawana w konkurencyjnej cenie zapewnia wyjątkowo precyzyjny, a jednocześnie tani druk.

Natomiast modele M2140 oraz M2170 zostały zaprojektowane tak, by odpowiadały wymaganiom nieco większych środowisk pracy. Zapewniają krótki czas uzyskania pierwszej strony, prędkość druku na poziomie 20 str./min, a także funkcję drukowania dwustronnego, która wpływa na wysoki poziom wydajności urządzenia. Co więcej, dołączony do zestawu zapas atramentu zapewnia wydrukowanie 11 tys. str. bez potrzeby kupowania tuszów. Oba modele należą do grupy urządzeń „3w1”, bo wyposażono je również w funkcje kopiowania oraz skanowania.

Prawdziwą okazją dla przedsiębiorców jest akcja cashback, w ramach której każdy nabywca nowej drukarki z serii EcoTank (w tym wymienionych modeli mono) może uzyskać nawet do 500 zł zwrotu. Aby skorzystać z promocji, należy zarejestrować urządzenie do 30 dni po dokonaniu zakupu na stronie www.epson.pl/zwrot. Promocja potrwa do końca 2019 r. Istnieje też możliwość bezpłatnego wydłużenia gwarancji do 3 lat (www.epson.pl/gwarancjanadrukarki).Więcej informacji na www.epson.pl.

Dodatkowe informacje: Agnieszka Wnuczak, Business Account Manager, Epson, agnieszka.wnuczak@epson.pl