Nowe macierze all-flash Fujitsu ETERNUS AF – modele AF250 S2 i AF650 S2 – wywodzą się z obecnej na rynku od ponad dekady rodziny urządzeń hybrydowych ETERNUS DX. Zachowały większość funkcji oferowanych przez wcześniejsze generacje urządzeń, w tym wyjątkowo cenione przez klientów zapewnienie ciągłości pracy sklastrowanych systemów podczas awarii jednego z nich. Dużą popularnością cieszy się też mechanizm dostrajania parametrów macierzy Auto QoS, gwarantujący aplikacjom dostęp do danych w zdefiniowanym przez administratora czasie.

W zależności od potrzeb

Model ETERNUS AF250 S2 jest przeznaczony do stosowania w środowiskach IT klasy entry, w których działają systemy wirtualizacyjne, mocno obciążone serwery poczty elektronicznej oraz wymagające szybkiego dostępu do danych aplikacje analityki biznesowej. Urządzenie zapewnia losowy odczyt danych z prędkością nawet 430 tys. IOPS (bloki 4 kB) i transfer danych 12 GB/s (bloki 128 kB). Maksymalnie pomieści 48 dysków SSD.

Z kolei ETERNUS AF650 S2 należy do klasy midrange. Oznacza to, że zapewnia wydajność wystarczającą nawet dla bardzo dużych baz danych i aplikacji analitycznych. Losowy odczyt danych odbywa się w tym modelu z prędkością 810 tys. IOPS, a transfer – 23 GB/s. Po dołączeniu półek dyskowych do macierzy można zainstalować w niej aż 192 dyski SSD.

Wydajność w korzystnej cenie

Zapewniana przez macierze Fujitsu wydajność plasuje je w grupie najlepszych urządzeń na rynku pamięci masowych. Szczególnie korzystnie rozwiązania te wyglądają natomiast, gdy porówna się szybkość działania, jaką gwarantują, z ich ceną. Wyróżnikiem macierzy tej marki jest też czas dostępu do danych. Podczas gdy większość producentów chwali się wynikiem poniżej 1 milisekundy, rozwiązania ETERNUS AF w niektórych testach uzyskują wynik rzędu 0,06 ms.
– Organizacja Storage Performance Council prowadzi niezależne testy macierzy Fujitsu od wielu lat. Na stronie spcresults.org, gdzie publikowane są ich wyniki, można zobaczyć, że w kwestii wydajności w czołówce były macierze z każdej generacji systemu ETERNUS. Kwestia szybkości przesyłania danych była i jest priorytetem japońskich inżynierów projektujących rozwiązania Fujitsu. Dbają, aby wewnętrzna architektura macierzy nie wykonywała żadnych działań, które nie są niezbędne do zaspokojenia potrzeb klienta – mówi Artur Capiga, inżynier wsparcia technicznego w ABC Data.

Twórcy macierzy ETERNUS AF zadbali również o zapewnienie optymalnego wykorzystania przestrzeni dyskowej. Dlatego wyposażono je w mechanizmy kompresji i deduplikacji. Mając na uwadze, że ich działanie może w pewnym stopniu wpływać na wydajność, producent zapewnił opcję wyłączenia tych mechanizmów lub ograniczenia ich działania do wybranych woluminów danych. Co istotne, ograniczenie liczby cykli zapisu oszczędza także nośniki flash, zapewniając ich dużą trwałość.