Nowe macierze all-flash Fujitsu ETERNUS AF – modele AF250 S2 i AF650 S2 – wywodzą się z obecnej na rynku od ponad dekady rodziny urządzeń hybrydowych ETERNUS DX. Zachowały większość funkcji oferowanych przez wcześniejsze generacje urządzeń, w tym wyjątkowo cenione przez klientów zapewnienie ciągłości pracy sklastrowanych systemów podczas awarii jednego z nich. Dużą popularnością cieszy się też mechanizm dostrajania parametrów macierzy Auto QoS, gwarantujący aplikacjom dostęp do danych w zdefiniowanym przez administratora czasie.

W zależności od potrzeb

Model ETERNUS AF250 S2 jest przeznaczony do stosowania w środowiskach IT klasy entry, w których działają systemy wirtualizacyjne, mocno obciążone serwery poczty elektronicznej oraz wymagające szybkiego dostępu do danych aplikacje analityki biznesowej. Urządzenie zapewnia losowy odczyt danych z prędkością nawet 430 tys. IOPS (bloki 4 kB) i transfer danych 12 GB/s (bloki 128 kB). Maksymalnie pomieści 48 dysków SSD.

Z kolei ETERNUS AF650 S2 należy do klasy midrange. Oznacza to, że zapewnia wydajność wystarczającą nawet dla bardzo dużych baz danych i aplikacji analitycznych. Losowy odczyt danych odbywa się w tym modelu z prędkością 810 tys. IOPS, a transfer – 23 GB/s. Po dołączeniu półek dyskowych do macierzy można zainstalować w niej aż 192 dyski SSD.

Wydajność w korzystnej cenie

Zapewniana przez macierze Fujitsu wydajność plasuje je w grupie najlepszych urządzeń na rynku pamięci masowych. Szczególnie korzystnie rozwiązania te wyglądają natomiast, gdy porówna się szybkość działania, jaką gwarantują, z ich ceną. Wyróżnikiem macierzy tej marki jest też czas dostępu do danych. Podczas gdy większość producentów chwali się wynikiem poniżej 1 milisekundy, rozwiązania ETERNUS AF w niektórych testach uzyskują wynik rzędu 0,06 ms.
– Organizacja Storage Performance Council prowadzi niezależne testy macierzy Fujitsu od wielu lat. Na stronie spcresults.org, gdzie publikowane są ich wyniki, można zobaczyć, że w kwestii wydajności w czołówce były macierze z każdej generacji systemu ETERNUS. Kwestia szybkości przesyłania danych była i jest priorytetem japońskich inżynierów projektujących rozwiązania Fujitsu. Dbają, aby wewnętrzna architektura macierzy nie wykonywała żadnych działań, które nie są niezbędne do zaspokojenia potrzeb klienta – mówi Artur Capiga, inżynier wsparcia technicznego w ABC Data.

Twórcy macierzy ETERNUS AF zadbali również o zapewnienie optymalnego wykorzystania przestrzeni dyskowej. Dlatego wyposażono je w mechanizmy kompresji i deduplikacji. Mając na uwadze, że ich działanie może w pewnym stopniu wpływać na wydajność, producent zapewnił opcję wyłączenia tych mechanizmów lub ograniczenia ich działania do wybranych woluminów danych. Co istotne, ograniczenie liczby cykli zapisu oszczędza także nośniki flash, zapewniając ich dużą trwałość.

 

Trzy pytania do…

Artura Capigi, inżyniera wsparcia technicznego w ABC Data

Czy polscy klienci są gotowi zapłacić wyższą cenę za systemy pamięci masowych, które zapewniają zdecydowany wzrost wydajności?

W ostatnich latach obserwujemy ewolucję opinii klientów w tej kwestii, chociaż zmiana podejścia z kierowania się w wyborze wydajnością, a nie tylko ceną, to dość powolny proces. Obecnie najpopularniejsze są macierze hybrydowe, w których obok zwykłych dysków mechanicznych instaluje się nośniki z pamięcią flash. Fujitsu jest jedną z niewielu firm, która nie ogranicza liczby dysków SSD w macierzy hybrydowej, więc wraz ze wzrostem zapotrzebowania użytkowników na wydajność można montować ich więcej. Natomiast stosowanie  typowych macierzy all-flash wciąż jest dość sporadyczne, mimo że w wielu przypadkach po prostu się opłaca. Produkt ten można przyrównać do bolidu Formuły 1, który, jeśli chodzi o przyspieszenie, po prostu nie ma sobie równych. Macierze all-flash zapewniają najwyższą wydajność, zwiększaną dodatkowo dzięki zastosowaniu bardzo szybkich kontrolerów.

Jak przekonywać klientów do wyboru macierzy all-flash jako alternatywy dla systemów z dyskami mechanicznymi lub konsumenckich nośników SSD?

Warto zwrócić ich uwagę przede wszystkim na znacznie większą trwałość rozwiązań korporacyjnych. Dyski stosowane w desktopach lub laptopach zapewniają w całym cyklu swojego życia zapis kilkudziesięciu lub kilkuset terabajtów danych. W firmach zapis danych o takiej objętości ma miejsce często w ciągu kilku miesięcy. W przedsiębiorstwach dysponujących dużymi ilościami danych, do których musi być zapewniony bardzo szybki dostęp, znaczenie będzie miała też pojemność nośników. Producenci mechanicznych dysków dopiero zbliżają się do pojemności 15 TB w przypadku jednego urządzenia, podczas gdy SSD o tej pojemności oferowane są już od dwóch lat. Fujitsu wprowadza właśnie możliwość korzystania z dysków 30 TB. Efektem jest zmniejszenie rozmiaru całego systemu pamięci masowych, co daje ogromną oszczędność miejsca w centrum danych. Nie bez znaczenia jest również ograniczony pobór energii elektrycznej – cała macierz all-flash pobiera jej tyle co średniej klasy serwer.

W jakiego typu zastosowaniach macierze all-flash najlepiej spełnią swoje zadanie?

Przede wszystkim w bazach danych. Dobór wystarczająco wydajnego systemu pamięci masowych zawsze był bolączką dla administratorów. Dochodziło wręcz do pewnych paradoksów, kiedy dla zapewnienia wymaganej wydajności stosowano kilkadziesiąt lub kilkaset twardych dysków, których pojemność była wykorzystywana tylko w niewielkim stopniu. Tymczasem już kilka lub kilkanaście dysków SSD zagwarantuje odpowiednią wydajność, a ich pojemność wciąż będzie wystarczająca. All-flash sprawdza się też w środowiskach wirtualizacyjnych. Jednak w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie eksperymentalnego wdrożenia i sprawdzenie go we własnym centrum danych, ponieważ ze względu na wyższą cenę tych rozwiązań korzyść nie zawsze będzie odpowiednio duża. Natomiast nadal nie ma większego sensu stosowanie tego modelu do przechowywania plików, a zwłaszcza biurowych dokumentów. Dla użytkowników nie ma znaczenia, czy zostaną one otwarte lub zapisane w sekundę czy w pół.

 

Bogata funkcjonalność oprogramowania

Macierze z rodzin ETERNUS DX i AF są ze sobą w pełni kompatybilne i mogą być zarządzane za pomocą tego samego, dostępnego bezpłatnie oprogramowania ETERNUS SF. Dzięki temu firma korzystająca już z rozwiązań Fujitsu nie musi ponosić dodatkowych kosztów szkolenia administratorów. Replikacja danych między obydwoma rodzajami urządzeń odbywa się bowiem bez problemu.

W przypadku rozwiązań ETERNUS AF imponująca jest liczba funkcji. Administratorzy mają do dyspozycji m.in. deduplikację i kompresję, a także darmowe kopie migawkowe (snapshot) oraz możliwość rozbudowy macierzy AF250 do AF650, w trakcie której dane pozostają na dyskach (data-in-place). Oznacza to, że nie ma konieczności ich formatowania, ani też rekonfigurowania oprogramowania. Funkcja Advanced Copy zapewnia z kolei zdalną replikację danych na inną macierz flash lub hybrydową z rodziny Fujitsu ETERNUS. Może służyć także do wykonywanego bez pośrednictwa serwera backupu danych.

Dla przedsiębiorstw bardzo ważne są także funkcje klastrowania (Storage Cluster) i automatycznego przełączania na macierz zapasową w przypadku awarii urządzenia podstawowego (Transparent Failover). Zapewniają one synchroniczne replikowanie danych z jednej macierzy na drugą, dzięki czemu na obu urządzeniach znajduje się ta sama kopia danych. Wówczas, w przypadku awarii jednej macierzy, druga automatycznie przejmuje jej zadania. Warto jednak zwrócić uwagę, że maksymalna odległość między urządzeniami jest ograniczona przez czas obiegu danych dla replikacji synchronicznej. Nie może on przekroczyć 10 ms, co oznacza, że w praktyce replikacja może być wykorzystana tylko w przypadku środowisk lokalnych, kampusowych i metropolitarnych. Przy większych odległościach można prowadzić replikację asynchroniczną, ale niedostępna jest wówczas funkcja Transparent Failover.

Macierze dyskowe Fujitsu znajdują się  w ofercie ABC Data. Dystrybutor zapewnia integratorom szkolenia i pomoc w sprzedaży tych urządzeń, ich wdrożeniach oraz utrzymywaniu.

Więcej informacji:
ABC Data, ul. Daniszewska 14, 03-230 Warszawa, tel. (22) 676-09-00, ABCData-ValuePlus@abcdata.eu