Fujitsu produkuje skanery dokumentowe od kilkudziesięciu lat. Inżynierowie producenta nieustannie podkreślają, że ich celem nie jest pokazanie światu umiejętności technicznych i wynalezienie rozwiązań, które zostaną uznane za zaskakujące. Za cel stawiają sobie tworzenie urządzeń, które użytkownicy będą cenić za wygodę podczas codziennej pracy.

Dokładnie takie podejście mieli podczas projektowania skanera fi-800R. Jest on przeznaczony do pracy w placówkach, w których prowadzona jest ciągła obsługa interesantów – bankach, hotelach, szpitalach i recepcjach dużych biurowców. Dzięki wszechstronności oraz przemyślanej konstrukcji urządzenia, zapewniającej bardzo szybką (do 40 kartek na minutę) i bezproblemową pracę, ryzyko popełnienia błędu przez użytkownika, a przez to spowodowania przestoju i pojawienia się kolejki przy stanowisku obsługi, jest bardzo małe.

Mimo niewielkich rozmiarów model fi-800R zapewnia dwie ścieżki przebiegu skanowanych materiałów – osobną dla kartek A4 i dla mniejszych dokumentów, np. kart identyfikacyjnych i paszportów. Dzięki temu obsługujący go pracownik nie musi podchodzić do innych urządzeń, a właściciele dokumentów nigdy nie tracą ich z oczu (ma to szczególne znaczenie w kontekście wymagań RODO).

Skaner fi-800R wyposażony jest w niezawodny mechanizm automatycznego podawania i odbierania papieru (maksymalnie 20 arkuszy o standardowej gramaturze). Zastosowana w nim funkcja automatycznej korekty przekosu (Automatic Skew Correction) sprawia, że  każdy dokument przed pobraniem jest prostowany, co przeciwdziała zacinaniu się papieru i powstawaniu nierównych skanów stron lub obrazu z obciętymi brzegami. Usprawniono także technikę separacji kartek – obecnie siła nacisku na każdy arkusz papieru podczas pobierania ustalana jest indywidualnie, w zależności od jego grubości. Obie funkcje służą temu, aby oryginalne dokumenty klienta nie zostały uszkodzone,  i zapewniają krótki czas obsługi przez recepcję.

Najważniejsze parametry skanera Fujitsu fi-800R

  • Rozdzielczość optyczna – 600 dpi
  • Szybkość skanowania (kolor/mono, 200/300 dpi) – 40/80 kartek/str. na minutę
  • Maksymalna dzienna liczba zeskanowanych stron – 4500
  • Pojemność podajnika – 20 arkuszy 80 g/m2 lub 30 arkuszy 52 g/m2
  • Minimalne wymiary dokumentu w podajniku – 50,8 x 50,8 mm
  • Maksymalne wymiary dokumentu w podajniku – 210 x 297 mm
  • Interfejs – USB 3.2
  • Wymiary (wys. x szer. x dł.) – 296 x 105 x 83 mm
  • Waga – 2 kg

Nowy skaner zajmuje na biurku połowę miejsca potrzebnego na sprzęt innych producentów o podobnych funkcjach (mniej niż połowa arkusza A4). Ścieżka przebiegu dokumentów o kształcie litery U ułatwia zarządzanie przestrzenią wokół skanera – nie jest potrzebne miejsce z przodu urządzenia na tacę odbiornika dokumentów. Do skanowania dowodów, kart identyfikacyjnych i podobnych dokumentów (o grubości nawet 5 mm) służy specjalna szczelina z przodu urządzenia, za pomocą której są one zarówno wprowadzane, jak i odbierane, co zapewnia wygodę obsługi.
Do skanera fi-800R dołączone jest bezpłatne oprogramowanie PaperStream IP, zapewniające poprawę jakości zeskanowanych dokumentów. Umożliwia usuwanie zabrudzeń, tekstu z tła i znaków wodnych, dzięki czemu gwarantuje wzrost ich czytelności, co jest potrzebne szczególnie podczas optycznego rozpoznawania znaków (OCR).

Z kolei aplikacja PaperStream Capture zapewnia zarządzanie obiegiem skanowanych dokumentów. Już podczas ich digitalizacji możliwe jest wykorzystywanie separatorów i kodów kreskowych do automatycznego nazywania, sortowania i przesyłania do właściwego odbiorcy cyfrowych wersji dokumentów. Dane na dowodach tożsamości, znajdujące się w strefie odczytu maszynowego (Machine Readable Zone), są automatycznie przesyłane do odpowiednich baz danych.

Dystrybutorem i właścicielem autoryzowanego centrum serwisowego skanerów Fujitsu w Polsce jest Alstor SDS.

Dodatkowe informacje:
Piotr Żyliński, Product Manager, Alstor SDS, p.zylinski@alstorsds.pl