Nowoczesne zastosowania IT, takie jak Big Data, zaawansowana analityka, obliczenia w chmurze i aplikacje mobilne, obnażają słabości sposobów przesyłu danych, które w zdecydowanej większości bazują na protokole TCP, zaprojektowanym w latach 70. ubiegłego wieku. Sprawdzał się w tamtych czasach, ale nie przystaje do dzisiejszych wyzwań ani nie jest w stanie wykorzystać potencjału nowoczesnych technik sieciowych.

Coraz więcej klientów zmaga się z problemem przesyłania dużych ilości danych na znaczne odległości (np. do chmury), a stosowane obecnie protokoły (http, ftp, scp, rsync itd.) nie są w stanie wykorzystać dostępnego pasma, przez co transfer trwa zdecydowanie za długo. By rozwiązać ten problem firma Aspera (od 2014 r. będąca częścią IBM) opracowała protokół fasp, który gwarantuje pełne wykorzystanie dostępnego pasma transmisji, niezależnie od odległości i jakości łącza.

Przykłady przyspieszenia transferu przy użyciu IBM Aspera

Firma X potrzebuje przesyłać codziennie 1 TB danych między ośrodkami obliczeniowymi dysponującymi łączem 10 Gb/s (RTT 10 ms, Packet Loss 0,001 proc.)

– Maksymalna przepustowość protokołu TCP: 370 Mb/s

– Przepustowość z wykorzystaniem protokołu fasp: 10 Gb/s

– Minimalne okno transferu z wykorzystaniem protokołu TCP: 6 godzin

– Czas transferu za pomocą IBM Aspera: 13 minut 20 sekund

Firma Y potrzebuje przesyłać codziennie 100 GB danych między centrami danych w Pradze i Warszawie dysponującymi łączem 100 Mb/s (RTT 30 ms, Packet Loss 0,05 proc.)

– Maksymalna przepustowość protokołu TCP: 17,4 Mb/s

– Przepustowość z wykorzystaniem protokołu fasp: 100 Mb/s

– Minimalne okno transferu z wykorzystaniem protokołu TCP: 12 godzin 46 minut

– Czas transferu za pomocą IBM Aspera: 2 godziny 13 minut

Źródło: asperasoft.com/performance-calculator