Platforma IBM MaaS360 zapewnia kontrolę urządzeń stacjonarnych i mobilnych z systemami iOS, macOS, Android oraz Windows (od wersji 7 do 10). Można integrować je ze środowiskiem IT, wykorzystując technikę over-the-air (OTA), dzięki czemu nie ma konieczności stosowania w firmie specjalnych urządzeń lub wirtualnych serwerów współpracujących z MaaS360. W ten sposób ułatwione jest też zarządzanie sprzętem obsługiwanym w modelu BYOD.

Rozwiązanie MaaS360 przystosowane zostało także do współpracy z urządzeniami o podwyższonej klasie wytrzymałości (ruggedized). Dzięki temu ich użytkownicy, pracujący z reguły w warunkach, w których przestój wiąże się z niemałymi stratami, mają zagwarantowaną ciągłość pracy i bezpieczeństwo danych. Obsługiwane są urządzenia z systemami Android 2.2 oraz nowszymi takich firm jak Zebra, Panasonic, Honeywell i Bluebird. Według IDC firma IBM jest rynkowym liderem, jeśli chodzi o rozwiązania do zarządzania wzmocnionymi urządzeniami, ze względu na szeroki zakres wspieranych modeli i systemów operacyjnych.

Kolejną grupą urządzeń, które może kontrolować MaaS360, są produkty zaliczane do kategorii Internetu rzeczy: sprzęt ubieralny, okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz wszelkiego typu sensory. MaaS360 współpracuje ze wszystkimi systemami wyposażonymi w interfejs API (Google Android, Android Things, Windows 10, Windows IoT) i zapewnia tworzenie reguł polityki bezpieczeństwa oraz egzekwowania ich, aby zagwarantować, że ustawienia konfiguracyjne będą wprowadzone, a dane zbierane zgodnie z obowiązującymi w przedsiębiorstwie zasadami.

Główne wyróżniki platformy IBM MaaS360

• Łatwe wdrożenie i konfiguracja
• Szerokie spektrum obsługiwanych urządzeń
• Zarządzanie zabezpieczeniami urządzeń i oprogramowania
• Integracja z innymi aplikacjami i usługami w firmowym środowisku IT
• Darmowy 30-dniowy okres próbny

Bezpieczeństwo aplikacji

Szerokie portfolio obsługiwanych urządzeń idzie w parze z zapewnianiem bezpieczeństwa zgromadzonych w nich danych. IBM MaaS360 chroni zarówno aplikacje ogólnodostępne, jak i opracowane na zamówienie, przed wyciekami danych oraz zapewnia analizę częstotliwości i sposobu ich wykorzystania. Zagwarantowana jest również kompatybilność MaaS360 z IBM Cloud Identity i rozwiązaniami partnerskimi: Cisco CSC, Entrust DataCard czy Wandera.

MaaS360 umożliwia zarządzanie całym cyklem życia aplikacji na wykorzystywanych przez użytkowników urządzeniach – od ich wyboru, dystrybucji, instalacji i konfiguracji przez zdalne wymuszanie aktualizowania aż po zarządzanie danymi. Dla wielu pakietów oprogramowania, którymi może zarządzać MaaS360, inżynierowie IBM przygotowali zestawy rekomendowanych ustawień konfiguracyjnych, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Opracowano także czarną listę takich, które mogą wyrządzić szkodę.

Wszystkie aplikacje można instalować w zarządzanych przez MaaS360 kontenerach, które oferują wiele zabezpieczeń. Wśród najważniejszych należy wymienić: uwierzytelnianie w celu uzyskania dostępu do kontenera, pojedyncze logowanie (single sign-on) i opcję ustawiania reguł ochrony przed wyciekami danych (DLP), z uwzględnieniem ich wycinania i kopiowania, a także wklejanie informacji spoza kontenera.

Unikalną częścią MaaS360 jest wbudowany tunel VPN, który można wykorzystywać do zapewniania bezpiecznego dostępu z konkretnych aplikacji do przechowywanych centralnie danych. Dzięki temu wyeliminowana została konieczność stosowania połączenia VPN obejmującego cały system urządzenia, co zapewnia niższe koszty tworzenia bezpiecznego środowiska, większą elastyczność pracy i komfort użytkowników.

Dodatkowe informacje: Ireneusz Urbanek, IBM Business Unit Manager, Tech Data, ireneusz.urbanek@techdata.com