Przy konstruowaniu macierzy HPE Primera wykorzystano najlepsze dotychczasowe doświadczenia HPE oraz sugestie klientów. W ten sposób powstało wyjątkowo wydajne rozwiązanie, charakteryzujące się łatwością obsługi. Architektura jego kontrolerów oraz system operacyjny Primera OS stanowią ewolucję rozwiązań stosowanych wcześniej w macierzach HPE 3PAR. Dzięki temu możliwa jest replikacja danych pomiędzy urządzeniami należącymi do obu rodzin.

Ważnym elementem konstrukcji macierzy są dodatkowe specjalistyczne układy ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) szóstej generacji, zaprojektowane do pracy z nośnikami flash NVMe, współpracujące z centralną pamięcią cache i zapewniające bardzo małe opóźnienia oraz wysoką przepustowość. Powstały one w procesie rozwoju stosowanych w macierzach 3PAR układów poprzedniej generacji, przygotowanych do pracy w macierzach all-flash z rozproszoną pamięcią cache. Zastosowane w macierzach HPE układy ASIC odciążają główny procesor macierzy i przejmują na siebie większość zadań obliczeniowych związanych z przetwarzaniem przechowywanych danych, a szczególnie ich kompresji i deduplikacji. Dzięki temu procesy te są przeprowadzane bardzo szybko i efektywnie (redukcja zajmowanej przez dane pojemności nawet o 75 proc.).

Do architektury macierzy wprowadzono warstwę wirtualizacyjną, dzięki której rozbudowa urządzenia staje się znacznie łatwiejsza, a w przyszłości będzie można dodawać jeszcze bardziej wydajne dyski, karty sieciowe zapewniające łączność w nowych standardach itp. Opcja Timeless Storage pozwala na wydłużenie okresu eksploatacji macierzy dzięki aktualizacji kontrolerów do nowszych, wydajniejszych modeli – tym samym zwiększając zwrot z już poniesionej raz inwestycji. Sama aktualizacja kontrolerów nie powoduje przerwy w pracy urządzenia. Producent zadbał też, aby zarówno instalacji urządzenia, jak i jego rozbudowy mogli dokonywać pracownicy działu IT klienta.