Systemy pamięci masowych wyposażone są w wiele mechanizmów, które zapewniają stały dostęp do przechowywanych w nich danych. Wśród najważniejszych są replikacja, kopie migawkowe (snapshot) i tzw. ciągła ochrona danych (continuous data protection). Jednak skuteczność w dużym stopniu zależy od właściwego doboru metody zabezpieczania danych do potrzeb i budżetu firmy oraz konfiguracji tego mechanizmu. Konsultacje w tym zakresie to znakomita okazja dla resellerów, aby cieszyć się z dodatkowego zarobku.

Podstawowym sposobem ochrony danych w macierzach dyskowych jest połączenie napędów w strukturę RAID. Metoda ta jest stosowana praktycznie od momentu powstania pierwszych macierzy dyskowych. Na początku dokonywano pełnej replikacji danych na drugi komplet dysków (RAID 1), ale w związku z faktem, że tracono w ten sposób połowę przestrzeni dyskowej, opracowano algorytmy takiego rozproszenia danych na dyskach, aby można było je odzyskać, stosując tylko jeden nadmiarowy napęd (RAID 5). W tym modelu proces odtwarzania trwa jednak dość długo, nawet do kilkunastu godzin. Szczególnie, gdy wykorzystuje się dyski o dużej pojemności. W trakcie odzyskiwania danych na nowy dysk wszystkie napędy pracują z pełną mocą i zdarzało się, że w tym czasie awarii ulegał drugi dysk, bezpowrotnie eliminując szanse na odzyskanie danych. Dlatego opracowano mechanizm RAID 6, w ramach którego równoczesnej awarii mogą ulec nawet dwa twarde dyski, bez szkody dla całego procesu.

Ochrona z wykorzystaniem modelu RAID nie sprawdza się jednak, gdy awarii ulega cała macierz (zasilacze, kontrolery) lub gdy logiczna struktura danych zostaje uszkodzona i trzeba szybko odzyskać ich poprzednią wersję. Dlatego opracowano kilka metod ich ochrony, aby użytkownikom zapewnić ciągłość pracy.