W czerwcu 2019 QNAP udostępnił wersję beta swojego najnowszego systemu operacyjnego dla serwerów NAS – QTS 4.4.1. Wśród nowości znalazła się obsługa hybrydowych pamięci masowych, protokołu Fibre Channel oraz sprzętowo szyfrowanych dysków SSD.

Oprogramowanie QTS 4.4.1 bazuje na wbudowanym systemie operacyjnym Linux Kernel 4.14 LTS, przystosowanym do obsługi platform wykorzystujących procesory nowej generacji oraz zapewniającym stabilne i łatwe w rozbudowie środowisko dla serwerów NAS. Nową wersję systemu QTS wyposażono w szereg aplikacji i funkcji gwarantujących jeszcze większe bezpieczeństwo danych oraz łatwą integrację z usługami chmurowymi.

Za zabezpieczanie danych w serwerach NAS firmy QNAP odpowiada aplikacja HBS 3. Zapewnia wykonywanie kopii zapasowych, ich odzyskiwanie i synchronizację plików – zarówno w przestrzeni lokalnej, jak i w chmurze. Wbudowana w nią funkcja QuDedup umożliwia deduplikację danych w momencie pobierania ich z nośnika źródłowego, co przekłada się na redukcję czasu wykonywania ich kopii oraz miejsca w docelowej pamięci masowej.

Nową funkcją w systemie QTS 4.4.1 jest Cloud VJBOD. Zapewnia podłączenie zasobów pamięci masowych znajdujących się w chmurze publicznej bezpośrednio do serwera, dzięki czemu można z nich korzystać jak z lokalnych dysków (ułatwia to m.in. konfigurację backupu wykonywanego do chmury). Z kolei funkcja CacheMount gwarantuje lokalne buforowanie na serwerze NAS danych pobieranych przez użytkowników z chmury publicznej.

Zadbano także o zwiększenie poziomu ochrony przed zmianami ustawień serwera dokonywanymi za pomocą złośliwego oprogramowania. Wprowadzono cyfrowy podpis, który gwarantuje, że instalowana aplikacja pochodzi z wiarygodnego źródła i nie została zmodyfikowana. Począwszy od wersji QTS 4.4.1, jest nim opatrzona każda aplikacja znajdująca się w repozytorium QNAP App Center.

Fibre Channel w serwerach QNAP

W nowej wersji systemu QTS wprowadzono też szereg funkcji gwarantujących większe bezpieczeństwo przechowywania danych i wydajność ich udostępniania. Wśród najważniejszych jest wsparcie dla protokołu Fibre Channel, który w środowiskach korporacyjnych wykorzystywany jest do budowy sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Networks). W firmach, które dysponują tego typu środowiskiem, serwery NAS z systemem QTS 4.4.1 mogą być stosowane jako dodatkowe, ekonomiczne repozytorium danych, służące przede wszystkim do backupu zgromadzonych danych lub całych woluminów LUN z wykorzystaniem migawek. Aby dołączyć serwer NAS do środowiska SAN, należy zainstalować w nim kartę kontrolera Fibre Channel – dostępne są urządzenia produkcji firm ATTO i Marvell. Następnie trzeba skonfigurować miejsce docelowe Fibre Channel Target za pomocą aplikacji iSCSI & Fibre Channel.

W systemie QTS 4.4.1 rozbudowano też funkcje systemu zarządzania nośnikami. Teraz możliwe jest elastyczne usuwanie dysków SSD z grupy SSD RAID w celu wymiany lub dodania nośników półprzewodnikowych, zmiany poziomu struktury macierzy RAID albo typu nośnika (SATA, M.2, QM2). Funkcja ta będzie przydatna, gdy zaistnieje konieczność zwiększenia wydajności serwera.

Ciekawostką, niespotykaną dotychczas w serwerach NAS, jest obsługa autoszyfrujących dysków (SED, Self-Encrypting Drives). Nowa wersja systemu QTS obsługuje dyski SSD firmy Samsung (np. w modele Samsung 860 i 970 EVO SSD), nie trzeba więc instalować dodatkowego oprogramowania, które obciążałoby procesor kontrolera macierzy, a tym samym zabierało dostępną moc obliczeniową potrzebną do wykonywania innych zadań.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, EPA Systemy, Konsorcjum FEN i Roseville Investments.

Dodatkowe informacje:  Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com