Urządzenia Omada zostały zaprojektowane tak, aby zagwarantować korzystanie z sieci dużej liczbie użytkowników znajdujących się na rozległym obszarze bez problemów ze stabilnością połączenia, typowych dla domowych routerów często stosowanych w firmach. Dlatego rekomendowane są do pracy w hotelach, sklepach, szkołach i restauracjach. Z łatwością można je zamontować na ścianie lub suficie, a ponieważ są zgodne ze standardem PoE, nie trzeba prowadzić dodatkowych kabli zasilających.

Na rodzinę Omada składa się osiem urządzeń. Podstawowe modele – EAP110 oraz EAP115 – to montowane na suficie punkty dostępowe do stosowania w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie pożądany jest jak najlepszy dostęp do internetu. Wyposażone są w jeden port Ethernet 10/100 Mb/s. Model EAP110 jest zasilany przez pasywne PoE 24 V, a EAP115 – przez PoE 802.3af. Uzupełnienie stanowi urządzenie EAP115-Wall przeznaczone do montażu w puszce w ścianie (obudowa o grubości 11 mm), dzięki czemu jest zabezpieczone przed kradzieżą. Zasilanie przez PoE 802.3af oraz wbudowany port LAN pozwalają na podłączenie dodatkowego urządzenia i sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie do obiektów hotelowych.

Dopełnieniem oferty TP-Link jest wersja urządzenia EAP110-Outdoor, zaprojektowana z myślą o instalacji na zewnątrz budynków. Ma wodoszczelną obudowę wykonaną z wytrzymałych materiałów ASA, odporną na warunki atmosferyczne i zgodną z certyfikatem IP65. Wysoka moc transmisji i dwie silne anteny dookólne (2×2 MIMO) sprawiają, że zapewnia stabilną sieć bezprzewodową.

Do wykorzystania w pomieszczeniach, gdzie przebywa wiele osób (salach konferencyjnych, restauracjach), przeznaczone są punkty dostępowe EAP225 i EAP245 (montaż na suficie), zgodne ze standardem 802.11ac (odpowiednio AC1350 i AC1750). Zapewniają prędkość transmisji danych 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 867 Mb/s (EAP225) lub 1300 Mb/s (EAP245) w paśmie 5 GHz.

Ofertę dwuzakresowych punktów dostępowych uzupełniają urządzenia EAP225-Wall i EAP225-Outdoor. Pierwsze z nich przeznaczone jest do montażu naściennego i wyposażone w trzy porty Ethernet, w tym port PoE-Out pozwalający na zasilanie z access pointa innych urządzeń zgodnych ze standardem PoE. Drugi model jest odporny na warunki atmosferyczne (IP65) i służy do udostępniania sygnału Wi-Fi na zewnątrz budynków, np. na basenie czy dziedzińcu. Oba punkty dostępowe mogą być zasilane przez sieć Ethernet, zgodnie ze standardem 802.3af.

Wszystkie urządzenia z serii Omada są ze sobą kompatybilne, dzięki czemu łatwo stworzyć spójną, stabilną sieć, łącząc je w dowolnych konfiguracjach. Mają funkcję Multi-SSID zapewniającą udostępnianie wielu sieci bezprzewodowych różnym grupom użytkowników. Centralne zarządzanie punktami dostępowymi odbywa się na dwa sposoby: za pomocą bezpłatnego oprogramowania EAP Controller lub sprzętowego kontrolera Omada Cloud OC200.

Zalety punktów dostępowych Omada EAP

• Centralne zarządzanie przez chmurę
• Monitoring sieci w czasie rzeczywistym
• Szybki roaming między punktami dostępowymi
• Bezpieczeństwo danych – do 16 odseparowanych SSID powiązanych z VLAN
• Wiele możliwości autoryzacji gości (strona powitalna, vouchery, SMS, Facebook)
• Skalowalność i łatwa rozbudowa
• Szeroka oferta zawierająca też punkty zewnętrzne oraz montowane w puszce elektrycznej

Sieć łatwa w zarządzaniu

Jedną z metod uwierzytelniania użytkowników w sieci bezprzewodowej bazującej na urządzeniach Omada jest strona powitalna. Aby uzyskać dostęp do sieci, trzeba wykonać wymagane działania – zatwierdzić warunki jej użytkowania, podać kod SMS, zalogować się do systemu przez Facebooka albo skorzystać z danych udostępnionych przez uprawnionego pracownika (jednorazowego kodu dostępu z ograniczeniem czasowym). Z sieci można korzystać dopiero po zweryfikowaniu tych działań przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora.

TP-Link zapewnia partnerom wsparcie przed- i posprzedażowe, w tym sprzęt testowy oraz konsultacje z inżynierami podczas opracowywania projektu i symulacji pokrycia sygnałem w obiekcie.

U autoryzowanych dystrybutorów (w Polsce są to: AB, Komputronik, NTT System, Roseville Investments i Veracomp) można uzyskać wsparcie projektowe w postaci atrakcyjnych rabatów.

Dodatkowe informacje: Robert Gawroński, SMB Channel Manager, TP-Link, robert.gawronski@tp-link.com