Takie właśnie są serwery firmy QNAP. Producent rozpoczął działalność od rozwiązań dla małych przedsiębiorstw, a później rozbudował ofertę o systemy, z których mogą korzystać nawet duże korporacje, ale nadal nie zapomina o mniejszych firmach. Dlatego w strategię tworzenia portfolio serwerów QNAP wpisana jest ich maksymalna skalowalność. Zapewnia ją nie tylko swobodny dobór pojemnych twardych dysków oraz dołączanie do macierzy kolejnych półek dyskowych, ale w wielu modelach użytkownicy mogą także dołożyć moduły z pamięcią RAM lub SSD M.2 czy rozbudować interfejsy sieciowe, wykorzystując gniazda PCIe. Dzięki temu serwery QNAP są wystarczająco wydajne do hostowania nawet bardzo intensywnie wykorzystywanych danych lub plików maszyn wirtualnych.

Przykładem jest m.in. nowy dwudyskowy model QNAP TS-251B. To jedyny na rynku tak mały serwer NAS wyposażony w złącze PCIe, który można łatwo rozbudować za pomocą opisanych dalej rozwiązań.

Karty sieciowe i przełączniki

QNAP ma w ofercie dużą paletę kart sieciowych ze złączem PCIe, dzięki którym można zapewnić serwerom NAS zwiększoną wydajność transmisji danych. Wśród nich są karty z dwoma portami 1 GbE, jednym lub dwoma portami 10 GbE (interfejs SFP+ lub 10GBase-T), a nawet dwuportowe karty 40 GbE, w których została wykorzystana technika ConnectX-3 firmy Mellanox.

W marcu 2018 r. tajwański producent wprowadził do oferty 8- i 12-portowe przełączniki sieciowe 10 GbE: QSW-804-4C (cztery światłowodowe porty SFP+ i cztery porty combo SFP+/RJ45) oraz QSW-1208-8C (cztery porty SFP+ i cztery porty combo). To urządzenia niezarządzalne, zgodne ze standardami 10GBase-T i NBase-T, dzięki czemu zapewniony jest szybki transfer danych za pomocą wykorzystywanych już wcześniej w przedsiębiorstwie kabli Cat 5e i 6a (160 Gb/s  w modelu QSW-804-4C i 240 Gb/s w modelu QSW-1208-8C). Zgodność ze standardem IEEE 802.3az zapewnia tym przełącznikom dużą energooszczędność.

Dla serwerów QNAP ze złączem PCIe przeznaczona jest też karta QWA-AC2600 – dwupasmowy (2,4/5 GB) adapter sieci bezprzewodowej, zgodny ze standardami MIMO oraz 802.11ac. Za jej pomocą można podłączyć serwer NAS do infrastruktury sieciowej drogą bezprzewodową albo zamienić go w punkt dostępowy Wi-Fi (konieczne jest wówczas zainstalowanie aplikacji WirelessAP Station). To dobry sposób na wyeliminowanie wąskiego gardła, jakim często bywa router Wi-Fi, do którego podłączony kablem jest serwer NAS, a drogą bezprzewodową urządzenia klienckie.

Flash na karcie

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem firmy QNAP jest rodzina kart rozszerzeń QM2. Zapewniają instalowanie w serwerach NAS modułów SSD M.2 z pamięcią flash (dzięki temu nie trzeba korzystać z wnęki na dyski). Pojemność modułu SSD wykorzystywana jest jako przestrzeń na dane lub cache odczytu. Można także posłużyć się mechanizmem Qtier gwarantującym automatyczne rozmieszczanie danych na nośnikach o różnej wydajności, w zależności od częstotliwości korzystania z nich.

W ofercie QNAP są trzy rodzaje kart QM2 – z dwoma lub czterema układami SSD M.2 oraz wyposażone w dwa gniazda na pamięci SSD M.2 i moduł sieciowy 10GBase-T. Wbudowane w kartę czujniki monitorują temperaturę M.2 SSD w czasie rzeczywistym, a cichy moduł chłodzący (radiator i inteligentny wentylator) minimalizuje ryzyko przegrzania układów. Kontrolowanie stanu modułów M.2 SSD umożliwiają także diody LED.

Wsparcie na najwyższym poziomie

We wrześniu br. QNAP rozszerzył swoją ofertę dotyczącą wsparcia gwarancyjnego. Użytkownicy mogą wykupić opcje Next Business Day oraz Next Business Day Onsite, dzięki którym otrzymają sprawne urządzenie kolejnego dnia roboczego od momentu zgłoszenia awarii (w opcji onsite nowy sprzęt dostarczy pracownik QNAP i odbierze uszkodzony). Oba rodzaje gwarancji można wykupić na wszystkie modele w obudowie rack i modele pięciownękowe lub większe w obudowie tower.

Autoryzowanymi dystrybutorami rozwiązań QNAP w Polsce są: AB, ABC Data, Action, EPA Systemy i Konsorcjum FEN.

Dodatkowe informacje:
Grzegorz Bielawski,
Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com