Efektywność zużywania energii elektrycznej staje się kluczową kwestią związaną z funkcjonowaniem centrów danych. Dlatego niezmiernie ważny jest wybór UPS-ów zapewniających wysoką sprawność przy jak najmniejszym obciążeniu. Takie oczekiwania wynikają z charakteru pracy takich urządzeń, gdyż w centrach danych są one często zasilane z dwóch linii, z równomiernie rozłożonym obciążeniem. By spełnić wymagania klientów, firma Delta Electronics wprowadziła do oferty zasilacze zapewniające sprawność do 96,5 proc. przy obciążeniu rzędu 50–100 proc., co zapewnia znaczące oszczędności kosztów operacyjnych centrum danych.

Wysokiej jakości zasilanie jednofazowe (on-line) gwarantuje seria UPS-ów Amplon R oraz RT, o mocy od 1 do 10 kVA. Ich niewielkie wymiary, możliwość instalacji w układzie redundantnym 1+1 oraz montażu w szafie rack sprawiają, że urządzenia te stanowią idealne rozwiązanie w zasilaniu pojedynczych szaf.

Do małych i średnich centrów danych, w których wymagane jest zasilanie trójfazowe, przeznaczone są UPS-y monoblokowe z serii Ultron (20–200 kVA) oraz modułowe zasilacze z serii Modulon (25–200 kVA). Charakterystyczną cechą produktów z tych serii, oprócz niewielkich wymiarów, są wysokie parametry techniczne, m.in. współczynnik mocy wyjściowej (1 kVA = 1 kW) oraz sprawność AC-AC sięgająca 96 proc.

Modułowe zasilacze Modulon DPH przynoszą użytkownikowi szereg korzyści wynikających z możliwości skalowania, wysokiej dostępności energii elektrycznej oraz niskiego kosztu utrzymania. Urządzenia są w pełni odporne na awarie pojedynczych modułów – w przypadku ich uszkodzenia możliwa jest wymiana bez przerywania pracy, w trybie hot-swap. Wysoka sprawność zasilaczy DPH (95 proc.) jest gwarantowana już przy obciążeniu rzędu 30 proc., ale utrzymuje się także przy dużo wyższym, co wpływa na całkowite koszty posiadania systemu (TCO).

Z kolei monoblokowe UPS-y z serii Ultron HPH mają unikalną na rynku konstrukcję wewnętrzną. Modele HPH o mocy 60–120 kVA mają budowę modulową, co zdecydowanie ułatwia diagnostykę oraz wymianę uszkodzonych elementów (znacząco skracając czas przywrócenia urządzenia do pracy).

Duże centra przetwarzania danych mają podobne wymagania, jeśli chodzi o niezawodność, możliwości rozbudowy oraz wydajność, ale ich zapotrzebowanie na energię elektryczną sięga od kilku do kilkunastu megawatów. Dla tego rodzaju obiektów Delta również oferuje monoblokowe UPS-y z serii Ultron DPS o mocy 300–600 kVA, które można łączyć równolegle (maksymalna moc sześciu połączonych jednostek to 4,8 MVA).

Nie tylko zasilanie

Oprócz UPS-ów inne elementy infrastruktury centrów danych (urządzenia chłodzące, szafy rack i rozdzielnie PDC i PDU) również wpływają na jej skalowalność. Dlatego Delta stworzyła rozwiązanie InfraSuite, które umożliwia rozbudowę centrów danych za pomocą stopniowego dodawania kolejnych urządzeń, dzięki czemu nie trzeba na zapas przewymiarowywać infrastruktury.

Wzrost ilości przetwarzanych danych wymaga coraz większej wydajności serwerów. W efekcie rośnie gęstość mocy na szafę rack, co prowadzi do powstawania ognisk wysokiej temperatury w centrum danych. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy w pobliżu rozgrzanego sprzętu umieścić system chłodzenia RowCool, który zapewnia sprawne odprowadzanie ciepła. Gdy skalowalność infrastruktury IT stanowi wyzwanie, można stopniowo dodawać modułowe szafy rack, a także inne zabezpieczenia energetyczne w rozdzielniach PDC oraz PDU.

Delta ma także w ofercie oprogramowanie InfraSuite Manager, przeznaczone do centralnego monitorowania pracy urządzeń tej marki w centrach danych i kompleksowego zarządzania nimi.

Dodatkowe informacje: Michał Semeniuk, dyrektor handlowy, Delta Electronics, michal.semeniuk@deltaww.com