Jedną z nowości, udostępnioną przez QNAP w styczniu 2019 r., jest aplikacja MediQPACS, która umożliwia przekształcenie urządzenia NAS w prywatny serwer PACS (Picture  Archiving and Communication System). Za jej pomocą użytkownicy wygodnie tworzą i przechowują kopie zapasowe oraz zarządzają obrazami medycznymi

zgodnymi ze standardem DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). Aplikacja umożliwia placówkom medycznym stworzenie tańszej alternatywy klasycznego serwera PACS współpracującego z systemem HIS (Hospital Information System). Ważne że producent zadbał o to, by urządzenie gwarantowało wysoką dostępność zgromadzonych danych. Użytkownicy mogą wygodnie pobierać i przeglądać pliki DICOM (zarówno same obrazy, jak i tagi oraz informacje o pacjentach) z aplikacji MediQPACS przez sieć, za pośrednictwem wbudowanej przeglądarki. Ułatwia to dostęp do informacji i sprawia, że dzięki błyskawicznemu pozyskiwaniu danych pacjentów lekarze mają więcej czasu na ważniejsze zajęcia. Użytkownicy mogą również przeglądać wiele plików jednocześnie, a także nakładać na obrazy DICOM warstwy ułatwiające diagnozowanie. Narzędzie MediQPACS jest do pobrania w QTS App Center. To aplikacja kontenerowa, w związku z czym do korzystania z niej niezbędne jest zainstalowanie w serwerze NAS pakietu Container Station w wersji 1.8.3031 (lub nowszej). Musi on być także wyposażony w procesor x86 (Intel lub AMD) i co najmniej 2 GB pamięci RAM (do optymalnego funkcjonowania aplikacji zalecane jest 4 GB RAM) oraz system operacyjny QTS 4.3.4 (lub nowszy). Wkrótce pojawi się także wersja aplikacji MediQPACS przeznaczona do serwerów z procesorami ARM.

Profesjonalna ochrona danych pacjentów

Serwery QNAP zostały zbudowane zgodnie z koncepcją „wszystko w jednym”, dzięki czemu mogą służyć nie tylko do centralnego przechowywania i zabezpieczania plików. Najczęściej wykorzystywaną ich funkcją jest rejestrator obrazu z kamer telewizji przemysłowej podłączonych do lokalnej sieci. Możliwe jest uruchomienie na nich także serwera poczty elektronicznej lub stron WWW oraz przechowywanie wirtualnych maszyn (NAS-y QNAP są certyfikowane do współpracy z wirtualnym środowiskiem firm Citrix, Microsoft i VMware). Większość urządzeń marki QNAP może pełnić funkcję stacji wirtualizacji (Virtualization Station). Jest to wbudowany serwer wirtualnych maszyn (serwerów i desktopów), który bazuje na mechanizmie KVM. Zapewnia w ten sposób centralne przechowywanie i uruchamianie wirtualnych maszyn z różnymi wersjami systemów Windows, Linux oraz Unix, bez konieczności inwestowania w dodatkowy, fizyczny serwer. Dzięki temu mechanizmowi można uruchomić np. oprogramowanie do obsługi placówki medycznej i profesjonalnie zabezpieczać znajdujące się w nim dane pacjentów.

Do ochrony informacji służy także funkcja migawek (snapshot), spotykana wcześniej wyłącznie w systemach klasy enterprise. Dla placówek ochrony zdrowia ciekawym narzędziem jest również Qsirch 4.0. Funkcja ta znacznie upraszcza i przyspiesza wyszukiwanie konkretnego pliku spośród olbrzymiej ilości danych zgromadzonych na serwerze NAS. Ogromną zaletą Qsirch 4.0 jest silnik indeksujący, który działa w tle i umożliwia natychmiastowe współużytkowanie plików.

 

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, ABC Data, EPA Systemy, Konsorcjum FEN.

Dodatkowe informacje: Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com