Funkcje umożliwiające wykonywanie kopii zapasowych zawsze były obecne w serwerach Synology, ale producent cały czas je rozbudowuje, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem klientów. Dzięki temu niebawem zostanie zaprezentowana bezpłatna aplikacja Active Backup dla Biznesu – uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia ochronę danych z komputerów PC i Mac, serwerów fizycznych i wirtualnych z systemami Windows i Linux, serwerów NAS firmy Synology oraz różnych usług świadczonych w chmurach publicznych.

Backup danych z komputerów z systemem macOS jest przeprowadzany za pomocą Time Machine. Natomiast zabezpieczenie informacji z urządzeń z systemem Windows realizowane jest na dwa sposoby. Zainstalowany na komputerze agent może wykonywać pełną kopię wolumenu z systemem operacyjnym i danymi, korzystając przy tym z minimalizującej ilość przesyłanych danych funkcji Change Block Tracking dostępnej w ramach działającej w Windows Pro usługi VSS (Volume Shadow Copy Service). Drugim sposobem jest wykonywanie kopii tylko plików, bez pośrednictwa agenta – za pomocą protokołu CIFS w Windows i rsync w Linuksie.

Oprogramowanie Active Backup dla Biznesu zapewnia ochronę wirtualnych maszyn, ale nie wymaga instalowania agentów w każdej z nich. Obecnie współpracuje ze środowiskiem VMware vSphere (od wersji 4.x), a w przyszłości będzie możliwe wykonywanie kopii maszyn również ze środowiska Microsoft Hyper-V. Także w tym przypadku wykorzystywany jest mechanizm Change Block Tracking.

W aplikacji Active Backup dla Biznesu wprowadzono też mechanizm globalnej deduplikacji, która obejmuje zabezpieczane dane ze wszystkich dostępnych źródeł. Aby skorzystać z deduplikacji podczas wykonywania kopii danych z komputerów i serwerów, konieczne jest stosowanie agentów, w przypadku kopii z wirtualnych maszyn i serwerów NAS nie ma takiej potrzeby. Ważne natomiast jest, aby wszystkie zabezpieczane dane trafiały do jednego folderu.

Wirtualne maszyny w serwerze NAS

W 2017 r. Synology rozbudował stosowany w serwerach NAS system DSM o funkcję hypervisora wirtualnych maszyn, bazującego na środowisku KVM. Virtual Machine Manager umożliwia stworzenie lub zaimportowanie wirtualnych maszyn zawierających większość użytkowanych obecnie wersji systemów operacyjnych Windows i Linux, a także wirtualnych instancji systemu DSM (Virtual DSM).
Produkcyjne wykorzystanie wirtualnych maszyn zarządzanych przez VMM wymaga wcześniejszego zaplanowania całej infrastruktury oraz doboru serwera z odpowiednio wydajnym procesorem i właściwą ilością pamięci RAM. Serwery Synology DiskStation z procesorami Intel Celeron i Atom nadają się do przechowywania wirtualnych maszyn obciążonych w niewielkim stopniu, np. serwerów ActiveDirectory, serwerów wydruku, prostych środowisk VDI. Na pozostałych (z procesorami Intel Core i Xeon) można uruchamiać także bardziej obciążone wirtualne maszyny, przy czym w tej sytuacji rekomendowane jest skorzystanie z dysków SSD jako podstawowego nośnika. Wybór właściwego urządzenia, dostosowanego do potrzeb klienta, ułatwia specjalna porównywarka znajdująca się na stronie producenta.

Środowisko, w którym funkcjonują wirtualne maszyny, powinno być zabezpieczone przed przestojem. Serwery NAS firmy Synology można łączyć w klastry, dzięki którym awaria jednego czy dwóch urządzeń nie powoduje utraty danych. W ramach klastra wirtualne maszyny oraz ich kopie migawkowe są replikowane na pozostałe serwery. W systemie operacyjnym DSM dostępna jest darmowa wersja VMM (obsługująca 32 migawki), ale można wykupić licencję wersji płatnej (256 kopii migawkowych), która umożliwia połączenie trzech lub siedmiu węzłów w klastrze (kosztuje odpowiednio 149 i 299 dol.). W przypadku maszyn z Virtual DSM przełączanie w razie awarii jednego NAS-a jest wykonywane w tle i bez odczuwalnej dla użytkownika przerwy w pracy.

Dystrybutorami serwerów Synology w Polsce są firmy: AB, ABC Data, EPA Systemy i Veracomp. Producent poleca także forum dla partnerów i użytkowników końcowych (pl.forum.synology.com) oraz usługę wsparcia technicznego dla partnerów w języku polskim.

Dodatkowe informacje:
Magdalena O’Dwyer, Product Manager,
Synology, magdalenad@synology.com