UniStation zapewnia zintegrowany zdalny dostęp do wielu systemów komputerowych i narzędzi ze stanowiska jednego operatora. Dzięki architekturze bazującej na światłowodzie kontrola stacji roboczych odbywa się błyskawicznie, a przełączanie między źródłami jest płynne i bez opóźnień. Operator za pomocą jednej myszki i klawiatury zyskuje równoczesny dostęp i możliwość sprawowania kontroli nad danymi i aplikacjami z wielu różnych, nawet odległych od siebie miejsc.

System UniStation gwarantuje równoczesne wyświetlanie obrazu z czterech źródeł na jednym monitorze, a na jednym stanowisku może być połączonych ze sobą osiem monitorów o maksymalnej rozdzielczości Ultra HD (4K). Kontroler wyposażono w funkcję „przenoszenia” obrazu z wybranych źródeł do stanowisk mieszczących się obok, a także wyświetlania wybranych obrazów na ścianie wideo – w dowolnej skali i położeniu. Wbudowana opcja „preview” zapewnia podgląd źródeł w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie podjęcie decyzji, czy operator w danym momencie chce pracować w konkretnej aplikacji, czy też chce udostępniane przez nią dane tylko zwizualizować.

Do obsługi zastosowanego w urządzeniu UniStation oprogramowania służy menu OSD. Jest bardzo proste w obsłudze, więc użytkownicy nie muszą przechodzić zaawansowanych szkoleń. Operator ma do dyspozycji scentralizowany, spersonalizowany, intuicyjny w obsłudze obszar roboczy, co umożliwia zdefiniowanie układu wszystkich ekranów i nadanie uprawnień różnym użytkownikom. Za pomocą jednego kliknięcia lub używając skrótu klawiaturowego, przywołuje się zdefiniowane ustawienia, a w efekcie oszczędza cenny czas.

Obsługa całego środowiska za pomocą jednej myszki i klawiatury, wyeliminowanie plątaniny kabli i konieczności przechodzenia operatora między stanowiskami poprawia wygodę jego pracy. Takie rozwiązanie gwarantuje, że urządzenia są cichsze i wydzielają mniej ciepła. Ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt, że niejednokrotnie sprawdzone, ale już nierozwijane aplikacje wymagają osobnych stacji roboczych pracujących w starych systemach operacyjnych. Rosnie więc liczba komputerów i komplikuje się sterowanie nimi. Dzięki UniStation można przenieść stacje do innych pomieszczeń, nie tracąc nad nimi kontroli i płynności zarządzania.

Zbudowana na potrzeby UniStation sieć światłowodowa, łącząca odbiorniki, nadajniki i zarządzający nimi kontroler, zapewnia nie tylko wysoką wydajność, ale również bezpieczeństwo niezależnej i nieobciążonej dodatkowymi zadaniami infrastruktury. Dzięki wykorzystaniu światłowodu maksymalna odległość między poszczególnymi elementami środowiska może wynosić nawet 8 km. Niezawodność systemu gwarantowana jest również przez  redundancję – zarówno z zakresie zasilania, zarządzania, jak i światłowodowych połączeń pomiędzy nadajnikami i odbiornikami, które są zdublowane.

Karty typu hot-swap, zaprojektowane przez tego samego producenta, mogą być szybko wymieniane bez przerywania pracy urządzenia. Cały system ma budowę modularną, zapewniającą łatwą rozbudowę o dodatkowe karty wejściowe i wyjściowe. Gwarantuje to dużą elastyczność konfiguracji, stosownie do potrzeb klienta. Rozwiązanie jest przystosowane do pracy w trybie 24/7 w środowiskach typu control room, w których bardzo duże znaczenie ma niezawodność.

Dodatkowe informacje:

Jakub Duraj, Product Manager, Veracomp, jakub.duraj@veracomp.pl