W małych i średnich firmach jednym z największych problemów związanych z IT jest niewystarczająca ilość miejsca na urządzenia IT. Często brakuje wręcz wydzielonego pomieszczenia na serwerownię. Dlatego administratorzy doceniają każdą inicjatywę prowadzącą do oszczędności miejsca. W odpowiedzi na pojawiającą się potrzebę Netgear wprowadził do oferty serwer ReadyNAS 2312, który jest pierwszym urządzeniem NAS umożliwiającym instalację 12 dysków 3,5” w obudowie o wysokości 1U (zwykle w tego typu urządzeniach mieszczą się tylko cztery dyski). Maksymalna pojemność serwera  wynosi aktualnie 144 TB.

Z kolei dla firm, które potrzebują znacznie większej przestrzeni dyskowej Netgear stworzył serwer ReadyNAS 4360X. To macierz dyskowa w obudowie rack o wysokości 4U, przystosowana do instalacji aż 60 dysków 3,5-calowych. Dzięki temu maksymalna łączna pojemność macierzy wyniesie 720 TB (przy zastosowaniu nośników 12 TB), a po dołączeniu dwóch modułów rozszerzających EDA4000 – aż 1,32 PB.

5-stopniowa ochrona danych w serwerach Netgear ReadyNAS

  • Nielimitowana liczba kopii migawkowych – elastyczność w tworzeniu reguł polityki wykonywania backupu.
  • Wykorzystanie koncepcji prywatnej i publicznej chmury – dane łatwo udostępnić  użytkownikom znajdującym się poza firmą z zainstalowanego w niej serwera (chmura prywatna), mogą też być kopiowane w celu zabezpieczenia lub dalszego udostępniania w usługach chmury publicznej.
  • Mechanizmy XRAID oraz Instant Provisioning – gwarancja bezproblemowego zwiększania pojemności macierzy, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa danych.
  • Ochrona przed entropijnym zanikiem danych (BitRot) – zabezpieczenie przed tzw. odwróconym bitem, który może spowodować trwałe uszkodzenie pliku.
  • Wbudowany antywirus – ochrona w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona na różne sposoby

Netgear zapewnia kilka mechanizmów wykonywania backupu, które są bardzo proste w konfiguracji, dzięki czemu poradzi sobie z tym nawet początkujący administrator. Dołączone do macierzy oprogramowanie do backupu oraz wbudowana funkcja migawek (snapshot) sprawiają, że bardzo łatwo odzyskać wszystkie pliki zaszyfrowane na komputerach użytkowników przez ransomware. Kopie migawkowe przechowywane są w wydzielonej logicznie przestrzeni dyskowej serwera, w której nie można dokonywać zmian z poziomu systemu plików. Siłą rzeczy nie będzie tego w stanie zrobić także złośliwy kod ransomware.

Urządzenia ReadyNAS mają również  funkcję tworzenia hybrydowej kopii zapasowej. Zgromadzone dane mogą być przesyłane na inny serwer oraz do chmury. Producent zapewnił zgodność z szeregiem usług chmurowych, m.in. Amazon, Dysk Google, Dropbox, OneDrive oraz Azure.

Przyznanie przez VMware wszystkim modelom serwerów ReadyNAS w obudowie rack certyfikatu dowodzi, że gwarantują bezpieczne przechowywanie i wydajne przetwarzanie danych. Potwierdza on zgodność tych urządzeń z oprogramowaniem wirtualizującym VMware vSphere ESXi 6.0 oraz zapewnianą przez nie wydajność obsługi maszyn wirtualnych w przypadku dużego obciążenia serwera. Współpracę ze środowiskiem wirtualnym ułatwia także możliwość przechowywania nieograniczonej liczby kopii migawkowych, funkcja thin provisioning i efektywna obsługa protokołu iSCSI.

Serwery Netgear ReadyNAS są objęte 5-letnią gwarancją producenta, zapewniona jest też ich wymiana w trybie NBD. Klienci mogą skorzystać z wielu form pomocy technicznej podczas instalacji i konfiguracji urządzeń, np. świadczonej telefonicznie oraz za pośrednictwem czatu prowadzonego na stronie producenta w języku polskim. Natomiast na profilu firmy w serwisie YouTube zamieszczono liczne filmy instruktażowe.

 

Autoryzowanymi dystrybutorami firmy Netgear w Polsce są: AB, ABC Data, Action i Veracomp.

Dodatkowe informacje:
Maciej Kaczmarek, VAR Account Manager, Netgear, maciej.kaczmarek@netgear.com