Serwerom NAS firmy Synology producenci rozwiązań wirtualizacyjnych przyznali oficjalne certyfikaty stwierdzające, że można na nich  udostępniać wirtualne maszyny z odpowiednio wysoką wydajnością i niezawodnością w takich środowiskach jak VMware vSphere, Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer oraz OpenStack Cinder.

Szczególnie wart wspomnienia jest certyfikat przyznany przez firmę VMware, potwierdzający pełną kompatybilność z systemem vSphere 6.5 oraz rozwiązaniem VAAI. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu Hardware Assisted Locking (ATS) tworzenie wielu wirtualnych maszyn na serwerze NAS może odbywać się nawet dziewięć razy szybciej niż bez dodatkowego wsparcia. Z kolei dzięki mechanizmowi Block Zeroing tworzenie maszyn wirtualnych z parametrem Write Same jest prawie 140 razy szybsze niż w przypadku jednostek LUN bez rozwiązania VAAI. Natomiast funkcja Full Copy sprawia, że kopiowanie maszyn wirtualnych do jednostki LUN z rozwiązaniem VAAI może być nawet 34 razy szybsze.

Natychmiastowa ochrona dzięki migawkom

W większości serwerów Synology można zapisywać pliki w formacie Btrfs, który zapewnia bardzo wydajne tworzenie migawkowych kopii danych (snapshot) oraz odzyskiwanie ich w wersji z określonego momentu w przeszłości za pomocą jedynie ułamka pamięci RAM i zasobów obliczeniowych serwera potrzebnych do wykonania tradycyjnych kopii zapasowych.

Ta metoda świetnie nadaje się do ochrony maszyn wirtualnych, ponieważ zapewnia spójność zawartych w nich danych. Ponadto współpraca serwerów Synology z oprogramowaniem VMware Site Recovery Manager upraszcza przywracanie środowiska do pracy dzięki możliwości uruchamiania funkcji Disaster Recovery bezpośrednio z serwera VMware vCenter Server. Strategię przechowywania danych można łatwo dostosowywać do potrzeb firmy w celu optymalizacji wykorzystania przestrzeni dyskowej serwera.

W serwerach NAS firmy Synology działa system operacyjny Disk Station Manager, który oprócz ochrony danych z wykorzystaniem migawek zapewnia ich replikację. Dostępne są również narzędzia dla administratorów umożliwiające skrócenie czasu potrzebnego na przełączanie na system zapasowy w przypadku awarii podstawowego oraz monitorowanie każdego zadania replikacji. Administratorzy mogą też okresowo przeprowadzać test przełączania awaryjnego, aby mieć pewność, że procedury odzyskiwania zadziałają prawidłowo. Dla każdego zadania replikacji generowany jest raport, który pomaga w ocenie i optymalizacji środowiska sieciowego.

Wydajne rozwiązanie HA

Niespodziewane przerwy w dostępie do maszyn wirtualnych bywają dla firm bardzo kosztowne. Dlatego w wybranych serwerach Synology znalazła się funkcja Synology High Availability (SHA), która zapewnia połączenie dwóch serwerów NAS w klaster wysokiej dostępności. W takiej konfiguracji jeden z nich pełni rolę serwera aktywnego, a drugi – pasywnego (w trybie gotowości). Aktywny serwer obsługuje wszystkie żądania dostępu do danych i usługi, a jednocześnie dane z niego są stale replikowane na serwer pasywny.

Komunikacja między tymi serwerami  odbywa się za pomocą połączenia Heartbeat. Gdy serwer aktywny stanie się niedostępny, automatycznie aktywowany jest serwer pasywny, co umożliwia odzyskanie dostępu do plików i aplikacji w ciągu kilku minut.

Kolejną ważną funkcją w serwerach NAS firmy Synology jest LUN Clone. Dzięki niej administrator jednym kliknięciem uruchamia proces tworzenia kopii wirtualnych jednostek LUN.

Dystrybutorami serwerów Synology w Polsce są firmy: AB, ABC Data, EPA Systemy i Veracomp.

 

Magdalena O’Dwyer, Product Manager, Synology

Proces ochrony wirtualnych maszyn znacząco różni się od zabezpieczania zwykłych plików. Niedostępność wirtualnego środowiska lub znaczne spowolnienie jego pracy może bardzo negatywnie wpłynąć na ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego konieczne jest zapewnienie nie tylko możliwości nieprzerwanego korzystania z obrazów wirtualnych maszyn, ale także zagwarantowanie odpowiednio wysokiej wydajności uruchomionych procesów.

 

Dodatkowe informacje:

Magdalena O’Dwyer, Product Manager, Synology, magdalenad@synology.com.