W portfolio Synology znajdują się obecnie trzy modele NAS-ów z rodziny FlashStation, w których administratorzy mogą samodzielnie instalować dyski SSD. Producent na swojej stronie internetowej publikuje obszerne listy kompatybilnego sprzętu dla każdego urządzenia oraz wskazuje nośniki, które zdecydowanie nie powinny być stosowane ze względu na zaobserwowane problemy. Do wszystkich serwerów FlashStation można podłączyć dodatkowe półki dyskowe, zainstalować karty rozszerzeń z modułami SSD M.2 funkcjonującymi jako cache oraz karty sieciowe 10 Gbit Ethernet.

Podstawowym modelem all-flash NAS w ofercie Synology jest FlashStation FS1018. Wyposażono go w 2-rdzeniowy procesor Intel Pentium D1508 2,6 GHz z funkcją Turbo Boost oraz 8 GB pamięci RAM DDR4 ECC (maks. 32 GB). W serwerze można zainstalować 12 dysków SSD (SATA 2,5”) oraz dołączyć do niego dwie jednostki rozszerzające DX1215 (po 12 dysków HDD lub SSD). Wydajność FS1018 to ponad 40 tys. IOPS podczas losowego zapisu bloków o wielkości 4 kB.

Kolejnym modelem jest przeznaczony do instalacji w szafie rack serwer FlashStation FS2017, z 8-rdzeniowym procesorem Intel Xeon D-1541 i 16 GB pamięci RAM (maks. 128 GB). Można w nim zainstalować 24 dyski SSD (maks. 72 nośniki HDD/SSD przy wykorzystaniu dwóch jednostek rozszerzających RX2417sas). Wydajność tego urządzenia wynosi ponad 90 tys. IOPS.

Najszybszym serwerem NAS all-flash marki Synology jest FlashStation FS3017 – zapewnia ponad 200 tys. IOPS. Wyposażono go w dwa 6-rdzeniowe procesory Intel Xeon E5–2620 v3 2,4 GHz i 64 GB pamięci RAM (maks. 512 GB). Obudowa urządzenia mieści 24 dyski, ale – podobnie jak w przypadku modelu FS2017 – dzięki półkom dyskowym pojemność można rozszerzyć do 72 nośników.

Bezpieczne dane z RAID F1

Unikalną cechą serwerów all-flash NAS firmy Synology jest zaimplementowany algorytm RAID F1. Został opracowany przez tajwańskiego producenta z uwagi na fakt, że trwałość komórek pamięci w dyskach SSD ulega degradacji po wykonaniu określonej liczby cykli zapisu. Jest to szczególnie groźne, gdy dyski połączone są w strukturę RAID – równomierny zapis danych może doprowadzić do awarii wielu dysków SSD w zbliżonym czasie, co wiązałoby się z nieodwracalną utratą wszystkich danych. RAID F1 rozwiązuje ten problem dzięki specjalnemu algorytmowi, który dba o to, aby dane na dyskach w macierzy RAID były zapisywane nierównomiernie. W ten sposób zużycie poszczególnych napędów, wiążące się z koniecznością ich wymiany, jest zróżnicowane w czasie, więc maleje ryzyko utraty danych. Nie wpływa to jednak negatywnie na wydajność – jest zbliżona do wydajności struktury RAID 5, stosowanej w tradycyjnych macierzach dyskowych.

Ciekawostkę stanowi zastosowanie mechanizmu, który analizuje stopień zużycia każdego dysku SSD. Te, których żywotność zbliża się do końca, są wykorzystywane najintensywniej, aby jak najszybciej doprowadzić do konieczności ich wymiany.

Funkcjonalność bez kompromisów

Wszystkie serwery Synology FlashStation mają taką samą rozbudowaną funkcjonalność, jak pozostałe urządzenia w ofercie producenta. Zastosowano w nich system plików nowej generacji Btrfs, który zapewnia integralność danych oraz wykorzystuje elastyczne i skuteczne narzędzia do ich ochrony i odzyskiwania. Dzięki funkcji Snapshot Replication możliwe jest wykonanie 65 tys. kopii migawkowych dowolnych folderów z całego systemu oraz 1024 kopii zapasowych folderów współużytkowanych.

Dla korzystających z urządzeń Synology bardzo ważna jest oferowana od roku funkcja Virtual Machine Manager. Zapewnia uruchamianie bezpośrednio na serwerze FlashStation wirtualnych maszyn korzystających z jego mocy obliczeniowej, pamięci i przestrzeni dyskowej. Ale urządzenia te można stosować także do przechowywania maszyn wirtualnych zarządzanych przez wirtualizatory OpenStack oraz dostarczane przez firmy VMware, Microsoft i Citrix.

Serwery all-flash Synology są objęte 5-letnią gwarancją, która zapewnia wymianę sprzętu oraz pomoc techniczną świadczoną przez e-mail i telefon. Wszystkie modele biznesowe objęte są również  bezpłatną obejmującą cały kraj usługą Synology Replacement Service (SRS), w ramach której zapewnione jest dostarczenie urządzenia zastępczego już następnego dnia roboczego od momentu zgłoszenia awarii.

Dodatkowe informacje:
Magdalena O’Dwyer, Product Manager, Synology, magdalenad@synology.com