Przytoczone słowa pochodzą z wystąpienia Anny Streżyńskiej, które miało miejsce podczas otwarcia konferencji ABC Data Technology Trends. To, o czym mówiła była minister cyfryzacji, a obecnie prezes MC² Solutions, znalazło swoje odzwierciedlenie w licznych warsztatowych prelekcjach, które zostały zorganizowane w trakcie wydarzenia przez producentów oferujących swoje rozwiązania za pośrednictwem ABC Data. Przewijały się w nich kwestie związane z takimi pojęciami jak: blockchain, artificial intelligence czy Internet rzeczy. 

W tym kontekście godne uwagi było wystąpienie Andrzeja Jankowskiego z Intela, który omawiał wdrożenia rozwiązań dla Internetu rzeczy w przedsiębiorstwach. Skupił się na przykładach pochodzących z Polski, gdzie sektorem, który zaczyna odnosić korzyści z używania systemów IoT, jest rolnictwo, ale także budownictwo. Przykładowo pracownicy Skanska używają inteligentnych kasków, które przesyłają do centrali informacje o alarmujących sytuacjach, jak upadek z wysokości. Z dobrodziejstw IoT korzysta też jedna z firm specjalizujących się w oczyszczaniu miasta. Zastosowany system usprawnia pracę śmieciarek jeżdżących opróżniać tylko te kontenery, które rzeczywiście tego wymagają. Przedstawiciel Intela nie ukrywa przy tym, że w dziedzinie Internetu rzeczy świat jest na początku drogi. Świadczy o tym m.in. fakt, że sztuczna inteligencja oraz IoT omawiane są przy różnych okazjach oddzielnie. Docelowo jednak możemy spodziewać się systemów połączonych, które będą działać autonomicznie.

 

Druga odsłona konferencji …

… ABC Data Technology Trends  odbyła się 14 marca 2018 roku w warszawskim centrum EXPO XXI. Wydarzenie wsparło kilkudziesięciu wiodących vendorów technologicznych, a jego gośćmi byli współpracujący z ABC Data resellerzy i integratorzy. Z myślą o nich przygotowano łącznie dwadzieścia dziewięć wystąpień i prezentacji technologicznych. „Technologie przyszłości”, „Infrastruktura sieciowa jutra”, „Zarządzanie i bezpieczeństwo”, „Chmura” czy „Inteligentne sprzęty domowe” to tylko niektóre z licznych bloków tematycznych, w ramach których odbywały się wykłady. Poszczególne tematy omawiali przedstawiciele ABC Data oraz wiodących producentów sprzętu, jak Dell EMC, Intel, Microsoft, Xiaomi, Cisco, Acer, Canon, Candy czy Philips. Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Anna Streżyńska, prezes zarządu MC2 Solutions i była minister cyfryzacji, Maciej Piekarski, Senior Product Manager ICT w GfK Polonia, Thorsten Stiller, Senior Sales Enablement Manager Emea w Dell EMC. Zwieńczeniem ABC Data Technology Trends była uroczysta, wieczorna gala. W jej trakcie wręczono nagrody wyróżniającym się partnerom dystrybutora.

Chmura i serwerownie: nowe wyzwania

Z kolei przedstawiciel Schneider Electric skupił się na zagadnieniach z zakresu edge computing i jego znaczeniu w czasach, kiedy transmisja danych cyfrowych zwiększa się w tempie 23 proc. rocznie. ów nieustający przyrost i trend polegający na przenoszeniu coraz większej liczby aplikacji do chmury wymaga uelastyczniania infrastruktury działającej na styku ze środowiskiem cloudowym. Można to osiągnąć dzięki zaimplementowaniu aplikacji stanowiącej pomost o wysokiej przepustowości pomiędzy środowiskiem IT a danym terminalem. Edge computing stanowi odpowiedź na te ograniczenia chmury, które mogą powodować opóźnienia w transmisji danych – również tam, gdzie nie powinno to mieć miejsca. Przetwarzanie danych na obrzeżach sieci jest więc odpowiednie zwłaszcza dla aplikacji medycznych, rozwiązań z zakresu smart city czy też w przypadku gier rozgrywanych w sieci. Nawet duże przedsiębiorstwa, którym do tej pory chmura tradycyjna wystarczała, zaczynają wykorzystywać możliwości zapewniane przez edge computing.

Integratorzy na pewno wiedzą, że dobre praktyki, znane z dużych serwerowni, niekoniecznie da się zastosować w lokalizacjach „edgowych”. W tych ostatnich często jest bałagan w postaci splątanych kabli czy brakuje zabezpieczeń dostępu do szaf i systemów monitoringu. Odpowiedzią Schneider Electric na ten problem jest kompletne środowisko Micro Data Center. Na przykład Smart Bunker FX, którego wdrożenia w Polsce już miały miejsce.

 

Na infrastrukturze data center dla małych firm skupił się, podczas ABC Data Technology Trends 2018, Dell EMC. Andrzej Oleszek, przedstawiciel producenta, zwracał uwagę integratorów na konieczność ciągłej modernizacji centrów danych. Nawet w przypadku tych świeżo wybudowanych nie można zapominać, że minimum za dwa lata będą wymagały ulepszeń – przekonywał specjalista. Podkreślał przy tym 33-proc. udział Dell EMC w polskim rynku serwerów i ponad 48-proc. w segmencie rozwiązań przeznaczonych dla małego biznesu (do 99 pracowników). Zwracał także uwagę na wsteczną kompatybilność systemów serwerowych amerykańskiego producenta i utrzymywanie stabilnych cen w długiej perspektywie czasowej. 

Zwiększyć zachmurzenie

Ponieważ z zagadnieniem danych wiąże się bezpośrednio kwestia ich zabezpieczania, Artur Cyganek, Country Manager Acronisa, zachęcał resellerów do tego, aby odsprzedawali klientom usługi backupu w chmurze, które producent oferuje za pośrednictwem ABC Data Cloud (backup danych umieszczany jest w takim wypadku w chmurze Acronisa). Partnerzy mogą też na bazie oferty tego dostawcy zbudować swoje usługi – z wykorzystaniem własnego Data Center bądź tego, z którym mają podpisaną umowę. Zdaniem Artura Cyganka to dobre warunki do rozwijania biznesu IT w dziedzinie usług chmurowych – zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych partnerów. Ci ostatni mogą w łatwy sposób zaoferować klientowi coś nowego. 

O budowaniu usług dzięki technologiom chmurowym mówił także Wojciech Kotkiewicz, Systems Engineer Manager w ABC Data, posługując się przykładem systemów sieciowych Cisco Meraki. Rozwiązaniami tej marki można zarządzać za pomocą dedykowanego panelu umieszczonego w chmurze producenta. Zdaniem specjalisty warunki rynkowe sprzyjają sprzedaży omawianych przez niego produktów. Mniejsze firmy nierzadko chcą korzystać z zaawansowanych technologicznie rozwiązań, ale na przeszkodzie stoją finanse. Jest też sporo małych przedsiębiorstw, które obsługują dużych klientów. Potrzebują do tego dobrych, ale stosunkowo niedrogich narzędzi. Takie firmy, często odważnie podchodzące do innowacyjnych rozwiązań, są na przykład świetnym odbiorcą technologii chmurowych. Zdaniem Wojciecha Kotkiewicza integratorzy szczególnie skorzystają na oferowaniu rozwiązań Cisco Meraki, jeśli będą obsługiwać pokaźną liczbę klientów – to da im efekt skali, dzięki któremu uzyskają dobre przychody.

Andrzej Kuźniak, wiceprezes zarządu ABC Data

ABC Data stawia nie tylko na rozwój swojej oferty produktowej, lecz także na edukację partnerów i usługi. W przypadku takich technologii jak IoT czy cloud computing to edukacja i zaawansowane usługi stanowią klucz do sukcesu naszego i klientów, których obsługujemy. Dlatego staramy się dzielić wiedzą i doświadczeniami oraz wskazywać im prorozwojowe obszary działalności. Przykładem takich działań jest ABC Data Technology Trends. W mojej ocenie to wydarzenie, które nie ma swojego odpowiednika na polskim rynku. Łączy elementy edukacyjne (w tegorocznej edycji przygotowaliśmy niemal 30 wykładów i prelekcji) z rozbudowanymi możliwościami networkingu biznesowego. 

Również w naszej ofercie nie brakuje rozwiązań z zakresu innowacyjnych technologii. Szczególny akcent kładziemy na rozwój sektorów cloud computingu, bezpieczeństwa IT i zarządzania danymi. W przypadku rozwiązań chmurowych klienci mają do dyspozycji kompletny marketplace – ABC Data Cloud. To miejsce, w którym można udostępniać i korzystać z technologii tworzonych przez globalnych oraz polskich dostawców usług chmurowych. Systematycznie uzupełniamy portfolio o najnowocześniejsze rozwiązania. Chcemy nie tylko podążać za trendami, ale też aktywnie je kreować.

 

Trudny rynek

Oferowanie klientom rozwiązań typu „IT value”, o których była mowa we wspomnianych prezentacjach (i innych, które miały miejsce podczas ABC Data Technology Trends 2018), nie jest łatwym zadaniem dla firm IT. W badaniu GfK Polonia za rok 2017, które w trakcie imprezy przedstawił Maciej Piekarski, Product Manager ICT w tej firmie badawczej, rozwiązania sieciowe zaliczyły 15-proc. spadek pod względem wartości sprzedaży. Specjalista zwrócił uwagę, że na zachodzie Europy dominują w tej dziedzinie zaawansowane produkty. U nas natomiast ciągle prym wiodą proste urządzenia. 
Z wystąpienia przedstawiciela GfK można również wysnuć wniosek, że firmy IT będą musiały włożyć sporo pracy w przełamanie oporu polskich klientów do chmury publicznej. O tym, że Zachód łaskawiej podchodzi do cloudu, świadczy chociażby spadek sprzedaży dysków, które u nas ciągle cieszą się powodzeniem. Niemniej trend polegający na magazynowaniu danych w cloudzie w coraz większym stopniu ma być widoczny również na naszym rynku. Wciąż rośnie udział oprogramowania w formie SaaS – w tej niszy Polska podąża za Europą Zachodnią z mniej więcej rocznym opóźnieniem. 
Firmy informatyczne koncentrujące się na usługach powinny wziąć też pod uwagę możliwości zarobku związane z systemami bezpieczeństwa oraz rozwiązaniami do zarządzania pamięcią masową i magazynowania danych. W tym kontekście warto mieć na względzie rozwój biznesu w zakresie ich przetwarzania pod kątem użytecznych dla klientów informacji.

Kwiatek do kożucha?

Takim na przykład mogłoby się wydawać stoisko firmy Candy, która prezentowała się na wystawie tradycyjnie już organizowanej podczas ABC Data Technology Trends. Znalazło się ono pośród licznych stoisk firm pochodzących stricte z rynku IT. Producent pokazywał rozwiązania, z którymi można budować smart home, a więc jednak doskonale wpisał się w omawiany pod różnymi kątami przez prelegentów konferencji trend IoT. Smart home to rynek trudny dla firm IT – szczególnie w Polsce. Niemniej specjaliści polecają integratorom zainteresowanie się nim i obserwowanie możliwości rozwijania biznesu w tym segmencie. Systemy smart home są coraz bardziej upraszczane, coraz łatwiej się z nich korzysta. Z tego względu zacznie się nimi interesować dużo więcej klientów niż do tej pory. Na inteligentny dom zacznie się z czasem składać coraz więcej urządzeń, dlatego potrzebni będą specjaliści, którzy je profesjonalnie połączą w naprawdę użyteczne i niezawodne rozwiązania.