Specjaliści Veracompu są przekonani, że ich partnerzy powinni zwrócić szczególną uwagę na sektor backupu. Ich zdaniem sprzedaż tego typu rozwiązań będzie rosła, między innymi wraz z lawinowym przyrostem danych w firmach i instytucjach, a jednocześnie popularyzacją narzędzi do analizy informacji, co sprawia, że stają się coraz bardziej cenne. Trendy i nowości produktowe związane z tą tematyką omawiano podczas zorganizowanego przez krakowskiego dystrybutora Backup Forum. Wydarzenie zgromadziło kluczowych producentów, a także integratorów i użytkowników końcowych. 

Zwracano ich uwagę na znaczące zmiany, jakim podlega segment rozwiązań backupowych. Rosnący wpływy na niego mają takie globalne trendy, jak Big Data, cloud czy też IoT. Rośnie przy tym znaczenie dysków SSD, ze względu na ich coraz wyższą pojemność i malejące ceny przy niskich kosztach eksploatacji. Mocno trzymają się za to nośniki taśmowe, natomiast – jak podczas Backup Forum twierdzili niektórzy specjaliści – z czasem coraz gorzej mają radzić sobie w systemach backupowych dyski HDD. Kolejny trend, na który powinni zwrócić uwagę integratorzy i użytkownicy, to wirtualizacja urządzeń i sieci, czemu towarzyszy rosnące znaczenie sprzedaży backupu w modelu usługowym (BaaS). Jednym z ciekawszych kierunków, w jakim rozwijają się systemy backupowe, jest wyposażanie ich w funkcje do zarządzania zabezpieczanymi danymi. W ten sposób użytkownik może "wyciągnąć" z nich szereg przydatnych informacji, co umożliwia m.in. optymalizację samego procesu backupu.  

Biorąc pod uwagę dynamikę zmian i potencjał sprzedażowy, nie dziwi, że – jak wynika z przeprowadzonej przez Veracomp sondy – aż 85 proc. polskich partnerów dystrybutora deklaruje, że chce rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie backupu, zaś 78 proc. planuje edukację swoich klientów w tym zakresie. Podczas Backup Forum potrzebę tę zaspokajali tacy dostawcy, jak: Synology, HPE, Huawei, SEP, Arcserve, Veeam, Veritas i Quantum. Kolejna okazja nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku w ramach planowanej Akademii Inspiracji Veracomp. Do tego czasu dystrybutor zachęca do odwiedzenia witryny http://backup.info.pl.  

Zapraszamy do obejrzenia filmowego skrótu z wydarzenia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Debata All of backup

W najbliższych latach rynek rozwiązań do backupu i archiwizacji zostanie zrewolucjonizowany pod wieloma względami – twierdzą eksperci, którzy wyrażali swoje opinie w trakcie debaty podczas niedawnego Backup Forum zorganizowanego przez Veracomp.

Debata wykazała, że w kwestii backupu i archiwizacji jest jeszcze wiele do zrobienia i wyjaśnienia. Wielu użytkowników nie potrafi zdecydować, jakie dane powinny być backupowane, a które archiwizowane. Wciąż pewne kontrowersje wzbudzają rozwiązania chmurowe w kontekście obaw o bezpieczeństwo danych, ich lokalizację, a także poufność. Sprawę komplikuje ogromny przyrost informacji, co sprawia, że na pierwszy plan zaczyna wychodzić kwestia zarządzania backupem w celu oddzielenia danych naprawdę potrzebnych od tych, które nie są aż tak istotne, a których backup czy archiwizacja jest kosztowna. Lista poruszanych zagadnień była znacznie dłuższa, a mimo tego nie wyczerpała wszystkich wydarzeń, z jakimi mamy obecnie do czynienia w dynamicznie zmieniającym się segmencie backupu i archiwizacji danych. Obok prezentujemy wybrane wypowiedzi uczestników debaty.

Piotr Nogaś, Business Development Manager, HPE 

Obecnie, zaczyna się era SSD i wygląda na to, że prędzej zatańczymy na pogrzebie dysku magnetycznego niż pogrzebie taśmy.W ciągu najbliższych 5 lat tradycyjny storage, w formie znanej nam obecnie prawdopodobnie zniknie z rynku – mam na myśli dedykowane macierze dyskowe. Analitycy widzą ogromny potencjał dla nowych rozwiązań, na przykład wykonujących kopie zapasowe bezpośrednio na urządzenie deduplikacyjne z pominięciem oprogramowania backupowego.

 

Andrzej Wilkowski, Product Manager Huawei, Veracomp

Nawet najbardziej zaawansowane narzędzia backupowe nie wystarczą, jeśli użytkownik nie zadba o właściwe zabezpieczenie własnej infrastruktury na jej styku z Internetem. Kompletny system ochrony danych powinien uwzględniać wydajne firewalle i inne urządzenia oraz programy, które przeciwdziałają utracie informacji w firmie. Dopiero holistyczne podejście do ochrony stanowi gwarancję skutecznej ochrony, czego nie zapewnia użytkownikom sam backup jako taki.

Krystian Hofman, Business Development Manager, Arcserve

Chmura to trend, który nieubłaganie idzie z Zachodu i każdy dostawca backupu musi uwzględnić to w swojej ofercie. Software powinien dać możliwość wykorzystania cloudu do zabezpieczania dowolnego rodzaju danych. Poza tym technologie idą w kierunku disaster recovery, a nie tylko i wyłącznie tworzenia zbackupowanych czy zarchiwizowanych kopii.

Marcin Kabaj, Regional Sales Manager, Quantum

Trzeba odróżnić dane, które są zmienne od danych stabilnych. Te pierwsze backupujemy w celu zabezpieczenia przed utratą czy modyfikacją, zaś te drugie archiwizujemy w celu obniżenia kosztów ich długoterminowego składowania. Dotychczas więcej było danych zmiennych, ale obecnie w wielu firmach zaczynają dominować dane stabilne. Dlatego spodziewamy się rozwiązań, które będą w inteligentny i automatyczny sposób rozpoznawać i rozdzielać te kategorie, aby stosować wobec nich odpowiednie polityki składowania na optymalnie dobranych zasobach sprzętowych.

 

Robert Lejnert, Information Management & Governance Consultant, HPE

Użytkownicy muszą rozumieć, co chcą przechowywać w chmurze, a więc które informacje są dla nich ważne i krytyczne. Świadoma analiza umożliwi im podjęcie decyzji, które informacje mogą trafić do chmury, ile to będzie kosztować i z jakim wiąże się ryzykiem. I to jest podejście biznesowe, z którym trzeba dotrzeć do osób decyzyjnych w firmach.

Tomasz Krajewski, Presales Manager Eastern Europe, Veeam Software

Już niedługo większość firm, które siłą rzeczy gromadzą duże ilości danych, wpadnie w kryzys informacyjny. W efekcie przedsiębiorcy nie będą mogli, w oparciu o posiadane dane, dokonywać korzystnych biznesowo decyzji. To jest poważne ryzyko i wyzwanie, któremu muszą sprostać dostawcy technologii i ich partnerzy. Dotyczy to także graczy w segmencie backupu.

Wojciech Ciesielski, Sales Manager, Veritas

Pracujemy nad tym, z˙eby dane nie tylko były zabezpieczone w postaci ich kopii, ale z˙eby moz˙na z tego uzyskać dodatkową wartos´c´ dla przedsiębiorstwa, a więc z˙eby moz˙na było te kopie efektywnie wykorzystać w procesach biznesowych firmy. Potrzebne jest zatem odróżnienie tych danych, które sa? istotne, od tych które są mało istotne lub w ogóle zbędne. W kontekście chmury nie byłbym hurraoptymistą, z˙e wszystkie środowiska i dane zostaną tam przeniesione. To atrakcyjny kierunek przy właściwej ocenie korzyści i ryzyka.

Hartmut Birke, Partner Sales Manager, SEP

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii w 2016 r. coraz więcej zapytań od partnerów i klientów dotyczy Backup as a Service. Taki jest trend i my co tydzień podpisujemy nowy kontrakt w takim właśnie modelu usługowym. Mamy już też pierwszą tego rodzaju umowę w Polsce.