Wyróżnienie jest tym większe, że po raz pierwszy w 11-letniej historii konkursu DatacenterDynamic Awards rywalizacja objęła cały świat (wcześniej nagrody były przyznawane na poziomie regionalnym). „Oskary” dla branży Data Center podczas tegorocznej gali, która odbyła się w Londynie, wręczano w piętnastu kategoriach, w których oceniano najbardziej innowacyjne projekty z minionych 12 miesięcy oraz wyróżniające się osobowości.

Centrum danych z Poznania znalazło się w gronie czterech finalistów kategorii „The Infrastructure Scale-Out Award”, obejmującej rozwojowe projekty dużej skali, angażujące wielu ludzi i wpływające na transformację gospodarki. Beyond.pl zgłosiło swoje Data Center 2, które otrzymało certyfikat bezpieczeństwa Rated 4 wg ANSI/TIA-942. Ostatecznie w tej kategorii nagroda pojechała do Turcji.  
– Już sama nominacja to olbrzymi sukces nie tylko dla naszej firmy, ale także dla całego środowiska IT w Polsce. Pierwszy raz w 10-letniej historii tego konkursu polskie przedsiębiorstwo dostało się do finału.  Jesteśmy dumni, że doceniło nas międzynarodowe środowisko ekspertów – komentował zaraz po ogłoszeniu wyników Michał Grzybkowski, prezes i założyciel Beyond.pl.

Nagrody wręczano także m.in. za innowacyjne wdrożenie infrastruktury DC bezpośrednio na styku z klientem, nowatorskie  podejście do migracji do chmury z tradycyjnego środowiska centrum danych czy automatyzację przy użyciu programowego definiowania infrastruktury. Doceniano także wysiłki w obszarze efektywności energetycznej data center oraz we wprowadzaniu otwartych standardów. Co ciekawe, w kategorii, w której oceniano ogólny wkład w rozwój branży DC, zwyciężył Uber. W dodatkowym „konkursie piękności”, w którym oceniano estetyczne walory działającego centrum danych, zwyciężyło Centrum Superkomputerowe w Barcelonie, które mieści się w budynku dawnego kościoła na terenie kampusu Politechniki Katalońskiej.

Konkurs DCD Awards organizowany jest od 2006 r. Przez 10 lat organizatorzy nagrodzili ponad 250 innowacyjnych projektów IT, które zmieniają branżę technologiczną. Wśród docenionych firm byli m.in. najwięksi gracze na rynku data center, tacy jak Microsoft, Facebook i Oracle.