Obejmujący sześć miast roadshow dystrybutora w tym roku dotyczył wyłącznie rozwiązań związanych z bezpieczeństwem IT. Stanowią one coraz większą część oferty warszawskiego VAD-a, a ponieważ portfolio obejmuje wiele rozwiązań i uwzględnia rozmaite aspekty dotyczące sfery bezpieczeństwa IT, program konferencji był po brzegi wypełniony informacjami produktowymi, oceną zagrożeń, jak również opisami kolejnych wektorów ataków i narzędzi, które stanowią na to skuteczne remedium.

„Tegoroczny roadshow był dla nas kolejną okazją, aby spotkać się osobiście z naszymi stałymi Partnerami, jak również poznać nowych Resellerów, którzy planują podjąć współpracę z naszą firmą. Jak co roku podczas swoich konferencji mówimy o najnowszych rozwiązaniach z portfolio Connect’u oraz tendencjach i trendach jakie obserwujemy na polskim rynku. Jest to też doskonała okazja, aby wysłuchać się w potrzeby i problemy z jakimi spotykają się Partnerzy działając w konkretnych, lokalnych środowiskach.” – powiedział Sławomir Karpiński, Prezes Zarządu Connect Distribution. 

Według Gartnera priorytetem w działaniach CISO (Chief Information Security Officera), który chce ograniczyć ryzyko związane z cyberzagrożeniami, powinna być skuteczna kontrola nad kontami uprzywilejowanymi w firmie. Nic więc dziwnego, że spotkania z partnerami otwierała prezentacja dotycząca rozwiązania PAM firmy Thycotic. Ponieważ konta często zapewniają nieograniczony dostęp do danych, infrastruktury i systemów, wymagają – jak tłumaczyła Marta Zborowska, Sales Director w Connect Distribution – świadomego zarządzania. Świadomego, bo często organizacje nie zdają sobie sprawy z istnienia tego rodzaju kont, a jednym z zadań Thycotic jest ich ujawnianie. 

Podstawowym wektorem ataków pozostaje niezmiennie poczta elektroniczna. Przeprowadzając zarówno zmasowane kampanie phishingowe, jak i bardzo ukierunkowane, punktowe uderzenia, cyberprzestępcy mogą liczyć na powodzenie. Odpowiadając na pytanie „czy mamy szansę wygrać wojnę z phishingiem”, Sławomir Karpiński, Prezes Zarządu Connect Distribution, stwierdził, że klient może znacznie zwiększyć swoje szanse, jeśli zastosuje odpowiednie narzędzia. Takie chociażby jak rozwiązanie marki Cofense, które tworzy z pracowników firmy aktywną linię obrony.

Nawet jeśli konta uprzywilejowane zostaną dobrze zabezpieczone, a pracownicy będą umieli odróżniać złośliwe maile od tych bezpiecznych, otwartą furtką dla ataku pozostają źle zabezpieczone firmowe strony internetowe.  Tym bardziej, że jak wykazują badania, aż 46% ma poważne luki w zabezpieczeniach. W swojej prezentacji Michał Szubert, Area Sales Manager w Connect Distribution, tłumaczył partnerom, jak przy użyciu rozwiązania Acunetix, skutecznie minimalizować tego rodzaju ryzyko.

Duży wpływ na bezpieczeństwo ma także wiedza o tym, co dzieje się w firmowej sieci. Rozpoznawać i wskazywać podejrzany ruch potrafi narzędzie WhatsUp Gold, zapewniające kompleksowy monitoring całego środowiska IT. Z kolei MOVEit łączy bezpieczny transfer plików, automatyczny workflow, raportowanie oraz wielowarstwowe zabezpieczenia w jeden prosty w użyciu i zakupie pakiet. Oba rozwiązania stworzyli specjaliści z firmy Ipswitch, która całkiem niedawno została przejęta przez Progress. Do kategorii monitoringu środowiska IT należą w portfolio Connect Distribution także produkty wchodzące w skład platformy SolarWinds. Jej modułowa architektura zapewnia dużą skalowalność, a jedna konsola – ujednolicony wgląd w sieć, aplikacje, serwery, bazy danych i bezpieczeństwo, umożliwiając rozwiązywanie problemów.

Kolejne zaprezentowane podczas roadshow rozwiązanie, tym razem marki Parallels, tylko pozornie nie wiąże się z obszarem bezpieczeństwa. Oprogramowanie to bowiem, stworzone jako łatwa w użyciu i ekonomiczna alternatywa dla platform VDI (Virtual Desktop Infrastructure), tworzy bezpieczne środowisko pracy dla zdalnych handlowców i rozproszonych punktów obsługi. Bardzo przydaje się w sytuacji, gdy coraz więcej mobilnych pracowników potrzebuje bezpiecznego dostępu do aplikacji na różnych urządzeniach i w różnych lokalizacjach.

Connect Distribution jest również autoryzowanym partnerem SonicWall’a. Sebastian Cygan, Security Sales Manager Poland and Baltic States w tej firmie, podkreśla, że ten od dawna działający na rynku, znany producent firewalli (od najmniejszych, przeznaczonych dla segmentu MŚP do najwydajniejszych, klasy operatorskiej) wcale nie ogranicza się do tego rodzaju rozwiązań. Przeciwnie, stworzył całościową ofertę bezpieczeństwa, której ważnymi elementami są także m.in. ochrona punktów końcowych (Capture Client) i usługa Threat Intelligence (zapewniana przez SonicWall Capture Labs).

Nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia nie przyniosą rezultatu, jeśli nie zadba się o element tak podstawowy jak aktualizacje oprogramowaniu wykorzystywanego w organizacji. To zadanie ułatwia rozwiązanie firmy Flexera, którego rolą jest inteligentne zarządzanie cyklem życia oprogramowania, a jednym z kluczowych rozwiązań – Software Vulnerability Management. Poprzez ocenę, priorytetyzację oraz likwidowanie luk w oprogramowaniu Flexera tworzy podstawę ochrony środowiska IT, bez której najbardziej zaawansowane narzędzia antywłamaniowe mogą okazać się nieskuteczne.

Ostatnia prezentacja roadshow dotyczyła rozwiązania firmy Portnox, której wizją jest uproszczenie infrastruktury bezpieczeństwa u klientów biznesowych. Wobec globalizacji, powszechnego wykorzystania modelu BYOD i rozwoju Internetu rzeczy ponownie na znaczeniu zyskuje kontrola dostępu do sieci (NAC). Nie może być ona jednak prowadzona w tradycyjny sposób, który okazał się trudny w użyciu. Portnox proponuje uproszczone podejście – bez agentów, centralizacji i przy zachowaniu neutralności technologicznej. Jego rozwiązanie integruje się poprzez API z różnymi platformami bezpieczeństwa. 

Uzupełnieniem tegorocznego roadshow jest seria webinariów, które bardziej od strony praktycznej prezentują produkty omawiane na spotkaniach z partnerami. Więcej informacji na ten temat tutaj.