Dell Technologies Forum było doskonałą okazją, aby bliżej przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom producenta i  poznać jego strategię w zakresie współpracy z klientami oraz partnerami. Uczestnicy warszawskiego spotkania otrzymali informacje z pierwszej ręki – od Michaela Della.  Właściciel Dell Technologies podczas swojego wystąpienia zaznaczył, iż cyfrowa transformacja nie obejmuje wyłącznie działów IT, lecz całą działalność przedsiębiorstwa. Praktycznie każde działanie w firmie, niezależnie od tego czy dotyczy sprzedaży, marketingu bądź opracowania nowych produktów, jeśli ma być udoskonalone,  wymaga zastosowania technologii.  Michael Dell zwrócił też uwagę na rolę danych.

– Nawet jeśli posiadasz fantastyczne algorytmy, ogromną moc obliczeniową czy super szybkie procesory, musisz zdać sobie sprawę, że bez danych stają się one bezużyteczne. – podkreślał Michael Dell.

Jednym z najbardziej gorących trendów w świecie IT jest migracja do chmury.  Dell Technologies podchodzi bardzo ostrożnie do tego tematu i inaczej postrzega rozwój chmury publicznej aniżeli Amazon, Microsoft czy Google.

– Chmura nie jest miejscem, lecz operacyjnym modelem dla biznesu.  Jesteśmy przekonani, że chmura hybrydowa jest rozwiązaniem bardziej efektywnym aniżeli public cloud.  Przewaga ta uwidacznia się szczególnie w sytuacjach, kiedy organizacje wymagają od sieci wysokiej wydajności – mówił Michael Dell.

Goście Dell Technologies Forum z uwagą przysłuchiwali się też rozważaniom właściciela koncernu na temat rosnącej roli oprogramowania.  Dell oraz EMC są producentami od lat utożsamianymi z rozwiązaniami sprzętowymi.  Michael Dell zaznaczył, że hardware nadal jest istotny, aczkolwiek coraz więcej wartości dodanej do produktów wnosi oprogramowanie.  Jeszcze dekadę temu 80 proc. inżynierów zatrudnionych w biurach badawczo-rozwojowych Della pracowało nad sprzętem, zaś 20 proc zajmowało się softwarem. W obecnych czasach proporcje się odwróciły – 90 proc. programistów w Dell Technologies skupia się na rozwoju aplikacji.  W czasie cyfrowej transformacji wzrastać także będzie znaczenie systemów bezpieczeństwa. 

– Na świecie jest około 2 miliardów komputerów i około 5 miliardów smartfonów.  Ale nie możemy też zapominać o 100 miliardach różnych urządzeń, kontrolerów podłączonych do Internetu Rzeczy.  Musimy być pewni, że odpowiednio zabezpieczone są nie tylko komputery, ale wyposażenie medyczne czy przemysłowe.  Dysponujemy bogatą ofertą rozwiązań chroniących przed każdą, nową generacją spyware’u czy ransomware’u. – zapewniał Michael Dell.

 

Jak na razie strategia obrana przez Dell Technologies zdaje egzamin.  Dell w drugim kwartale finansowym osiągnął przychody 23 mld dolarów – o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

– To wynik o 4 mld. dolarów wyższy aniżeli zakładaliśmy w prognozach.  Na szczególną uwagę zasługuje dynamika sprzedaży w regionie EMEA – wyższa aniżeli w obu Amerykach czy APAC, zaś  jednym z liderów wzrostu w tym obszarze była Polska – podsumował Michael Dell.

 

Dobre wyniki uzyskane przez Dell Technologies na rynku polskim nie byłyby możliwe bez wsparcia lokalnych partnerów. Dariusz Okrasa, Senior Channel Sales Manager w Dell EMC,  zauważa znaczny progres w przychodach osiąganych przez integratorów.

– Jeszcze rok temu tylko jedne partner otrzymał kwartalną wypłatę powyzej 100 tysięcy dolarów.  W ostatnim kwartale było już ich kilku, a kilkudziesięciu przekroczyło próg 10 tysięcy dolarów. – mówił Dariusz Okrasa.  

Szef kanału Dell EMC w Polsce zaznacza, że wciąż istnieje wiele interesujących obszarów, stwarzających możliwości do generowania dodatkowych przychodów i zysków. Jednym z nich jest rynek systemów hiperkonwergentnych. 

– W tym kierunku będziemy podążać, bowiem jest to duże ułatwienie zarówno dla integratorów, jak i klientów końcowych.  To perspektywiczny segment rynku, bowiem tego typu rozwiązania znajdują zastosowania zarówno w MŚP, jak i dużych korporacjach.  Poza tym systemy hiperkonwergnetne stanowią ciekawą alternatywę dla chmury publicznej – tłumaczył Dariusz Okrasa.

 

AB: przyszłość pod znakiem hiperkonwergencji

AB ma w swoim portfolio szeroką gamę produktów Dell Technologies. Kompleksowość oferty stanowi zachętę dla partnerów do współpracy z dystrybutorem w tym zakresie.

Dell Technologies od wielu lat znajduje się w gronie liderów globalnego rynku serwerów. Wszystko wskazuje na to, że nowa generacja serwerów 14G PowerEdge przyczyni się do umocnienia pozycji producenta w tym segmencie urządzeń. Nowe modele bazują w większości przypadków na procesorach Intel Xeon Scalable, co zapewnia im wysoką wydajność i niezawodność działania. Wyróżnikiem sprzętu jest łatwe zarządzanie – dzięki rozszerzonemu zestawowi API i nowej konsoli zarządzającej Open Manage Enterprise. Administrator za pomocą smartfona może monitorować całe centrum danych. Warto przy tym podkreślić, że zmiany w serwerowniach wiążą się nie tylko z ekspansją nowych modeli serwerów, ale również rosnącą rolą systemów hiperkonwergentnych.

– Wprawdzie tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej popularne na świecie, ale nie są zbyt dobrze znane w Polsce. Przynajmniej nie na tyle, aby móc je efektywnie wdrażać i przedstawiać klientom. Infrastruktura hiperkonwergentna stanowi dobrą alternatywę dla rozwiązań chmurowych, bo nie trzeba przenosić danych poza firmę, do zewnętrznego usługodawcy – tłumaczy Mateusz Sawicki, Product Manager Enterprise w AB.

Mateusz Sawicki Product Manager Enterprise, AB

AB posiada sztab ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie rozwiązań dla klientów (zespół presales). Wiedza naszych specjalistów oraz dostępność sprzętu demo umożliwia realizowanie licznych scenariuszy Proof of Concept. Wspieramy partnerów również w projektach wymagających zaawansowanych usług logistycznych, wykorzystując nowoczesne Centrum Dystrybucyjne AB w Magnicach. Kolejną zaletą współpracy z nami w dziedzinie rozwiązań i produktów Dell/Dell EMC jest szeroka oferta komputerów, monitorów oraz akcesoriów tego producenta, które stale mamy w magazynie, dzięki czemu gwarantujemy szybką realizację zamówienia.

 

ABC Data: Dell EMC w chmurze

Dell EMC to jeden z czołowych graczy, którzy wyznaczają kierunki cyfrowej transformacji. Rozwiązania producenta w coraz większym stopniu wykorzystuje się przy budowie środowiska chmurowego.

Dell Technologies Forum stanowiło okazję do tego, aby na własnej skórze przekonać się, jak rozwiązania jednego z technologicznych liderów sprawdzają się w praktyce. Program warszawskiej konferencji został opracowany w oparciu o koncepcję, którą Dell EMC rozwija już od dłuższego czasu. Jest nią zmiana kluczowych obszarów życia i technologii: IT, bezpieczeństwa, pracy i oczywiście postępującej transformacji cyfrowej. Rozwiązania IT są obecnie używane przez bardzo dużą część doby, i to nie tylko w czasie pracy. Podczas konferencji omawiano rozwiązania z obydwu dziedzin.

Już sama możliwość wysłuchania na żywo takiej osobistości jak Michael Dell była nie lada gratką i chociażby z tego powodu warto było wybrać się na ten event. Ciekawe były też prezentacje związane z takimi zagadnieniami, jak infrastruktura hiperkonwergentna i tworzenie zautomatyzowanego środowiska IT, praktyczne zastosowania technologii AR i VR w biznesie, rozwiązania VMware czy wreszcie debata poświęcona wdrożeniu chmury publicznej z wykorzystaniem rozwiązań Dell EMC – mówi Paweł Ryniewicz, dyrektor sprzedaży i marketingu, w Pionie Rozwiązań Zaawansowanych w ABC Dacie.

W dobie transformacji, o której tak często wspominają specjaliści Dell EMC i w związku z którą producent tworzy ofertę w poszczególnych obszarach, nie da się nie zauważyć, że świat IT zmierza w kierunku chmury. W tym kontekście szczególnie istotne jest, jak Dell EMC zamierza współegzystować z rozwiązaniami chmurowymi, które są przecież w stanie zastąpić fizyczne produkty. Inną niezwykle ważną kwestią okazuje się zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury i użytkowników.

Paweł Ryniewicz, dyrektor sprzedaży i marketingu, Pion Rozwiązań Zaawansowanych, ABC Data

Dysponujemy odpowiednim know-how i zasobami technicznymi, dzięki którym jesteśmy w stanie pomóc naszym partnerom w optymalnym doborze, a kiedy trzeba – również wdrożeniu rozwiązań IT u ich klientów. Ponadto prowadzimy regularne szkolenia dla partnerów, a często wspólnie z nimi prezentujemy rozwiązania Dell EMC klientom końcowym. Możemy też zorganizować wdrożenia testowe (PoC) oraz wypożyczyć sprzęt. Przetestowanie urządzeń we środowisku klienta ułatwia bowiem podjęcie decyzji zakupowych.

 

 

Arrow: transformacja z Dell EMC

Goście odwiedzający Dell Technologies Forum mieli okazję uczestniczyć w sesjach poświęconych serwerom, macierzom dyskowym oraz sprzętowi sieciowemu. Oferta Dell EMC jest z punktu widzenia resellerów i integratorów atrakcyjna, gdyż obok prostych systemów, które można uruchomić od ręki, zawiera również zaawansowany sprzęt klasy enterprise, np. rozwiązania hiperkonwergentne VxRail czy też Isilon Scale-Out NAS.

Jednym ważniejszych punktów Dell Technologies Forum była prezentacja infrastruktury hiperkonwergentnej VxRail. Prowadzący prezentację na jej temat Paweł Szymczak z firmy One System wskazał na najważniejsze elementy produktu, podkreślał elastyczność konfiguracji, automatyzację procesu inicjalizacji, możliwość zarządzania systemem z jednego miejsca, bezproblemowe aktualizacje i jeden punkt wsparcia technicznego dla całego rozwiązania. Tym samym VxRail wskazuje kierunek, w którym zmierza rynek IT.

Już teraz widać, że następuje odejście od sprzedaży pojedynczych produktów do sprzedaży kompleksowych rozwiązań – mówi Wioletta Wójcicka, Dell EMC Sales Manager w Arrow ECS.

Innym rozwiązaniem, na które na pewno warto zwrócić uwagę, jest Isilon, który jest systemem rozproszonych NAS-ów udostępniających jeden spójny system plików oparty na OneFS. Prezentacja rozwiązanie Isilon przez Zbigniewa Rydla z firmy Atende miała postać swego rodzaju case study z przykładowego wdrożenia u klienta publicznego, któremu zależało przede wszystkim na spełnieniu wymogu odpowiedniej przepustowości i zachowania bezpieczeństwa składowanych danych.

Wioletta Wójcicka Dell EMC Sales Manager, Arrow ECS

Dbamy o to, żeby partnerzy Dell EMC mieli odpowiednią wiedzę i możliwości, aby oferować innowacyjne rozwiązania. Najlepiej świadczy o tym oferta urządzeń demo (VxRail w wersji G560 F, Isilion najnowszej generacji H400 i serwer R740 z kartą Tesla), które kupiliśmy z myślą o projektach VDI. Wymienione urządzenia są już dostępne do testów dla partnerów Arrow ECS w Polsce.

 

 

Ingram: coraz więcej zadań dla backupu

Według Ingram Micro w czasie transformacji IT jedną z najważniejszych kwestii będzie ochrona danych. W tej kwestiii Dell EMC ma wiele do zaoferowania, dysponuje bowiem rozwiązaniami zabezpieczającymi cyfrowe zasoby małych i dużych przedsiębiorstw.

Przedstawiciele Ingram Micro podczas konferencji Dell Technologies Forum dyskutowali z partnerami głównie o pamięciach masowych, backupie, hiperkonwergencji, VDI oraz nowych trendach na rynku serwerów. Niemniej w ostatnim czasie dystrybutor zintensyfikował swoje działania w zakresie promocji, a także budowania świadomości na temat roli backupu w przedsiębiorstwach.

Bezpieczeństwo i przechowywanie danych odgrywają kluczową rolę w czasach transformacji 4.0. Praktycznie we wszystkich branżach obserwujemy gigantyczny wzrost ilości danych, a ich bezpieczeństwo i dostępność mają bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność firmy, jej zyski i pozycję rynkową. Rozwiązanie Dell EMC Data Domain idealnie zaspokaja potrzeby zarówno małych, jak i bardzo dużych przedsiębiorstw poszukujących narzędzi do ochrony cyfrowych zasobów – tłumaczy Paweł Zaręba, Business Development Manager Dell EMC w Ingram Micro.

Portfolio pamięci masowych Dell EMC znakomicie zdaje egzamin podczas transformacji IT. Integratorzy mogą zaoferować produkty dla mniejszych firm, które nie wymagają na początku dużych inwestycji w infrastrukturę. Co ważne, rozwiązania tej marki mogą niejako rosnąć wraz z przedsiębiorstwem. Ale producent oferuje również systemy iVmax, Isilon i Xtreme IO, przeznaczone dla dużych podmiotów, w przypadku których wysoka dostępność danych odgrywa kluczową rolę. Wymienione rozwiązania doskonale radzą sobie także z ogromną ilością szybko przybywających danych.

Paweł Zaręba Business Development Manager Dell EMC, Ingram Micro

Dystrybutor VAD wspiera partnerów w zakresie szkoleń dotyczących najnowszych technologii i produktów. Ingram Micro poza udostępnianiem w Demo Labie urządzeń udziela cennego wsparcia wykwalifikowanych architektów rozwiązań. To osoby chętnie dzielące się wiedzą i doświadczeniem z integratorami podczas rozmów o zagadnieniach technicznych oraz Proof of Concept.

 

 

S4E: Nowe możliwości biznesowe z Dell EMC

S4E wiąże duże nadzieje ze zmianami zachodzącymi w centrach danych. Transformacja stwarza nowe szanse zarówno dla dystrybutora, jak i jego partnerów.

Dell Technologies Forum było doskonałą okazją dla S4E, a także współpracujących z dystrybutorem integratorów do zapoznania się z nowościami technologicznymi i przykładami ciekawych wdrożeń. W trakcie sesji tematycznych prelegenci prezentowali rozmaite zastosowania systemów do tworzenia kopii zapasowych, dyskowych pamięci masowych oraz rozwiązań hiperkonwergentnych.

Dell Technologies przedstawił wiele ciekawych produktów, aczkolwiek na szczególną uwagę zasługuje platforma Dell PowerEdge generacji 14, która wraz z oprogramowaniem Dell EMC otwiera nowe możliwości w zakresie budowania wydajnych, bezpiecznych i elastycznych systemów – mówi Krzysztof Sprawnik, EMC Solution Architect w S4E.

Ostatnio jednym z kluczowych kierunków rozwoju segmentu rozwiązań do centrów danych jest integracja mocy obliczeniowej i pamięci masowych. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania hiperkonwergentne – VxRail i VxRack oraz nowa platforma przeznaczona do ochrony danych – IDPA (Interdata Data Protection Appliance). Ostatni z wymienionych produktów już wkrótce zostanie udostępniony partnerom S4E do testów.

– Przyszłość infrastruktury informatycznej powinna być związana z płynnym dostarczaniem bezpiecznych usług. Takie podejście przyczyni się do przyspieszenia oraz podniesienia jakości wdrożeń, a także umożliwi przygotowanie projektów bazujących na nowych technologiach, takich jak uczenie maszynowe czy Big Data – podsumowuje Krzysztof Sprawnik.

Krzysztof Sprawnik EMC Solution Architect, S4E

Firmy współpracujące z S4E otrzymują różne rodzaje pomocy w zakresie działań marketingowych, sprzedażowych oraz technicznych. Wspieramy naszych partnerów na rozmaitych polach: w przygotowywaniu i przeprowadzaniu prezentacji produktowych dla klientów, doborze i wycenie rozwiązań, wykonywaniu testów sprzętu oraz oprogramowania czy finansowaniu sprzedaży. Oferujemy również kompleksowe wsparcie w zakresie nabywania kompetencji w dziedzinie rozwiązań Dell EMC.

 

 

Tech Data: transformacja z macierzami dyskowymi

W procesie głębokich zmian w IT nie zabraknie miejsca dla macierzy dyskowych Dell EMC. Nowoczesne modele doskonale sprawdzą się w skalowalnym i zautomatyzowanym środowisku.

Dell EMC jest niekwestionowanym liderem wśród producentów macierzy dyskowych (kontroluje ok. 32 proc. globalnego rynku). Wprawdzie firma Michaela Della dynamicznie rozwija również inne linie produktowe, ale macierze nadal stanowią ważną pozycję w jej ofercie. Możliwości tych produktów przedstawili w ramach sesji IT Transformation Łukasz Szulik z IT Punktu i Bartosz Charliński z Dell EMC. Pierwszy z prelegentów zaprezentował systemy Dell EMC SC Series jako rozwiązania do budowy środowiska chmury prywatnej. Natomiast drugi pokazał możliwości macierzy Dell EMC Unity i SC Series przeznaczonych do realizacji większości projektów pojawiających się na rynku.

Panel stanowił świetną okazję do odświeżenia wiedzy lub zapoznania się z portfolio Dell EMC i funkcjami, jakie oferują macierze tego producenta – mówi Piotr Zneykus, Product Manager Dell Enterprise w Tech Data.

Dystrybutor uważa, że w perspektywie kilku lat wskutek transformacji działów IT zaczną dominować w pełni zautomatyzowane środowiska, cechujące się wysokimi standardami bezpieczeństwa.

Kluczowe stanie się wykorzystanie strategii opartej na serwerach aplikacyjnych i chmurowych połączonych z nowoczesną i łatwo zarządzaną infrastrukturą, przy pełnym wsparciu serwisowym oferowanym przez Dell EMC – dodaje Piotr Zneykus.

Piotr Zneykus Product Manager Dell Enterprise, Tech Data

Na przestrzeni ostatnich kilku lat rola dystrybutora uległa znaczącej zmianie. Partnerom nie wystarczają już duże stany magazynowe, wysokie limity kredytowe i długie terminy płatności. Dystrybutor powinien pomagać w projektowaniu rozwiązań oraz dodatkowo posiadać szerokie portfolio produktów i wiodących producentów. Kolejnym istotnym elementem jest wsparcie merytoryczne, udzielane zarówno przez inżynierów specjalizujących się w określonych technologiach, jak też handlowców.