Dell Technologies Forum było doskonałą okazją, aby bliżej przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom producenta i  poznać jego strategię w zakresie współpracy z klientami oraz partnerami. Uczestnicy warszawskiego spotkania otrzymali informacje z pierwszej ręki - od Michaela Della.  Właściciel Dell Technologies podczas swojego wystąpienia zaznaczył, iż cyfrowa transformacja nie obejmuje wyłącznie działów IT, lecz całą działalność przedsiębiorstwa. Praktycznie każde działanie w firmie, niezależnie od tego czy dotyczy sprzedaży, marketingu bądź opracowania nowych produktów, jeśli ma być udoskonalone,  wymaga zastosowania technologii.  Michael Dell zwrócił też uwagę na rolę danych.

- Nawet jeśli posiadasz fantastyczne algorytmy, ogromną moc obliczeniową czy super szybkie procesory, musisz zdać sobie sprawę, że bez danych stają się one bezużyteczne. - podkreślał Michael Dell.

Jednym z najbardziej gorących trendów w świecie IT jest migracja do chmury.  Dell Technologies podchodzi bardzo ostrożnie do tego tematu i inaczej postrzega rozwój chmury publicznej aniżeli Amazon, Microsoft czy Google.

Chmura nie jest miejscem, lecz operacyjnym modelem dla biznesu.  Jesteśmy przekonani, że chmura hybrydowa jest rozwiązaniem bardziej efektywnym aniżeli public cloud.  Przewaga ta uwidacznia się szczególnie w sytuacjach, kiedy organizacje wymagają od sieci wysokiej wydajności - mówił Michael Dell.

Goście Dell Technologies Forum z uwagą przysłuchiwali się też rozważaniom właściciela koncernu na temat rosnącej roli oprogramowania.  Dell oraz EMC są producentami od lat utożsamianymi z rozwiązaniami sprzętowymi.  Michael Dell zaznaczył, że hardware nadal jest istotny, aczkolwiek coraz więcej wartości dodanej do produktów wnosi oprogramowanie.  Jeszcze dekadę temu 80 proc. inżynierów zatrudnionych w biurach badawczo-rozwojowych Della pracowało nad sprzętem, zaś 20 proc zajmowało się softwarem. W obecnych czasach proporcje się odwróciły - 90 proc. programistów w Dell Technologies skupia się na rozwoju aplikacji.  W czasie cyfrowej transformacji wzrastać także będzie znaczenie systemów bezpieczeństwa. 

- Na świecie jest około 2 miliardów komputerów i około 5 miliardów smartfonów.  Ale nie możemy też zapominać o 100 miliardach różnych urządzeń, kontrolerów podłączonych do Internetu Rzeczy.  Musimy być pewni, że odpowiednio zabezpieczone są nie tylko komputery, ale wyposażenie medyczne czy przemysłowe.  Dysponujemy bogatą ofertą rozwiązań chroniących przed każdą, nową generacją spyware’u czy ransomware’u. - zapewniał Michael Dell.

 

Jak na razie strategia obrana przez Dell Technologies zdaje egzamin.  Dell w drugim kwartale finansowym osiągnął przychody 23 mld dolarów - o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

- To wynik o 4 mld. dolarów wyższy aniżeli zakładaliśmy w prognozach.  Na szczególną uwagę zasługuje dynamika sprzedaży w regionie EMEA - wyższa aniżeli w obu Amerykach czy APAC, zaś  jednym z liderów wzrostu w tym obszarze była Polska - podsumował Michael Dell.

 

Dobre wyniki uzyskane przez Dell Technologies na rynku polskim nie byłyby możliwe bez wsparcia lokalnych partnerów. Dariusz Okrasa, Senior Channel Sales Manager w Dell EMC,  zauważa znaczny progres w przychodach osiąganych przez integratorów.

- Jeszcze rok temu tylko jedne partner otrzymał kwartalną wypłatę powyzej 100 tysięcy dolarów.  W ostatnim kwartale było już ich kilku, a kilkudziesięciu przekroczyło próg 10 tysięcy dolarów. - mówił Dariusz Okrasa.  

Szef kanału Dell EMC w Polsce zaznacza, że wciąż istnieje wiele interesujących obszarów, stwarzających możliwości do generowania dodatkowych przychodów i zysków. Jednym z nich jest rynek systemów hiperkonwergentnych. 

- W tym kierunku będziemy podążać, bowiem jest to duże ułatwienie zarówno dla integratorów, jak i klientów końcowych.  To perspektywiczny segment rynku, bowiem tego typu rozwiązania znajdują zastosowania zarówno w MŚP, jak i dużych korporacjach.  Poza tym systemy hiperkonwergnetne stanowią ciekawą alternatywę dla chmury publicznej - tłumaczył Dariusz Okrasa.