Jak co roku, równolegle do głównej „ścieżki” konferencji, odbywały się sesje dla partnerów z cyklu Global Partner Summit (GPS). Przemawiająca podczas ich otwarcia Joyce Mullen, odpowiedzialna za globalną współpracą z kanałem dystrybucyjnym, podkreślała, że wbrew wielu sceptykom, którzy wyrażali swoje wątpliwości po ogłoszeniu i przeprowadzeniu fuzji firm Dell i EMC, projekt ten udało się doprowadzić do końca.

Nic nas w tej chwili nie zatrzymuje i nic nas nie obciąża. Udowodniliśmy, że nawet tak duża firma potrafi skutecznie przystosować się do wymogów rynku, dokonać wewnętrznej transformacji i nadal rosnąć. Dzięki temu zajmujemy pierwsze miejsce na rynku serwerów i pamięci masowych, a sprzedaż naszych pecetów rośnie nieustannie od 24 kwartałów – podsumowała Joyce Mullen.


Jedną z głównych nowości podczas sesji GPS było ogłoszenie nowego programu partnerskiego dla kanału dystrybucyjnego. Zmianie uległa między innymi nazwa z Dell EMC Partner Program na Dell Technologies Parter Program, natomiast zachowane zostaną programy partnerskie innych marek należących do grupy Dell Technologies (Pivotal, RSA, Secureworks, Virtustream, VMware). W ramach nowego programu postawiono na promocję sprzedaży zintegrowanych rozwiązań „pod klucz”, wykorzystujących różnorodne narzędzia z portfolio Dell Technologies oraz partnerów technologicznych. Zmodyfikowano też zasady wynagradzania partnerów za zdobywanie nowych kontraktów.

Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym tego roku ogłoszono, iż wartość sprzedanych rozwiązań VMware będzie zaliczana do klasyfikacji partnerów do konkretnego poziomu statusowego w ramach programu partnerskiego. Ta zasada zostaje utrzymana, ale rozszerzono ją także na inne firmy z grupy Dell Technologies.

Jeszcze ściślejsza integracja z VMware

Po ogłoszeniu decyzji o kupnie EMC przez Della najczęściej zadawanym pytaniem było: co z VMware’em, który aktywnie współpracuje z całą konkurencją swojej nowej firmy-matki? Pojawiało się wiele plotek o możliwej sprzedaży firmy, te jednak zostały szybko zdementowane. Zamiast tego zachowane zostało status quo, ale widać, że Dell robi wszystko, aby to integracja oprogramowania VMware z rozwiązaniami tego producenta zapewniała partnerom i klientom najwięcej korzyści.

Dobrym przykładem może być nowe rozwiązanie do tworzenia usług chmurowych Dell Technologies Cloud. Stanowi ono odpowiedź na coraz popularniejsze środowiska wielochmurowe, przetwarzanie na brzegu sieci (edge computing) a także aplikacje projektowane od początku do wykorzystania wyłącznie w chmurze. Bazuje ono na infrastrukturze hiperkonwergentnej Dell EMC VxRail oraz oprogramowaniu VMware Cloud Foundation. Zostało przystosowane specjalnie do sprzedaży przez partnerów, którzy w tym procesie mają pełnić funkcję zaufanych doradców. Będą oni mogli także zintegrować nową platformę z usługą VMware Cloud on AWS, co zapewni łatwą migrację wirtualnych maszyn pomiędzy różnymi środowiskami chmurowymi.

Kolejnym ważnym nowym rozwiązaniem jest Dell Technologies Unified Workspace. To zestaw narzędzi i usług, dzięki którym partnerzy będą mogli zarządzać w zdalny sposób urządzeniami końcowymi swoich klientów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Nowości produktowe

Podczas konferencji zaprezentowano kilkanaście nowych produktów. Oto wybrane z nich:
•    Dell EMC PowerSwitch – nowa marka przełączników w ramach oferty Dell EMC Networking, ściśle zintegrowanych z rozwiązaniem VMware NSX. Nowe modele wyposażono w porty 25 GbE,
•    Dell EMC SD-WAN Edge – akcelerator transmisji danych w sieciach rozległych, przeznaczony do pracy w środowiskach przetwarzania na brzegu sieci (edge computing),
•    Dell EMC DSS 8440 – serwer o wysokości 4U, przeznaczony do obliczeń w projektach sztucznej inteligencji, umożliwia instalację 10 kart z procesorami graficznymi Nvidia Tesla V100 Tensor Core GPU,
•    Dell EMC Unity XT – nowa rodzina macierzy dyskowych (hybrydowych i all-flash) klasy midrange, bazujących na dostępnych wcześniej modelach z rodziny Unity, gotowych do współpracy z nośnikami NVMe,
•    Dell EMC Isilon OneFS 8.2 – nowa wersja systemu operacyjnego do zarządzania danymi zgromadzonymi w urządzeniach z rodziny Isilon, zapewnia obsługę do 252 węzłów (58 PB danych),
•    Secureworks Red Cloak Threat Detection and Response (TDR) – bazująca na sztucznej inteligencji aplikacja chmurowa (SaaS) ułatwiająca wykrywanie zagrożeń w firmowym środowisku IT i reagowanie na nie.