Minęły już ponad dwa lata od czasu podziału firmy na HP Inc. i HP Enterprise. Niektórzy analitycy uważali, że rozłam nie jest dobrym pomysłem, bo osłabia pozycję obu podmiotów na rynku. W przypadku HP Inc. tego typu obawy okazały się bezzasadne. Firma od trzech kwartałów jest światowym liderem w segmencie komputerów PC i przewodzi w zestawieniach sprzedaży urządzeń drukujących. 

Gala HP Partner Exellence Award 2017  była doskonała okazją nie tylko do wręczenia nagród najlepszym partnerom, ale również podsumowania kończącego się roku oraz prezentacji planu działań na najbliższe lata. Maciej Deka, Country Channel Manager HP Inc Polska w swoim wystąpieniu nawiązał do trudności, z jakimi firmie przyszło się borykać w bieżącym roku. Zastój w sektorze publicznym, brak okazji biznesowych, a także złe oceny wystawiane branży IT przez instytucje finansowe nie ułatwiały prowadzenia biznesu. Firma, aby wybrnąć z kłopotliwej sytuacji postawiła na cztery filary: rynek midmarket (firmy zatrudniające od 100 do 1000 pracowników), rozwój grupy produktów A3, zwiększenie sprzedaży druku w modelu usługowym oraz gaming. 

- Nasze działania przyniosły efekty. Udało nam się zwiększyć udział w rynku midmarket o 68 proc.  Nasza sprzedaż usług druku wzrosła o 31 proc., a poza tym podwoiliśmy udział w segmencie A3.  Z kolei nowa marka komputerów gamingowych Omen by HP osiągnęła w III kwartale tego roku 16 proc. udziału w swoim segmencie rynku. Uzyskane wyniki nie byłby możliwe bez wsparcia naszych partnerów.  To ich sukces - podkreśla Maciej Deka.

Z kolei Marcin Olszewski, Prezes Zarządu Hp Inc, podkreślał, że ciągłe zmiany, jakim podlega współczesne otoczenie biznesu, stanowi szansę na rozwój dla producenta i jego partnerów. 

- Po prostu klienci będą poszukiwać nowych rozwiązań, aby nadążać za zachodzącymi przemianami. Zmiana staje się standardem, skorzystajmy z tego – zachęca Marcin Olszewski.    

Niepośledni wpływ na rozwój nowych technologii, a także sposoby korzystania z urządzeń ma urbanizacja. Do 2025 r. liczba mieszkańców świata ma sięgnąć niemal 8,5 mld osób. Przyrost ludności doprowadzi do zmian szeregu zwyczajów, między innymi zakupowych. W nieodległej przyszłości wzrośnie znaczenie ekonomii współdzielenia, zakładającej dzielenie się, pożyczanie oraz wymianę produktów i usług. HP Inc., dostosowując się do nowych warunków, zamierza oferować w modelu usługowym nie tylko urządzenia drukujące, ale również komputery PC. 

 

Marcin Olszewski wspominał  przy tym o pokoleniu Z, które już za kilka lat wejdzie na rynek pracy. To specyficzne osoby wymagające bardziej spersonalizowanej i elastycznej technologii. Niemniej  HP Inc. już dziś dąży do tego, aby produkty były jeszcze bardziej mobilne, cieńsze i posiadały bardziej wytrzymałe baterie. Klasyczny przykład stanowi nowa linia komputerów HP EliteBook x360, 1020 G2 i 1040 G4. 

Producent dostrzega także szanse w zakresie rozwoju rozwiązań do ochrony sprzętu. Najsłabiej chronione w  firmowej sieci są drukarki - jedynie  19 proc. tych urządzeń posiada odpowiednie zabezpieczenia.

Z jednej strony te dane przerażają, zaś z drugiej pojawia się szansa, żeby to zmienić - mówi Marcin Olszewski. 

 

Producent  duże nadzieje wiąże z rynkiem kopiarek oraz drukarek A3. Ekspansja w obu segmentach będzie możliwa dzięki zakupowi biznesu drukarkowego Samsunga. Wartość polskiego rynku urządzeń drukujących A3 wynosi około 520 mln dol., w tym 63 proc. obrotów generuje MŚP - grupa odbiorców, do których HP Inc. zamierza dotrzeć ze swoją nową ofertą w pierwszej kolejności. 

 

Partnerzy 2017 Roku – nagrody 

Media Markt Polska (Partner Retail 2017 w kategorii komputery)  

Komputronik (Partner Retail 2017 w kategorii materiały eksploatacyjne) 

Media Expert (Partner Retail 2017 w kategorii drukarki) 

AB (Dystrybutor Roku 2017) 

Infomex (Partner Roku 2017 w kategorii PC) 

AEC Design (Partner Roku 2017 w kategorii stacje robocze) 

JM Data (Partner Roku 2017 w kategorii materiały eksploatacyjne) 

Office Pulse (Partner Roku 2017 w kategorii zarządzanie usługami druku) 

Galaxy Systemy Informatyczne (Partner Roku 2017 w kategorii drukarki)