„Najważniejsze w naszej strategii jest to, że wierzymy, ze świat IT będzie hybrydowy. Zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach nie da się w prosty sposób migrować do chmury publicznej” – mówił Michał Zajączkowski, dyrektor zarządzający HPE w Polsce, przybliżając na krajowej konferencji nowości pokazane podczas HPE Discover.

Producent stawia na wykorzystanie zalet modelu chmurowego, ale jednocześnie na swobodę wyboru różnych rozwiązań przez klientów (on-premise, chmura, rozwiązania fizyczne, wirtualne itp. itd.) w zależności od potrzeb. Z tego względu infrastruktura, jaką proponuje HPE – jako platformę GreenLake - składa się m.in. z elementów komponowalnych, które można łatwo łączyć oraz bez problemu administrować nimi. Dostawca stawia przy tym mocno na sztuczną inteligencję i automatyzację, co pozwala na szybką optymalizację rozwiązań do potrzeb użytkowników i bieżących zadań. Elastyczność, łatwość zarządzania, łączenia, wyboru, wydajność, a przy tym niskie koszty to według HPE priorytety klientów biznesowych.

Przedstawiciele producenta podkreślają, że decyzje w firmach muszą być podejmowane szybko i ten czynnik będzie zyskiwał na znaczeniu. Dlatego przetwarzanie wyłącznie w chmurze publicznej nie spełnia oczekiwań klientów biznesowych. „Wierzymy, że przetwarzanie brzegowe będzie kluczowe dla organizacji” – ocenia Michał Zajączkowski i dodaje, że klienci będą chcieli przetwarzać dane w modelu elastycznym, mając swobodę wyboru rozwiązań i nie polegając wyłącznie na chmurze publicznej. Odpowiedzią na ten trend jest infrastruktura Intelligent Edge, obejmująca m.in. narzędzia analityczne. W rozwój produktów do analizy danych HPE planuje zainwestować 4 mld dol.

„Edge centric, cloud enable, data driven – to trzy kluczowe elementy dla przedsiębiorstw, na które stawia także HPE’’ – stwierdza Michał Zajączkowski.


Rynek w punkcie zwrotnym

Według zapowiedzi z HPE Discover do 2022 r. całe portfolio produktów tej marki, od brzegu sieci do chmury, ma być dostępne w modelu subskrypcyjnym, pay-per-use lub as-a-service. Pozostanie jednak opcja tradycyjnej sprzedaży, jeśli taki sposób bardziej odpowiada klientom. Zakup sprzętu i oprogramowania HPE nadal będzie możliwy także w modelu inwestycji kapitałowej i licencyjnym.

W przypadku GreenLake klienci mają wybór formy rozliczenia (np. subskrypcja, płatność za wykorzystanie), przy czym HPE pozostaje właścicielem sprzętu. Oferta obejmuje też zarządzane IT oraz rozwiązania specjalnie zaprojektowane dla użytkowników przez HPE lub partnerów, którzy mogą budować dopasowane do potrzeb konkretnych klientów rozwiązania i doradzać im w tym zakresie.