Producent, który chciałby sprzedawać w Polsce oprogramowania do backupu dla systemów hiperkonwergentnych Nutanix,  zapewne przeżyłby duży zawód.  Ale okazuje się, że może to być sposób na  biznes,  czego najlepszym przykładem jest firma HYCU.  Według danych opublikowanych na początku bieżącego roku z systemów Nutanix korzystało niemal 8 tysięcy firm.  Firma jest też liderem w kwadrancie Gartnera opisującym platformy hiperkonwergentne.  Niewykluczone, że z rozwiązań Nutanixa, którego dystrybutorem w Polsce jest S4E, zaczną korzystać firmy działające nad Wisłą. 

Wraz postępującą adaptacją rozwiązań hiperkonwergentnych, zastępujących tradycyjne macierze dyskowe, pojawia się zapotrzebowanie na nowe narzędzia do backupu i odzyskiwania danych po awarii, gwarantujące odpowiednio niskie współczynniki RTO oraz RPO.  HYCU zamierza popłynąć na fali  popularności Nutanixa. Podobną strategię kilka lat temu przyjął Veeam,  wypuszczając na rynek  produkt do backup maszyn wirtualnych VMware’a.  Ale czy Nutanix potrzebuje kolejnej aplikacji do backupu, skoro wsparcie dla wirtualizatora Acropolis zapewnia co najmniej dziesięciu producentów  oprogramowania do ochrony danych? 

– Platforma Nutanixa oferuje tworzenie snapshotów, klonowanie, replikację, kompresję czy deduplikację. HYCU  dodało szereg dodatkowych usług –  backup do chmury publicznej, backup z poziomu aplikacji, archiwizację, tworzenia kopii zapasowych, zarządzanie katalogiem kopii zapasowych czy backup bezgagentowy.- wylicza Simon Taylor, prezes firmy HYCU. 

Należy dodać, że HYCU powala chronić również dane przechowywane w systemie plików rozproszonych Nutanix (AFS) oraz  integruje się z Calm, platformą wdrażania aplikacji Nutanix.  Na pewno jednym z największych walorów oprogramowania jest uruchamianie aplikacji, która zajmuje zaledwie kilka minut.  Kontrola kopii zapasowych odbywa się za pomocą konsoli, posiadającej interfejs bazujący na zasadach Prism – panelu administracyjnym Nutanixa.  

HYCU obsługuje wirtualizatory AVH oraz ESXi.  Co ważne, kopie zapasowe mogą być tworzone nie tylko na systemach Nutanix, ale również  na macierzach NAS lub w środowisku chmurowym. Oprogramowanie obsługuje tworzenie kopii zapasowych w dowolnej bibliotece taśm zgodnej z systemem LFS (Linear Tape File System).

Na koniec warto poświęcić kilka zdań historii startupu.  Jego korzenie wywodzą się ze serbskiej firmy Comtrade Group.  W marcu bieżącego roku Simon Taylor,  wcześniej prezes Comtrade Software, spółki wchodzącej w skład grupy,  utworzył HYCU.  Główna siedziba firmy znajduje się w Bostonie,  a jej niezaprzeczalnym atutem jest  sztab inżynierów mających bogate doświadczenia w zakresie tworzenia i narzędzi do backupu.