Kiran Bhageshpur przez ponad trzy lata kierował zespołem tworzącym rozwiązanie Isilon OneFS. Kiedy startup został wchłonięty przez EMC, powierzono mu funkcję wiceprezesa dywizji Isilon Storage EMC.  Po niespełna dwóch latach spędzonych w korporacji, Hindus rozpoczął pracę na własny rachunek, zakładając w 2013 roku firmę Igneous. 

Kiran Bhagespur zamierza maksymalnie uprościć procesy związane z przechowywaniem  danych niestrukturyzowanych.  Jego koncepcja odbiega od popularnych rozwiązań bazujących na gromadzeniu zasobów w chmurze publicznej.  Startup ponad roku temu zaprezentował usługę tworzenia kopii zapasowych z urządzeń NAS.  W modelu opracowanym przez Igneous dane przechowywane są w środowisku klienta, zaś ich nadzór oraz zarządzanie odbywa się za pośrednictwem chmury publicznej. Igneous oferuje urządzenie wyposażone w procesor ARM, oprogramowanie Linux, oraz nośniki danych, które w pojedynczej obudowie 4U mieści 60 dysków.  Jest ono kompatybilne z  serwerami NAS NetApp, Dell EMC Isilon, Qumulo oraz Pure Flashblade.  Igneous konsoliduje backup pochodzący z kilku źródeł w jednym urządzeniu i nie wymaga zastosowania oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych. 

Pod koniec ubiegłego system został wzbogacony o dwie usługi - DataDiscover i DataFlow. Razem z DataProtect, umożliwiają one wyszukiwanie i indeksowanie plików przechowywanych w systemach Igneous i inteligentnie aranżują ich ruch. DataDiscover potrafi skanować i indeksować do 419 000 plików na sekundę na podstawowym urządzeniu (4U, 60 dysków), zaś  DataFlow może przenosić do 21 000 plików na sekundę z szybkością do 1,2 GB / w tożsamej konfiguracji. Te wyniki zwiększają się wraz z liczbą węzłów Igneous wdrożonych u klienta.  Kiran Bhagespur  zapewnia, że jego urządzenia i usługi są zaprojektowane do obsługi miliardów plików.

Igneous kieruje swoją ofertę do klientów korporacyjnych i zamierza sprzedawać rozwiązanie w modelu abonamentowych wyłącznie za pośrednictwem resellerów. Niedawno do firmy dołączył Shaun Walsh, który odpowiada za rozwój kanał partnerskiego.W tym roku firma planuje wejście na rynek europejski.