Od pewnego czasu poszczególne państwa dążą do przekształcenia krajowych systemów komunikacyjnych na IP, ale nie wszystkie z taką samą skutecznością. Nawet Unia Europejska jest pod tym względem niejednorodna. Na przykład w Niemczech decyzja tamtejszego regulatora, który w zasadzie nakazał stosowanie VoIP w nowych instalacjach, zdynamizowała koniunkturę na tego typu rozwiązania. Z kolei w Hiszpanii ciągle jeszcze wdraża się bardziej tradycyjne systemy. W Polsce stan rozwoju telefonii IP bardziej przypomina to, co dzieje się na Półwyspie Iberyjskim niż u naszych zachodnich sąsiadów. Jak mówią specjaliści innovaphone, odpowiednie decyzje regulatora mogłyby znacznie przyspieszyć rozpowszechnienie się standardu IP w polskiej telefonii. Tak czy inaczej, niemiecki producent zapowiada dalszą ekspansję na naszym rynku.

 

Bez analogii
Nie ma wątpliwości, że firma stawia przy tym na koncepcję All IP, a więc de facto całkowitego przejścia na łącza IP. Spośród zaprezentowanych urządzeń innovaphone na uwagę zasługuje z pewnością nowa generacja bram VoIP, która została wyposażona w szybsze – od poprzedniej – procesory. W urządzeniach tych zastosowano też nowoczesne pamięci SSD, które współdziałają z Linux Application Platform. We wspomnianą ideę wpisuje się też nowa linia telefonów IP z portami PoE. Są to urządzenia, które mają książki adresowe, za ich pośrednictwem można też korzystać z usług katalogowych z protokołem LDAP. Na liście dodatkowych funkcji umieszczono przekierowanie połączeń i funkcję głośnego mówienia.

 

W ruchu i nie tylko
Producent zaprezentował też rozwiązania do mobilnej transmisji. Jeśli chodzi o telefonię IP Dect, to pokazano stację bazową IP1200, która może obsługiwać do ośmiu jednocześnie prowadzonych rozmów telefonicznych. Umożliwia ona roaming, ma także układ do kompensacji echa. W ofercie producenta znajdziemy również WiFi Phone IP62. Ten wyposażony w głośnik sprzęt ma książkę telefoniczną, a z ciekawszych funkcji można wymienić sygnalizację wibracjami. Co ważne, to typowy „twardziel” – urządzenie jest bowiem odporne na działanie wody, kurzu i substancji chemicznych. Niewątpliwą zaletą produktu jest to, że można go używać w sieciach IEEE 802.11 a/b/g/n.

Firma oferuje poza tym bardziej zaawansowane rozwiązania wykorzystujące przeglądarki internetowe, czyli na przykład WebRTC – produkt działający w sieci Web przeznaczony do komunikacji w czasie rzeczywistym. System ten obsługuje większość przeglądarek, z wyjątkiem Internet Explorera.

Generalnie cechą produktów IP innovaphone jest ich skalowalność. Kiedy używa się rozwiązania hybrydowego, nie trzeba rezygnować z komponentów starego, ale po prostu dodawać nowe elementy IP niemieckiego producenta. Inną ważną kwestią – zwłaszcza w kontekście strategii All IP – jest zabezpieczanie transmisji. Producent ma w tej dziedzinie własne pomysły, na przykład kontroler SBC (Session Border Controller), który czuwa właśnie nad bezpieczeństwem komunikacji.

 

Miejsce dla partnera
Listopadowa konferencja była również okazją do przedstawienia oferty firm, które współpracują z niemieckim dostawcą. Swoją prezentację miał PLFON. Ta należąca do szwajcarskiego koncernu spółka operatorska oferuje usługi telefonii VoIP ponad 30 tys. polskich klientów. Podczas konferencji można też było odwiedzić niewielką wystawę, na której swoje produkty zaprezentowały firmy Axium i Thulium, a także producent akcesoriów telekomunikacyjnych – Axtel Headsets.