Tajwańska firma rozpoczęła ofensywę w Polsce ponad dwa lat temu. W połowie 2015 r.  powstał lokalny oddział producenta, na którego czele stanął Grzegorz Bielawski, odpowiedzialny za zarządzanie dystrybucją i pozyskiwanie nowych partnerów. Dale Chen, wiceprezydent ds. marketingu i sprzedaży w QNAP, przyznaje, że decyzja o otwarciu biura w Polsce  była strzałem w dziesiątkę, bowiem znacznie wzmocniła pozycję firmy w naszym kraju. 

 

- QNAP kontroluje 63 proc. polskiego rynku systemów NAS. Tak doskonały  wynik jest zasługą partnerów, którzy sprzedają nasze produkty. QNAP stał się firmą rozpoznawalną, która wyznacza trendy na globalnym rynku. Jako pierwsi wprowadziliśmy w systemach NAS porty 10 Gb Ethernet i 40 Gb Ethernet, a nasze urządzenia jako jedyne w tej kategorii obsługują porty Thunderbolt oraz funkcję auto tieringi - podkreśla Grzegorz Bielawski, Country Manager w QNAP.

Producent podczas konferencji przedstawił nowe rozwiązania sprzętowe, a także najświeższą wersję beta systemu operacyjnego QTS 4.3.4. Najważniejsza zmiana wiążę się ze zmniejszeniem  wymagań sprzętowych do obsługi migawek do 1 GB pamięci RAM. Zapowiedziano także nowe zasady współpracy z resellerami. 

 

- Rozpoczęliśmy rejestrację partnerów, którzy będą teraz certyfikowani. Zajmują się tym procesem nasi dystrybutorzy. Wydawanie rocznych certyfikatów zaczniemy od stycznia. Chcemy bardziej niż do tej pory promować aktywnych partnerów i dlatego po roku nastąpi weryfikacja oraz podział firm na kilka poziomów, uzależniony od obrotów i kompetencji - tłumaczy Grzegorz Bielawski.  

 

Producent z Dalekiego Wschodu zaprosił do udziału w spotkaniu kilku swoich strategicznych partnerów. Dzięki temu resellerzy oraz integratorzy mieli okazję spotkać się również z przedstawicielami WD, Microsoftu, Cyber Power, Kingston Technology. Mobotix i  Nakivo. Ich udział w konferencji to dowód na to, że przechowywanie danych w chmurze stało się jednym z najbardziej gorących tematów w branży IT. Wiele organizacji obawia się przenosić całość zasobów cyfrowych do chmury i decyduje się na model hybrydowy. Systemy QNAP  zostały wyposażone w rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze publicznej, m.in.  Microsoft Azure. 

 

- 30 proc. danych przechowywanych w chmurze stanowią kopie bezpieczeństwa, zaś 64 proc. organizacji kupuje usługi związane z backupem oraz odzyskiwaniem danych od partnerów. To biznes, którym warto się zainteresować - przekonuje Tomasz Kaczorowski, Territory Channel Manager w Microsoft Polska.

 

Jak wynika z danych Ernst & Young przeciętna polska firma jest atakowana przez hakerów 126 razy w roku, a znaczna część  inwazji kończy się sukcesem.  

- Microsoft notuje półtora miliona tego typu incydentów dziennie, ale potrafimy sobie z nimi radzić. Co więcej, ataki są dla nas cenną nauką, dzięki której możemy coraz lepiej zabezpieczać klientów - twierdzi Tomasz Kaczorowski. 

 

Microsoft obecnie posiada 36 regionów centrów danych na całym świecie. Najbliżej Polski znajduje się ośrodek w Dublinie, w którym  pracuje ponad 600  tys. serwerów.

 

W branży pamięci masowych często mówi się o zmierzchu dysków twardych. Norbert Koziar, WD Senior Sales Manager, udowadnia, że informacje o śmierci „twardzieli” są przedwczesne. Wprawdzie technologia PRM wyczerpała swoje możliwości, ale WD pokłada duże nadzieje w MAMR. Nowy standard pozwoli nawet czterokrotnie zwiększyć gęstość zapisu danych, a pierwsze nośniki  zadebiutują na rynku prawdopodobnie w 2019 r. 

-MAMR sprawi, że dyski HDD  będą 10-krotnie tańsze niż SSD – przekonuje Norbert Koziar. 

I przywołuje dane, z których wynika, że w 2025 r. na wszystkich nośnikach będzie zapisanych 163 ZB danych, o cztery razy więcej niż w 2006 r. A to oznacza, że pojemne dyski do przechowywania cyfrowych informacji nadal będą potrzebne.