Ostatnie miesiące były bardzo burzliwe dla S4E. W ubiegłym roku inwestorem strategicznym dystrybutora została ABC Data, która nabyła pakiet kontrolny ponad 80 proc. akcji krakowskiej spółki. Szefowie S4E z uwagą śledzili także rozwój wypadków związanych z zakupem EMC przez Michaela Della.  Nie bez przyczyny  tegoroczna edycja Wiosennych Spotkań S4E, odbywająca się w podwarszawskiej Jachrance, zgromadziła rekordową liczbę 200 gości. Toczone przez nich dyskusje dotyczyły sytuacji na rynku IT, która zmienia się niczym w kalejdoskopie. Media rozpisują się o spektakularnych upadkach, fuzjach, znikających zawodach czy inwazji millenialsów. Zachodzące przemiany stanowią nie lada wyzwanie dla kanału sprzedaży.  

 

Staramy się reagować na zmiany w  dystrybucji dodanej. Nasza rola nie ogranicza się do wsparcia technicznego, ale również pomocy w obszarze marketingu i sprzedaży – zapewniał Paweł Piętka, dyrektor generalny S4E.

 

Cyfrowa transformacja nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Paweł Piętka przedstawił prognozy Gumtree, z których wynika, że w ciągu najbliższych 10–20 lat zniknie aż 40 proc. obecnych zawodów. Na tej liście znaleźli się m.in. pracownicy call center, recepcjoniści czy agenci ubezpieczeniowi. Beneficjentami takiego stanu rzeczy mogą być firmy IT, bowiem fizycznych pracowników mają zastąpić innowacyjne technologie. Integratorzy nie chcą jednak zbyt daleko wybiegać w przyszłość i na razie usiłują sprostać trudom dnia codziennego.  

 

– Ubiegły rok był ciężki dla naszych partnerów, chociażby ze względu na spadek zamówień w sektorze publicznym. Niemniej na naszą konferencję zaprosiliśmy przedstawicieli administracji publicznej, żeby pokazać, że istnieje możliwość prowadzenia dialogu z tą grupą odbiorców – mówił Paweł Piętka.  

 

Wystąpienie Marcina Wajdy, dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, dotyczyło zmiany w podejściu urzędników do wdrożeń IT. 

 

–  Wdrożenia informatyczne stają się coraz bardziej wymagające. To ogromna szansa, ale istnieje też ryzyko, że inwestycje mogą być źle zaplanowane i nietrafione. Niestety, takie sytuacje w przeszłości się zdarzały. Musimy podchodzić do projektów z głową, ponieważ nie mamy wielkiego worka z pieniędzmi.  Ale to dobrze, bowiem stymuluje nas to do myślenia – mówił Marcin Wajda. 

 

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 na informatyzację oraz e-usługi przeznaczono 154 mln euro. Środki mają być wykorzystane na  informatyzację służby zdrowia, elektroniczną administrację oraz procesów związanych z edukacją na uczelniach wyższych. 

 

Ambitne plany ABC Daty

Obecność Ilony Weiss, prezes ABC Daty, na tegorocznych Wiosennych Spotkaniach S4E nie pozostawia złudzeń, że broadliner z dużą powagą podchodzi do inwestycji w krakowską spółkę. 

 

– ABC Data przez wiele lat budowała pozycję broadlinera, ale podążając za najnowszymi trendami, zdecydowaliśmy się rozszerzyć działalność o usługi z wartością dodaną. Szukamy w tym obszarze nowych możliwości wzrostu. To także odpowiedź na potrzeby producentów i użytkowników. Zresztą w tym samym kierunku zmierzają działania Tech Daty, która w ubiegłym roku nabyła Avnet. Chciałabym podkreślić, że nie wchłaniamy S4E w nasze struktury, bo pragniemy zachować odrębność tego podmiotu, aby korzystać z synergii biznesowych – mówiła Ilona Weiss.

 

ABC Data kontroluje 25 proc. rodzimego rynku dystrybucji, zaś w przypadku Europy Środkowo-Wschodniej wskaźnik ten wynosi około 7 proc. Celem strategicznym spółki jest uzyskanie pozycji lidera w regionie CEE. Dystrybutor planuje do 2018 r. zwiększyć o 16 proc. udział w rodzimym rynku w porównaniu z rokiem 2015, zaś w obszarze CEE aż o 39 proc. ABC Data prowadzi działania operacyjne w ośmiu krajach, które zamieszkuje około 100 mln ludzi. 

 

Jesteśmy jedynym graczem prowadzącym skonsolidowaną działalność w całym regionie, co nie jest łatwe ze względu na różnorodność języków, walut, a także regulacji prawnych – tłumaczyła Ilona Weiss. 

 

Wartość rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej wynosi około 20 mld dol. To pięć razy mniej niż w przypadku Europy Zachodniej. Niemniej w ciągu najbliższych trzech lat dynamika wzrostu we wschodniej części Starego Kontynentu ma sięgnąć 20 proc., zaś na Zachodzie zaledwie 5 proc. ABC Data planuje położyć duży nacisk na rozwój e-commmerce, cloud computingu oraz usług w ramach dystrybucji z wartością dodaną. 

 

Żeby pokonać tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok. Wykonaliśmy go wspólnie z S4E, a teraz przed nami dalsza droga wspólnego budowania biznesu – dodała Ilona Weiss.

 

Aplikacje kreują biznes 

Alvin Toffler, amerykański pisarz i socjolog, już w latach 80. ubiegłego wieku zapowiedział nadejście trzeciej fali cywilizacyjnej, charakteryzującej się rozwojem przemysłu komputerowego oraz kosmicznego, a także nowymi możliwościami międzyludzkiej komunikacji. Czy trzecia fala już nadeszła? Radomir Bordon, dyrektor generalny Dell EMC Polska, uważa, że dopiero wkraczamy w fazę transformacji cyfrowej (notabene różnie rozumianej przez przedsiębiorców). 

 

Transformacja cyfrowa nie polega wyłącznie na digitalizacji zasobów. To szukanie nowych możliwości na robienie nowego biznesu – tłumaczył Radomir Bordon. 

 

Część ekspertów uważa, że zmiany w świecie nowych technologii kreują głównie millenialsi, właśnie wchodzący na rynek pracy. W Polsce ta grupa pokoleniowa liczy 8,5 mln osób. Pracownicy w przedziale wiekowym 18–35 lat wyjątkowo cenią sobie cyfrową przestrzeń pracy, a innowacyjne narzędzia podnoszą poziom ich zaangażowania zawodowego.  

 

– Transformacja cyfrowa stała się w ostatnim czasie tak ważna nie tyle ze względu na zmianę pokoleniową, co możliwości technologiczne. Najważniejszym elementem zmieniającym rzeczywistość jest oprogramowanie – zwraca uwagę Radomir Bordon. 

 

System operacyjny Windows 2000 powstawał około pięciu lat i zawierał 30 mln linii kodu. Ale pojawienie się mikrousług oraz kontenerów zmienia reguły gry. Mikrousługi stanowią alternatywę dla tradycyjnego, monolitycznego stylu oprogramowania. Programiści nie zajmują się całością aplikacji, lecz opracowują odrębne komponenty. To przyspiesza proces przygotowywania software’u, a także znacznie ułatwia aktualizację oraz wprowadzanie innowacji. 

 

Dell EMC zachęca klientów oraz partnerów do transformacji poprzez modernizację infrastruktury oraz automatyzację procesów. Dział IT stanie się dynamicznym brokerem usług, szybko zaspokajającym potrzeby biznesu. Nowe oprogramowanie będzie podwaliną procesów biznesowych – twierdzi szef polskiego biura producenta. 

 

Obok znanych serwerów, macierzy dyskowych czy systemów konwergentnych producent oferuje mniej znane rozwiązania. Platforma Pivotal umożliwia tworzenie oprogramowania w nowoczesny sposób, zaś Virtustream migrację i uruchamianie aplikacji biznesowych w chmurze. 

 

Z nieco większą rezerwą do roli oprogramowania podchodzi Huawei. Chińska firma w ostatnich kilku latach przebojem wdarła się do czołówki globalnych rankingów sprzedaży serwerów oraz rozwiązań sieciowych. 

 

Zmienia się układ sił, ludzie, a także warunki brzegowe. To szansa dla Huawei i partnerów. Cieszymy się, że S4E już kilka lat temu wyczuło zmianę i przyłączyło się do nas. W ostatnim czasie dużo mówi się o roli oprogramowania. Zgadzam się z tym, ale hardware jest również potrzebny – podkreślał Piotr Głaska, Senior Product Manager w Huawei Polska. 

 

Przedstawiciel chińskiego koncernu dodał przy tym, że choć nie wiadomo, jak ukształtują się ceny sprzętu, na pewno nie będzie on rozdawany za darmo…

 

Nagrody S4E

 

Dell EMC – Netology za najwyższy obrót w 2016 r. 

Huawei – XComp za rozwój w 2016 r. 

Commvault – Infrastructure & Business Consulting Group za największy zrealizowany projekt i najwyższy obrót w 2016 r.

Quantum – Komputronik Biznes za największy zrealizowany projekt oraz aktywną promocję

Energy (nagroda specjalna) – Szkoła we Włodkowicach za zaangażowanie w edukację związaną z budową świadomości rozwiązań energetycznych.