Znaczna część oprogramowania biznesowego posiada architekturę monolityczną.  Jednak w ostatnim czasie zauważalny jest  zwrot w kierunku software’u opartego o mikrousługi i kontenery.  Nowa metoda przyspiesza proces tworzenia aplikacji, a także ułatwia aktualizację i rozbudowę. Niemniej innowacyjna architektura niesie ze sobą wyzwanie związane z monitoringiem czy ochroną aplikacji.  Systemy starszej generacji nie są  przygotowane do tego zadania. Otwiera się szansa przed nowymi graczami. Jednym z przedstawicieli nowej fali jest amerykańska firma Sysdig, mająca swoją siedzibę w San Francisco.  Startup opracował jednolitą platformę przeznaczoną do monitorowania i ochrona aplikacji budowanych w oparciu o mikrousługi. 

- W obecnych czasach każde przedsiębiorstwo jest związane z softwarem.  Wpływ na taki stan rzeczy mają nowego trendy, takie jak internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy autonomiczne samochody. Firmy, aby lepiej spełniać potrzeby biznesu, migrują z architektury monolitycznej do mikroserwisów. Wraz z rozwojem aplikacji natywnych w chmurze rośnie zapotrzebowanie na narzędzia do monitoringu - tłumaczy Suresh Vasudevan, CEO Sysdig. 

 

Vasudevan kieruje startupem dopiero od kwietnia 2018 roku.  Nie jest to anonimowa postacią w Dolinie Krzemowej. W latach 2011-2017 zasiadał na fotelu prezesa Nimble Storage.  Jednym z wyróżników macierzy Nimble Storage, obecnie należących do HPE,  jest analityczne narzędzie InfoSight, monitorujące pracę systemów, a także przewidujące wystąpienie potencjalnych problemów.

- Moje doświadczenia zdobyte w poprzedniej firmie z pewnością przydadzą się w Sysdig.  Tym bardziej, że nasza platforma cały czas ewoluuje, wykorzystując ogromną ilość analiz i technologię uczenia maszynowego.- mówi Suresh Vasudevan, CEO Sysdig.

 

Platforma składa się z czterech elementów. Sysdig Monitor odpowiada za analizę wszystkich elementów środowiska opartych na kontenerach i mikrousługach.  System gromadzi, analizuje i przedstawia w czasie rzeczywistym wskaźniki wydajności. Z kolei Sysdig Secure skanuje infrastrukturę w celu identyfikacji luk w zabezpieczeniach i blokuje zagrożenia.  Sysdig jest autorem m.in  projektu open source Falco  Narzędzie wykrywa nietypowe zachowanie zachodzące w aplikacjach, hoście, kontenerze lub w sieci. Po ujawnieniu anomalii  istnieje możliwość skorzystania z Sydig Inspect w celu dokładnego zbadania systemu, sieci i danych aplikacji.  

Ciekawą postacią jest Loris Degioanni, CEO i założyciel startupu. Jego dotychczasowa  kariera zawodowa  jest związana z tworzeniem rozwiązań do monitoringu sieci. Jego pierwsze dziecko - analizator sieciowy Wireshark, bardzo szybko stało się jednym z ulubionych narzędzi administratorów sieci i … hakerów.  Potem wystartował z kolejnym projektem  CACE Technologies. Startup opracował oprogramowanie do monitorowania sieci open source, a następnie został wchłonięty przez Riverbed.  Sysdig powstał w 2013 roku. W ciągu pięciu lata startup pozyskał do venture capitals 121 milionów dolarów.