Wydarzenie zgromadziło około pół tysiąca programistów i przedstawicieli firm tworzących oprogramowanie. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej prezentacji uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z gotowymi rozwiązaniami software’owymi opracowanymi przez polskie startupy, w których wykorzystywano m.in. inteligentne okulary Hololens.

Pierwsza prezentacja dotyczyła właśnie tego produktu. Ralf Saykiewicz oraz Mateusz Kierepka ze startupu Carnalife zaprezentowali system diagnostyki kardiologicznej wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną generowaną za pomocą okularów Hololens. Oprogramowanie opracowane przez Carnalife dokonuje predyktywnej analizy diagnostycznej. Zdaniem prelegentów zapewnia ona skutecznie wykrywać zmiany chorobowe w bardzo wczesnym stadium lub wręcz prognozować ich wystąpienie w bliskiej przyszłości. Oprogramowanie działa w całości na platformie Azure.

Z kolei Josh Gavant omawiał możliwości stosunkowo nowego środowiska uruchomieniowego Node.js, przeznaczonego dla wysoce skalowalnych aplikacji internetowych napisanych w języku JavaScript. Ciekawostką jest to, że pracownik Microsoftu zachwalał zalety środowiska opracowanego na podstawie programistycznego silnika javascriptowego V8, zbudowanego przez Google.

 

Nadella: digitalizacja gospodarki

W szczególnie oczekiwanym przez uczestników wystąpieniu Satya Nadella podkreślał, że budowanie zdigitalizowanej gospodarki w Polsce nie jest możliwe bez odpowiednio utalentowanego i twórczego społeczeństwa. Jeżeli wierzyć jego słowom, to właśnie takie rozwiązania, jak chmury obliczeniowe, Big Data, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, pozwolą dokonać efektywnej transformacji przemysłu, edukacji i medycyny.