W ostatnich miesiącach działania Anaplanu nabrały tempa. W październiku ubiegłego roku firma udanie zadebiutowała na NASDAQ – akcje zostały wycenione na 24,18 USD za sztukę, czyli aż 42 proc. drożej niż w ofercie publicznej. Anaplan przeprowadził się też do nowej siedziby mieszczącej się w centrum San Francisco, gdzie jej przedstawiciele spotkali się z europejskimi dziennikarzami. 

Firma powstała w 2006 roku w Wielkiej Brytanii, ale dopiero sześć lat później rozwinęła skrzydła.  Wówczas Anaplan otworzył swoje biuro w San Francisco i przyciągnął zainteresowanie funduszy venture capital z Doliny Krzemowej. Platforma Anaplan wykorzystuje autorską technologie in memory Hyperblock,  umożliwiającą zarządzanie bilionami komórek i planowanie nieograniczonej ilości scenariuszy. IDC wycenia rynek oprogramowania do planowania i finansowania procesów na 17 mld dolarów, zaś w 2021 roku ma osiągnąć poziom 21 miliardów dolarów. 

Czasami spółkę określa się jako „zabójcę Excela”.  Anaplan od lat przekonuje użytkowników, że arkusz kalkulacyjny jest archaicznym rozwiązaniem, ograniczonym dwoma wymiarami. Jednak szacuje się, że 81 proc. firm na całym świecie korzysta z arkuszy kalkulacyjnych jako podstawowego narzędzia planowania.  Przed firmą rysują się ciekawe perspektywy, choć najpierw musi przekonać użytkowników, że Excel nie jest najlepszym rozwiązaniem do analizy i wizualizacji danych. Warto dodać, że Anaplan oferuje oprogramowanie w modelu chmurowym i tutaj też dostrzega duże rezerwy – bowiem 72 proc. firm nadal korzysta z aplikacji lokalnych. 

Anaplan ma 1100 klientów (m.in Circle K, HP, United Airlines, Box, booking.com) w 46 krajach, a ubiegłoroczne przychody firmy wyniosły 240 mln USD.  Jednym z uczestników spotkania w San Francisco był Ed Tang, wiceprezes ds. finansów strategicznych, analityki biznesowej  w Box.

– Zanim wdrożyliśmy platformę Anaplan, wykorzystaliśmy arkusze kalkulacyjne do planowania funkcji zarówno w sprzedaży, jak i finansach. Były to często ogromne pliki, które istniały w setkach wersji i bardzo wolno się otwierały. Teraz korzystamy z łatwej w użyciu, opartej na chmurze platformie do szerokiej współpracy pomiędzy różnymi działami. To ułatwia nam  podejmowanie decyzji. – mówił Ed Tang.