Grupa produktów IBM Cloud (wcześniej oferowana pod marką Bluemix) została opracowana z myślą o przedsiębiorstwach każdej wielkości, także małych i średnich. Zapewnia połączenie usług realizowanych z wykorzystaniem firmowej infrastruktury z oferowanymi w chmurze publicznej IBM lub przechowywanymi w centrum danych producenta, pozostającymi wyłącznie do dyspozycji danego klienta (w wyniesionej chmurze prywatnej pod marką IBM Cloud Private). Aby zacząć używać te rozwiązania, często nie trzeba dokonywać żadnych zmian w aplikacjach, strukturze danych i procesach biznesowych.

Wszystkie dane użytkowników przechowywane są w IBM Cloud Data Center. Klient może wybrać, w którym centrum danych będą umieszczone, a także skorzystać z usług dwóch placówek i np. uruchomić replikację swojego środowiska między nimi. Centra danych IBM spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i są zgodne z prawem obowiązującym w krajach, z których pochodzą ich klienci.

IaaS, PaaS i SaaS od jednego dostawcy

Usługami Infrastructure as a Service powinny zainteresować się wszystkie przedsiębiorstwa, które nie chcą mieć własnej serwerowni lub centrum danych albo nie mają wystarczającej przestrzeni na nowe rozwiązania. Dzięki IBM mogą skorzystać z fizycznych serwerów, dostępnych na wyłączność, i maszyn wirtualnych uruchomionych w wydzielonej bądź współużytkowanej infrastrukturze sprzętowej. Usługodawca ponosi pełną odpowiedzialność za warstwę sprzętową, klient odpowiedzialny jest za system operacyjny, aplikacje i dane.

Uruchomienie usługi na standardowym serwerze fizycznym lub w maszynie wirtualnej trwa dosłownie kilka minut. Konfigurację używanego serwera fizycznego można zmieniać – czas potrzebny na ten proces oraz dołączenie urządzenia do globalnej infrastruktury to 2–4 godziny. Rozliczanie za wykorzystane zasoby odbywa się w trybie godzinowym lub miesięcznym. Więcej informacji o charakterystyce usługi IaaS podajemy w tabeli.

Użytkownicy świadczonych przez IBM usług Platform as a Service zyskują dostęp nie tylko do zlokalizowanego w centrum danych sprzętu, ale też zarządzanego przez dostawcę oprogramowania narzędziowego i baz danych, które można wykorzystać do stworzenia konkretnych aplikacji, serwisów internetowych lub świadczenia usług. Dlatego ta oferta skierowana jest przede wszystkim do twórców aplikacji oraz usługodawców internetowych. PaaS zapewnia także aplikacjom dostęp do zasobów chmury, często programiści nie muszą w tym celu dodawać żadnego specjalnego kodu. Dzięki temu rozwiązania określane jako „born on the cloud” zdoła zbudować osoba nieposiadająca specjalistycznych umiejętności.

Bazując na tak stworzonym środowisku, można dołączać do oferty usługi w modelu Software as a Service. Decyzja o stworzeniu każdej z nich powinna być zawsze poprzedzona szczegółową analizą opłacalności nowego rozwiązania i wydajności zasobów przeznaczonych na jego potrzeby. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie infrastruktura chmurowa jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania udostępnianych przez Internet aplikacji, głównie ze względu na niemal nieskończoną skalowalność.

 

Integratorzy zainteresowani korzystaniem z usług chmurowych IBM powinni zarejestrować się w programie partnerskim producenta, aby uzyskać status IBM Business Partner. Następnie warto zapisać się do serwisu My Sales Activity (MySA), w którym zyskają dostęp do wielu narzędzi sprzedażowych. Wsparcie gwarantują eksperci dystrybutora – firmy Tech Data.

 

Dodatkowe informacje:
Andrzej Bugowski, IBM Business Unit Manager, Tech Data, andrzej.bugowski@techdata.com