Najbardziej zaawansowane w korzystaniu z usług w chmurze jest środowisko biznesowe. Analitycy IDC prognozują, że do 2020 roku wydatki firm na oprogramowanie, sprzęt, wdrożenia, serwis i zarządzanie usługami w chmurze wyniosą w skali globalnej ponad 500 mld dol. Będzie to prawie trzy razy więcej niż obecnie. Inwestycje w chmurę będą rosły co roku średnio o 20 proc. Za trzy lata 45 proc. oprogramowania i infrastruktury IT w europejskich firmach ma być, według prognoz IDC, dostarczane w modelu cloud computing.

Zauważalny staje się również wzrost zainteresowania usługami chmurowymi w administracji publicznej, służbie zdrowia czy finansach. Chmura przechodzi dzisiaj bardzo istotne zmiany, zarówno jeżeli chodzi o jej popularność, jak i możliwości wykorzystania tej usługi. Nie jest to już tylko slogan reklamowy pojawiający się na konferencjach. Chmura jest faktycznie wykorzystywana, na przykład w dziedzinie e-zdrowia i telemedycynie, ale również w branży FinTech, która działa na styku technologii i finansów – ocenia w wypowiedzi dla agencji informacyjnej Newseria Innowacje Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w OVH.

Pierwszym państwem w Unii Europejskiej, które zdecydowało się skorzystać z usług chmurowych i przenieść większość swoich publicznych zasobów do chmury, była, jak podaje Newseria, Estonia. Dzięki temu prawie wszystkie sprawy administracyjno-urzędowe obywatele mogą załatwiać zdalnie.

W Polsce z chmury obliczeniowej korzysta Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie to służy do przechowywania danych podatkowych i celnych. W chmurze znajdują się również zaszyfrowane informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, który muszą od początku tego roku sporządzać przedsiębiorstwa.

Chmura wchodzi także do samorządów lokalnych. Miasto Szczecin uruchomiło w oparciu o usługi chmurowe mobilną kartę miejską.

Przykładem rozwiązania chmurowego dla służby zdrowia może być elektroniczny długopis. Automatycznie przenosi on pisany na kartce tekst na ekran komputera i zapisuje w cyfrowych zasobach. Dzięki temu lekarze nie muszą wypełniać papierowej dokumentacji nie będąc jednocześnie zmuszonym do zajmowania się elektronicznymi formularzami na komputerze. Chmura umożliwia gromadzenie i przechowywanie dokumentacji medycznej w wersji cyfrowej.

Cloud computing stanowi również podstawę do usług telemedycznych. Dzięki chmurze są prowadzone telekonsultacje, Może być także wykonywana zdalna diagnostyka (np. EKG). Dane z wynikami badań zgromadzone w zasobach chmurowych mogą być poddawane zaawansowanej obróbce i analizie.

Źródło: Newseria.pl