W tegorocznej, drugiej edycji konkursu brało udział 157 firm z Polski. W pierwszym etapie, zakończonym w grudniu 2011 r., uczestnicy przygotowywali projekty rozwiązań na platformy Windows Azure lub Windows Phone. Przedstawili łącznie 307 pomysłów aplikacji (na Windows Azure – 165, na Windows Phone – 142). Zadaniem uczestników w drugim etapie konkursu było przekształcenie zgłoszonych pomysłów w działające aplikacje. Do finałowego etapu zostało wybranych 20 najlepszych, po dziesięć z każdej kategorii. Projekty zaprezentowano podczas gali, a finaliści konkursu mogli opowiadać o swoich aplikacjach na specjalnie przygotowanych stanowiskach.
W tegorocznej edycji „Twoja firma, Twoja szansa na sukces” wzięło udział dwa razy więcej firm niż przed rokiem. Z zadowoleniem obserwuję duże zainteresowanie konkursem i stworzenie przy okazji innowacyjnych rozwiązań (aplikacji, systemów informatycznych) z dużym potencjałem biznesowym – powiedział Tadeusz Golonka, przewodniczący jury.
Tytuł Najlepszej Aplikacji otrzymał projekt LifeCircle+ zaprezentowany przez firmę Hilverse. Ma on pomóc ratować ludzkie życie, informując o nagłym zapotrzebowaniu centrów krwiodawstwa. Laureat Grand Prix pojedzie (na koszt Microsoftu) na międzynarodową konferencję Worldwide Partner Conference w Toronto i będzie reprezentował Polskę w regionalnych środkowoeuropejskich (CEE) finałach konkursu. Otrzymał też nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
W konkursie przyznano także nagrody w kategoriach Windows Azure i Windows Phone oraz cztery wyróżnienia specjalne.
Pierwsze miejsce w kategorii Windows Azure zdobyła firma Iluo za system ERP Iluo Biznes działający w chmurze, przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw (zapewniający m.in. zarządzanie sprzedażą i zakupami, relacjami z klientami, archiwizację dokumentów). Drugie miejsce zajęła Soneta z aplikacją enova365, dzięki której przedsiębiorcy mogą łatwiej niż dotychczas prowadzić ewidencję środków pieniężnych, fakturowanie i realizować inne zadania z zakresu księgowości, zarządzania kadrami i relacji z klientem. Trzecią nagrodę otrzymało Hilverse i projekt LifeCircle+. Zwycięskim firmom przyznano nagrody pieniężne.
W kategorii Windows Phone najwyżej oceniono rozwiązanie PlaceChallenge, innowacyjną platformę do tworzenia gier terenowych, w czasie których uczestnicy, wyposażeni w telefony komórkowe z GPS, konkurują z sobą, wykonując kolejne zadania. Drugie miejsce zajęła firma Webstruments.pl z aplikacją służącą do oglądania wydarzeń piłkarskich mobileGOL, a trzecie – JOJO Mobile, która przedstawiła innowacyjną aplikację do zamawiania taksówek. Laureaci otrzymali telefony Nokia Lumia wyposażone w system Windows Phone.
Na gali przyznano także cztery specjalne wyróżnienia. Nagrodę publiczności otrzymało NaviExpert, nagroda za interoperacyjność trafiła do Transition Technologies, wyróżnieniem „Innowacyjna aplikacja dla administracji publicznej; zaangażowanie społeczne” uhonorowano Transition Technologies, a nagrodę Orange Labs Polska „Innowacyjna aplikacja mobilna” otrzymał Hilverse.
Program „Twoja firma, Twoja szansa na sukces” jest objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a jego partnerem technologicznym jest Nokia Poland. Finałowe aplikacje oceniało jury w składzie: Tomasz Golonka (Microsoft), Michał Bańka (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), Paweł Ciesielski (Asseco Corporate Ventures), Tomasz Kopacz (Microsoft), Tomasz Parfjanowicz (Nokia Poland) oraz Robert Gajda (Microsoft). CRN Polska był patronem medialnym konkursu.

 

Wszystkie nagrodzone projekty wyróżniają się starannym opracowaniem zarówno od strony programistycznej, jak interfejsu użytkownika. Stworzone aplikacje odpowiadają na zapotrzebowanie użytkowników z wielu różnych dziedzin. Świadczy to o uniwersalności platform Windows Azure i Windows Phone, które znajdują zastosowanie w różnych obszarach życia i biznesu.

Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Tool firmy Microsoft