Spójrzmy prawdzie w oczy. Technologie IT są wykorzystywane w wielu atakach terrorystycznych, a jednocześnie mają zbyt mały wpływ na skuteczne zmniejszanie ich liczby. Szefowie Apple, Facebooka, Twittera, Google’a i wielu innych firm, których produkty stały się niestety swojego rodzaju „narzędziami zbrodni”, powinni na poważnie zmierzyć się z tym przykrym tematem. Nadszedł czas, aby społeczność IT, a w szczególności największe korporacje, stworzyły koalicję i wspólnie zrobiły wszystko, co możliwe, żeby pomóc społeczeństwu i rządom wolnego świata w bezwzględnej walce z ekstremizmem.

Szczerze? Politycy nie są zdolni do tego, żeby robić to, co konieczne. Wszystko w tym środowisku sprowadza się do walki z drugą stroną barykady, niezależnie od skutków społecznych. Chciałbym wierzyć, że nasi reprezentanci chcą czynić wyłącznie dobre rzeczy, ale tak nie jest. Oni po prostu chcą wygrać kolejne wybory. Tylko nieliczni, jeśli w ogóle, zachowują się jak faktyczni przedstawiciele swoich wyborców, co powinno być normą.

I właśnie dlatego potrzebne są aktywne działania sektora prywatnego, który powinien przestać udawać, że to go nie dotyczy. To zresztą nieco przerażająca wizja dla każdego CEO, którego kluczowym obowiązkiem jest przecież dbałość o rentowność prowadzonego biznesu. Niemniej najważniejsi gracze z naszej branży powinni przestać chować się za fałszywymi moralnymi argumentami o konieczności ochrony prywatności użytkowników technologii i przyznać, że muszą stać się stroną w tej przykrej grze, czy tego chcą czy nie. W przeciwnym razie i tak ograniczenie prywatności będzie miało miejsce, choć potrwa to dłużej. Zwłaszcza że w sieci tak czy inaczej pełnej prywatności nie ma.

Co więcej, jeśli firmy same nie wezmą sprawy w swoje ręce, wcześniej czy później, pod presją społeczną, za odpowiednie regulacje wezmą się niekompetentni politycy. Jeśli bowiem tego nie zrobią, zaczną tracić wyborców. A efektem będą sklecone naprędce przepisy, znacznie bardziej restrykcyjne, niż sobie tego wszyscy życzymy, a jednocześnie pełne luk prawnych.

Jeśli szefowie koncernów IT już teraz staną ramię w ramię i ogłoszą, że są chętni i gotowi do walki o wspólne dobro, zostanie to przyjęte bardzo ciepło przez większość społeczeństwa. Czy będą musieli zmierzyć się z oskarżeniami o ograniczanie prywatności? Na pewno takie zarzuty padną, ale najważniejszym zadaniem rządów jest ochrona obywateli. I jeśli częściowa utrata prywatności jest tego ceną, to trzeba ją zapłacić, aby zatrzymać terrorystyczne szaleństwo. A lepiej bym się z tym czuł, gdyby zainicjowała to koalicja prywatnych przedsiębiorców z branży IT niż sami politycy.

Autor pełni funkcję dyrektora zarządzającego The Channel Company, wydawcy amerykańskiej edycji CRN.