CRN Sprzedaż nowości rośnie zazwyczaj powoli, po czym dochodzi do punktu krytycznego, za którym popyt zwiększa się lawinowo. Tak było np. z LCD, dyskami SATA czy pamięciami RAM każdej kolejnej generacji. Przypadek napędów SSD wydaje się inny. Gdy tylko pojawiły się na rynku, przepowiadano, że staną się standardowym nośnikiem danych w komputerach. Tymczasem lata mijają, urządzeń SSD przybywa, ceny spadają, sprzedaż rośnie liniowo… a jednak wciąż daleko im do pełnej dominacji. Czy to kwestia cen?

Wiesław Wilk Dyski SSD nie staną się standardowym nośnikiem pamięci stałej. Przynajmniej nie w obecnej postaci. Standardy są wytyczane przez HDD i niezależnie od pojemności użytkownik oczekuje cen zbliżonych do standardowych, a – jak wiemy – ceny SSD od nich odbiegają. Przełom nastąpi, gdy pojawią się konstrukcje z komórkami pamięci kolejnej generacji – 3D.

 

CRN Na czym będzie polegał?

Wiesław Wilk Technologia 3D umożliwia poważną redukcję kosztu wytwarzania dysków. To przekłada się bezpośrednio na cenę, czyniąc produkt bardziej dostępnym dla użytkownika końcowego. Masowe wprowadzenie technologii flash 3D powinno zaowocować skokowym wzrostem sprzedaży dysków SSD.

 

CRN Czy Wilk Elektrinok będzie miał w ofercie napędy z takimi nośnikami?

Wiesław Wilk Gdy tylko komponent będzie bardzo dobrze sprawdzony i dostępny u naszych dostawców – na pewno tak. Ale kiedy tak się stanie, nie potrafię powiedzieć. To zależy od producentów kości, a my do nich nie należymy.