CRN Zanim przejdziemy do tzw. nowej perspektywy finansowej, podsumujmy bardzo krótko poprzednią. Ile unijnych wdrożeń zrealizowaliście w latach 2007–2013?

Joanna Dominiak Zrealizowaliśmy wówczas w sumie około 300 projektów, samodzielnie lub z naszymi partnerami. W tej perspektywie być może będzie ich więcej. Na co oczywiście bardzo liczymy, bo to już ostatnie takie pieniądze.

 

CRN Jaki odsetek waszych przychodów stanowiły wspomniane wdrożenia?

Joanna Dominiak W pierwszych latach około 10 proc. rocznej sprzedaży Comarchu pochodziło z realizacji unijnych projektów. Jednak już w ostatnim, a więc de facto 2014 r., odsetek ten wyniósł blisko połowę. Jak widać, to było istotne źródło przychodów i dlatego jesteśmy świetnie przygotowani do kolejnej, obecnej transzy.

 

CRN Na razie na rynku panuje pewna konsternacja i poczucie niepewności co do dalszych losów funduszy z tzw. nowej perspektywy…

Joanna Dominiak To prawda. Zdarza się wręcz, że dostaję absurdalne pytania o to, czy fundusze w ogóle jeszcze się pojawią… Jak widać, wiedza wielu osób z naszej branży na ten temat jest często co najmniej niedostateczna.

 

CRN Co jest powodem obecnych opóźnień? Czy można było tego uniknąć?

Joanna Dominiak Przede wszystkim można się pocieszać, że poprzednia perspektywa wystartowała z około dwuletnim opóźnieniem, więc obecne, choć też niemałe, to jeszcze nie tragedia. Poza tym trzeba podkreślić, że wynegocjowaliśmy naprawdę duże pieniądze. W tej kwestii nie można niczego zarzucić polskim instytucjom odpowiedzialnym za fundusze unijne.