CRN Głównym konstruktorem pierwszych zasilaczy UPS marki Ever był Zbigniew Bigaj, pański brat. Potem wasze drogi na długo się rozeszły, ale teraz schodzą się z powrotem. Co ciekawe, połączył was Internet rzeczy, a konkretnie autorski system zaprojektowany przez… Zbigniewa Bigaja. Znowu zaczynacie wspólny biznes. Na czym chcecie zarabiać?  

Marek Bigaj Zbyszek jest właścicielem firmy Blulog, opracowującej rozwiązania służące do pomiarów temperatury, wilgotności oraz w najbliższej przyszłości innych parametrów środowiskowych. Jednym z największych wyzwań dla branży logistycznej jest zachowanie odpowiednich warunków transportowania i magazynowania produktów szybko zbywalnych: towarów spożywczych, kosmetyków czy leków. Rozwiązania Blulog idealnie odpowiadają tego typu potrzebom. Wbudowany w pojemniki i palety ich autorski system za pomocą fal radiowych przekazuje zaszyfrowane dane do przetwornika, który umieszcza informacje w chmurze. Można je łatwo odczytać, np. za pomocą smartfona. Z rozwiązań Blulog korzystają sieci spożywcze, farmaceutyczne i kosmetyczne, a także producenci żywności czy restauracje. Co ciekawe, są wśród nich nie tylko klienci z Polski, ale także z Francji, Hiszpanii, Kongo czy dalekiego Haiti.  

CRN Na początku lutego utworzyliście siostrzaną spółkę Ever 4B. Na czym będzie polegać jej rola we wspólnych interesach Evera i Bluloga?    

Marek Bigaj Nowa spółka będzie odpowiedzialna za dystrybucję rozwiązań opartych na technologii Blulog na terenie Polski oraz rozwijanie nowych usług z obszaru tzw. Internetu rzeczy. Ever będzie odpowiedzialny za produkcję urządzeń dla Bluloga oraz wsparcie techniczne i serwisowe. Chcemy wspólnie wypracować optymalny model biznesowy. Już wkrótce na naszej nowej stronie internetowej pojawi się oferta spółki Blulog, przedstawimy też warunki dotyczące współpracy i sprzedaży. To bardzo perspektywiczne rozwiązanie – sądzę, że może również zainteresować naszych partnerów w branży IT. Na przykład dostrzegam szerokie możliwości w zakresie modyfikacji aplikacji, tak aby dostosować nowe rozwiązania do specyficznych wymagań klientów. Ale to tylko jedna ze sposobności współpracy. 

CRN Czy zaangażowanie w Internet rzeczy oznacza, że powoli wycofujecie się z rynku UPS-ów? 

Marek Bigaj Nie. Chcemy jedynie zdywersyfikować źródła przychodów, zaś Internet rzeczy jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów. Od lat jesteśmy utożsamiani z zasilaczami awaryjnymi i nadal zamierzamy rozwijać tę linię produktów. W tym roku wprowadzimy nowe urządzenia, dokonamy też kilku ważnych zmian w systemach line interactive do 3 kVA. Pomimo pewnych trudności, które pojawiły się w ostatnim czasie, zasilacze awaryjne wciąż znajdują wielu nabywców. 

Cała treść rozmowy z Markiem Bigajem ukaże się w marcowym wydaniu CRN Polska.