CRN Globalne wyniki Cisco nie zachwycają. W pierwszym kwartale finansowym przychody zmniejszyły się o 2 proc. Czym tłumaczyć słabsze rezultaty koncernu?

Przemysław Kania Ogłoszone niedawno wyniki pierwszego kwartału pokazują, że mimo 2-proc. zmniejszenia przychodów perspektywa na kolejny kwartał jest już pozytywna, co zostało bardzo dobrze odebrane przez rynek. Wyniki w ostatnich kwartałach były pokłosiem transformacji zachodzącej w świecie technologii, a zwłaszcza ekspansji chmury publicznej. Rynek routerów i przełączników zaczął się kurczyć. Konieczna była więc transformacja, którą od kilku lat skutecznie przechodzimy.

 

CRN I co dalej?

Przemysław Kania Nie zamierzamy przyglądać się rozwojowi wypadków i aktywnie poszukujemy nowych obszarów wzrostu. Jednym z nich jest oprogramowanie, które coraz częściej sprzedajemy w modelu subskrypcyjnym. Konsekwentnie rozszerzamy ofertę o zaawansowane rozwiązania dla centrów danych, systemy do komunikacji czy produkty bezpieczeństwa. Szczególnie dużym popytem cieszą się te ostatnie. Jeśli spojrzeć na sprzedaż z szerszej perspektywy, przychody ze sprzedaży systemów bezpieczeństwa rosną w tempie kilkudziesięciu procent rocznie.

 

CRN Jednak partnerzy, rozczarowani wynikami Cisco, już zaczęli bądź za chwilę zaczną rozglądać się za alternatywnymi dostawcami.

Przemysław Kania Na tle innych graczy, którzy działają w branży IT od wielu lat, prezentujemy się bardzo dobrze. Poza tym wyniki finansowe to tylko część prawdy o sytuacji spółki. Najlepiej o kondycji świadczy ilość pieniędzy wpływających i wypływających z kasy. W naszym przypadku to powyżej 60 mld dol.

 

CRN Niemniej łatwo nie jest.

Przemysław Kania Czasy są trudniejsze, ale właśnie tak działa normalny biznes. Wcześniej żyliśmy jak dziecko w objęciach troskliwej mamy, ale ostatnie dwa lata w Polsce nie sprzyjały rozwojowi branży IT. W ślad za wzrostem konsumpcji nie szły inwestycje, ale to się zmienia i pojawia się fala dużych projektów. W ostatnich miesiącach spotkałem się kilkakrotnie z naszymi największymi partnerami i nie zauważam u nich nerwowych ruchów.