CRN Microsoft nagrodził was tytułem Partner of The Year zaledwie po pięciu latach działalności. Od razu zaczynaliście od sprzedaży rozwiązań chmurowych tego producenta?

Andrzej Lipka Nie. Najpierw wprowadziliśmy na rynek autorskie rozwiązanie dla kancelarii prawniczych, które oferowaliśmy w modelu SaaS. Okazało się jednak, że wówczas klienci nie byli jeszcze na to gotowi. Niemniej udało nam się nawiązać kontakt z kilkoma dużymi firmami i zaczęliśmy świadczyć im usługi w modelu on-premise, głównie jako software developer. Z kolei od półtora roku zaliczamy się do grona firm konsultingowych, a jednocześnie jesteśmy usługodawcą specjalizującym się w rozwiązaniach chmurowych Microsoftu.

 

CRN Czy to znaczy, że w ogóle nie zajmujecie się już wdrożeniami on-premise?

Andrzej Lipka Wciąż stanowią sporą część naszego biznesu, ale najchętniej realizujemy takie zamówienia głównie wtedy, gdy jesteśmy w pełni przekonani, że są lepsze niż chmura, a jednocześnie optymalnie odpowiadają biznesowym potrzebom klientów. Z czasem będą jednak stanowiły margines, bo cały rynek przestawi się na chmurę.

 

CRN Jaki jest procentowy udział rozwiązań cloudowych w waszych przychodach ogółem?

Andrzej Lipka W Polsce udział ten wynosi 60–70 proc. Za granicą na razie mniej, ale trzeba pamiętać, że większość wdrożeń realizujemy poza krajem.