CRN Co w głównej mierze wyznacza kierunki działania szefa IT w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją przetworów spożywczych?

Przemysław Janczak Próby nadążenia za działaniami dyrektora operacyjnego (śmiech). To ten, który odpowiada za egzekucję decyzji, organizację, analizę i kontrolę. A te działania cechuje obecnie duża zmienność, na co wpływają: konieczność sprostania potrzebom klientów, indywidualne, niepowtarzalne zamówienia, specjalne konfekcjonowanie, zmienność rynku, zmienność cen surowców, zmienność kosztów pracy czy globalizacja. Ta sytuacja musi znaleźć odzwierciedlenie w naszych systemach informatycznych.

 

CRN A co w takim razie stanowi największe wyzwanie w kontekście nowych technologii?

Przemysław Janczak Oprogramowanie musi nadążać za szybko zmieniającymi się potrzebami biznesowymi. Nie jest tak, że jak coś wdrożymy, to mamy potem przez dłuższy czas spokój. Nasza praca to ciągła pogoń za nieustannie zmieniającymi się potrzebami biznesowymi. Może dlatego w dużej części wciąż Excel sprawdza się najlepiej, bo jest prosty i szybki w zastosowaniu. Użytkownicy są nawet gotowi zaakceptować ryzyko błędu związane ze stosowaniem wielu arkuszy kalkulacyjnych, bo w pierwszym rzędzie liczy się dla nich elastyczność działania.

 

CRN Jak można ją zapewnić w innych obszarach funkcjonowania IT? Po stronie dostawców też prawdopodobnie trzeba mieć partnerów, którzy rozumieją specyfikę działania zakładu.

Przemysław Janczak Bardzo lubię współpracować z małymi firmami. Są one wyspecjalizowane w konkretnych zagadnieniach i mają wiedzę nie tylko z zakresu IT, ale też z dziedziny biznesowej, którą obsługuje ich oprogramowanie. Dzięki temu można z nimi budować długofalowe relacje, które stanowią podstawę udanej kooperacji. Jeżeli partner jest dobrze zorientowany w specyfice naszych wymagań i rzeczywiście rozumie nasze potrzeby, to chcemy go zatrzymać jak najdłużej. Współpraca w dłuższej perspektywie jest opłacalna dla obu stron.

 

CRN Czym małe przedsiębiorstwo może przekonać do siebie szefa działu IT w takim zakładzie przemysłowym jak Pamapol?

Przemysław Janczak Specjalizacją w danej dziedzinie popartą głęboką wiedzą merytoryczną. Szukam przede wszystkim rozwiązań branżowych. Cenię sobie współpracę z firmami, które są niszowe i obsługują jakiś konkretny rynek czy jego wycinek. Takimi, które mają dopracowany produkt, ale jednocześnie rozwijają się i nadążają za zmianami i potrzebami w danej branży. To wcale nie musi oznaczać, że są tańsze od innych, ale powinny naprawdę być ekspertami w danej dziedzinie.